Pedo1
17.06.14,14:03
V sobotu dosiel brigadnik na skusku a nevedel som ci ostane alebo nie. Ak by ostal v pondelok by som ho prihlasil do socialnej poistovne. Ale v sobotu dosla kontrola z uradu prace a pytali zmluvu ktoru som samozrejme nemal. Cchcem sa preto spytat ci sa da spatne prihlasit brigadnik? A jake sankcie by v pripade mohli byt.
Dakujem
ivka70
17.06.14,12:09
Neexistuje brigadnik na skusku, mal si s nim riadne uzavriet zmluvu, dohodu a prihlasit ho do SP, ked len na 1-2 dni (kolko si chcel na "skusanie") a potom pripadne s nim uzavriet dalsiu, dlhodobejsiu zmluvu.

To, co si predviedol, je typicky priklad "ciernej prace" a nepomoze ti ani to, ze by si brigadnika spatne prihlasil, lebo zo zakona to musis urobit pred zaciatkom prace.

A pokuty za nelegalnu pracu si najdes v zakone 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, strucne napr. aj tu
(inak tak cca. od 2000 EUR do 200 000 EUR a rataj, ze budes kontrolovany casto aj v buducnosti)

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/pozor-na-oneskorenu-prihlasku-zamestnanca-do-socialky-je-to-nelegalne-zamestnavanie.html

http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/297985-pokuty-za-ciernu-pracu-su-od-novembra-vyssie/
JankaO
17.06.14,12:11
Spätne sa prihlásiť dá. SP môže za každý deň omeškania vyrúbiť sankciu. No táto nie je až taká zlá, ako skutočnosť, že už ste automaticky vedený, že ste nelegálne zamestnávali - so všetkými následkami... ako napr aj znemožnenie uchádzať sa o dotácie, verejné zákazky.. apod.
jslancik
17.06.14,12:16
dobrý hypotetický príklad si si vymyslel :D Ak nie, tak choď rýchlo podať LOTO, lebo máš veľkú šancu pri svojom sťastí, že niečo vyhráš. V sobotu nastúpi brigádnik a hneď v sobotu kontrola u UP :D

Klasika čierna práca.
kopretinka
17.06.14,12:40
UP chodí aj v sobotu?
veronikasad
17.06.14,12:49
Chodí, nielen UP, ale aj Inšpekcia práce
jslancik
17.06.14,12:51
a tvrdí to Pedo1, ja som si to nevymyslel...
BlackRoses
17.06.14,17:20
Nič neobvyklé, chodí dokonca aj v nedeľu :) zažil som takú prepadovku..