bambi11
11.04.06,18:02
Vysvetlí mi niekto z poráďákov čo je zisk pred a po zdanení? Sú tieto údaje v niektorom riadku súvahy , alebo výkazu ziskov a strát. Som začiatočník a rád by som si to nechal vysvetliť. Ďakujem všetkým , ktorí budú mať trpezlivosť.
Paula
11.04.06,16:13
Vysvetlí mi niekto z poráďákov čo je zisk pred a po zdanení? Sú tieto údaje v niektorom riadku súvahy , alebo výkazu ziskov a strát. Som začiatočník a rád by som si to nechal vysvetliť. Ďakujem všetkým , ktorí budú mať trpezlivosť.
Zisk pred zdanením je zisk účtovný, teda rozdiel medzi súčtom všetkým výnosových a všetkých nákladových účtov. Výnosy i náklady sa upravia o pripočítateľné, resp. odpočítateľné položky.
Napr.:
výnosy = 100.000,-
náklady = 60.000,-
daňovo neuznané náklady = 10.000,-
Potom počítaš 100.000,- - 50.000,- (60.000,- - 10.000,-) = zisk pred zdanením 50.000,-.
daň= 19% = 9.500
zisk po zdanení = 50.000,- - 9.500,- = 40.500,-
bambi11
11.04.06,16:16
Srdečná vďaka. A kde sú tieto čísla? V súvahe, alebo výkaze a ktorý riadok?
Paula
11.04.06,16:17
Srdečná vďaka. A kde sú tieto čísla? V súvahe, alebo výkaze a ktorý riadok?
Vo výkaze. 6-tkové sú výnosy, 5-kové sú náklady. Chcelo by to kúpiť si tlačivo a kuknúť na riadky :) Všetky sú iba o týchto "číslach"
bambi11
11.04.06,16:37
Ja mám práveže tlačivo pred sebou, ale som z toho "magor". Chcem sa to naučiť už teraz, lebo v januári ma to čaká. Takže sa snažím zbierať info a každá dobrá rada je cenná. Môže to byť teda ten riadok 64? A to je po zdanení? Díky za trpezlivosť
Paula
11.04.06,16:49
Ja mám práveže tlačivo pred sebou, ale som z toho "magor". Chcem sa to naučiť už teraz, lebo v januári ma to čaká. Takže sa snažím zbierať info a každá dobrá rada je cenná. Môže to byť teda ten riadok 64? A to je po zdanení? Díky za trpezlivosť
R.64 je po zdanení. Splatná daň sa zaúčtuje 591xx/341xx a "uberie" zo zisku. Riadok 64 vo výkaze sa musí rovnať r.085 v súvahe.
bambi11
11.04.06,16:53
áno, rovná sa! Už mi aspoň trošku začína "svitať" Ale vidím, že sa mám čo učiť do januára. Hlboko sa skláňam pred všetkými účtovníkmi, čo všetko musia ovládať a tak málo sú ocenení (aspoň vo väačšine firiem).Pekný večer.
miros.rv
11.04.06,18:57
Neviem, možno sa mýlim, ale zisk pred zdanením sa zistí rozdielom tried 6 a 5 a je uvedený v riadku 64 Výsledovky. Pripočírateľné a odpočítateľné položky sú len pre zistenie základu dane a do HV sa neberú. S ostatným súhlasím.
KvetkaK
11.04.06,19:11
Suhlasim s Paulou, vykaz a suvaha sa vypisuju az po zauctovani dane.
Paula
11.04.06,19:17
Neviem, možno sa mýlim, ale zisk pred zdanením sa zistí rozdielom tried 6 a 5 a je uvedený v riadku 64 Výsledovky. Pripočírateľné a odpočítateľné položky sú len pre zistenie základu dane a do HV sa neberú. S ostatným súhlasím.

Najprv si vytlačím prehľad, v ktorom mám iba všetky sumy účtov nákladových a výnosových v analytike. Výnosy i náklady upravím o sumy, ktoré tam "nepatria" (žiaľ, chýba mi stále nejaký neutrálny účet, kam by sa tieto položky v priebehu roka mohli účtovať a nemuseli by sme lietať ceruzkou po papieri).
Z výslednej upravenej sumy výnosov a nákladov mi výjde základ dane, vypočítam daň, zaúčtujem ju a vytlačím konečnú súvahu a výsledovku. Tieto priložím k DP.
KEJKA
11.04.06,21:30
vo VZaS je síce na konci zisk po zdanení, ale ak sa k nemu pripočíta daň, tak vieme účtovný zisk pred zdanením. Okrem toho je tam aj zisk z bežnej činnosti, (hodpodárskej) finančnej a mimoriadnej.....
Základ dane sa vyskytuje len v DP - je to účtovný zisk upravený o položky, ktoré tam "nepatria".

ešte mimotemy

Sú SW, ktoré dokážu vytlačiť aj tzv. daňovú vysledovku (nemusí sa behať po papieri). Vo výsledovke nie sú účty, ktoré sú v ÚOS vyznačeneé ako "nedaňové".
Samozrejme tie vylúčené účty už treba ručne zatriediť do príslušného riadku DP. ale toto je už
Paula
11.04.06,21:40
Sú SW, ktoré dokážu vytlačiť aj tzv. daňovú vysledovku (nemusí sa behať po papieri). Vo výsledovke nie sú účty, ktoré sú v ÚOS vyznačeneé ako "nedaňové".
Lida, taký soft by sa mi rátal:) Snažila som sa polopatisticky vysvetliť zadávateľovi témy, ako na to v začiatkoch a dúfam som ho nepomýlila :confused: .
KEJKA
12.04.06,06:51
Lida, taký soft by sa mi rátal:) Snažila som sa polopatisticky vysvetliť zadávateľovi témy, ako na to v začiatkoch a dúfam som ho nepomýlila :confused: .
dobre si to vysvetlila, nemalo by ho to pomýliť. (alebo ju).
inak - ja sa na soft nespolieham, radšej si to pobehám ručne. Ale ako pomôcka pomôže.:)
Veronika0105
22.04.06,12:42
Chceli by sme vás poprosiť o pomoc o pripočitateľných a odpočitateľných položkách ktoré upravujú zisk.
KEJKA
22.04.06,14:09
a v čom vidíš problém?
Lila
24.04.06,05:42
Treba si zobrať DP DzPPO a riadok po riadku ho prezerať a zároveň hľadať v paragrafoch. Je ťažké Vám odpovedať na odpočit. a pripočit. položky, keď to chcete všeobecne. Treba si riadne prezrieť zákon o dani z príjmu §19 a tie, kde sa píše čo je a čo nie je daň. výdavok. Tam je to jasne napísané. Alebo uveďte priamu otázku.
Ešte malá rada: skúste pozrieť www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk), tam je spracovaná prehľadná tabuľka o odpočit. a pripočit. položkách. Je to dobrá pomôcka.