Gaia123
17.06.14,15:53
potrebujem vediet, co sa kvalifikuje ako krive obvinenie. na poliach casto postrekuju aj za veterneho pocasia. tak sa stalo, ze herbicidom zasiahli par zahrad na oboch stranach cesty, nasledkom bolo vaznejsie poskodenie rastlin. moja matka sa rozpravala so susedmi, potom mi povedala, ze v ten den tam videli postrekovat jedno pole, co patri firme xy. napisala som staznost na obecny urad a ziadala o presetrenie v spolupraci s UKSUP. vo svojej staznosti som uviedla datum, kde sa vtedy striekalo a ze to zrejme robila firma xy, ktora tam vlastni/obraba polia, co mi pripadalo aj logicke, hlavne ked mi to hovorili ludia z okolia. na prehliadku som nemohla prist osobne, co bola chyba, lebo moja matka je taka aka je, svoje vlastne tvrdenie poprela, dotycnemu z firmy xy sa aj ospravedlnila, vzorky sa samozrejme neodobrali. teraz sa mi dotycny pan z firmy xy vyhrazal, ze som ich krivo obvinila a ja som za "blondinu." ako mam postupovat/reagovat? ano, poucenie do buducnosti: vlastnej matke never a nespoliehaj sa na nu, ale teraz musim riesit svoju situaciu...
kopretinka
17.06.14,14:08
a čím sa ti vyhráža?
Gaia123
17.06.14,14:24
ze som ich krivo obvinila a mozu na mna podat trestne oznamenie, ked sa tak rozhodnu. inak chlapik bol dost besny...
kopretinka
17.06.14,14:41
keďže tvoja matka cúvla,tak to je bez dôkazov....je to krivé obvinenie.....ale o tom rozhodne súd....
§ 373 ods. 1 Trestného zákona: kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky........
bodliak
17.06.14,15:00
Preto sa všetky podania robia na "neznámeho páchateľa". Dodajú sa fakty, dátumy, čas, miesto, popis, následky, zdokumentovaná škoda.
A úradná osoba nech si zisťuje, kto to bol.
misoft
17.06.14,15:25
Tak nech sa "pán besný" radšej ukľudní - ty si na neho predsa nepodala žiadne obvinenie, ty si žiadala len o prešetrenie orgánom štátnej správy. A pokiaľ si to nevykvákala niekde verejne - v prípade, ak by sa ON začal vyhrážať - mohlo by sa to zvrtnúť proti nemu - nebezpečné vyhrážanie.....
Gaia123
17.06.14,16:28
ano, mate pravdu. ale teraz co s tym spravim? sice sa pise: Ak niekoho konkrétneho obviňujeme z trestného činu, mali by sme brať do úvahy, že sa sami môžeme dopustiť trestného činu krivého obvinenia. Toho sa dopustí ten, kto lživo iného obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Nedopustí sa ho ten, kto v čase trestného oznámenia nevedel, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé., ale neviem, ako mi to pripadne pomoze, ci?
Gaia123
17.06.14,16:35
isiel iba list na starostku a ta to poslala na UKSUP, tak verejne to nie je a nasi farmari nas pravidelne moria v herbicidoch,perticidoch a pod....
Chobot
17.06.14,21:21
Neboj sa, nie je to krivé obvinenie. Ten pán sa môže vyhrážať, môže peniť aj besnieť. Ale trestné oznámenie na teba nepodá. Tvoje podanie ani z ďaleka nebolo krivé obvinenie. To by musel on dokázať, že si ho VEDOME a ÚMYSELNE krivo obvinila.
Gaia123
18.06.14,04:45
dakujem za povzbudzujuce slova. toto je bohuzial vsade na dedinach problemom, farmar sa nestara, za par centov zisku navyse ho nezaujima, koho zahradu postrieka a my o tom ani nevieme, iba sa potom cudujeme, ze mame alergie, astmu, rakovinu. herbicid je jediny postrek, co aspon mame sancu vidiet, ostatne ticho nevedomky konzumujeme z vlastnej zahrady a farmar castokrat funguje na principe dnes postrek - zajtra predaj, naco taka ochranna doba. branit sa bohuzial nijak nevieme a to je smutne v nasom state... :(