Šelinka
11.04.06,18:23
Vedel by mi, prosím vás, niekto poradiť, kde by som mohla nájsť článok alebo niečo o tom čo znamená byť platcom dph a či sa v prípade SBS-ky radšej oplatí byť platcom alebo nebyť platcom dph? Ďakujem
KEJKA
11.04.06,16:28
daj hľadať a najdeš viac príspevkov.
SBS poskytuje služby iným platiteľom. Je to "nemateriálová služba", kde najvyššie náklady sú na mzdy a odvody.
Materiálové náklady - rovnošaty, réžia, telefóny.....
Dá sa predpokladať pomerne málo DPH na vstupe. DPH by vás zaťažila finančne výraznejšie. Zbežne sa javí, že DPH_registrácia by vám nepomohla.
Marianna01
11.04.06,19:28
Súhlasím s Lidkou, len to trošku rozpíšem:
Služby sa zbytočne predražujú (vo väčšine prípadov), ak sa poskytovateľ služieb zaregistruje na DPH. Je to zbytočné (tiež podotýkam - vo väčšine prípadov), pretože náklady na získanie príjmov ako SBS nebudete mať, okrem miezd, čo písala Lidka. Ak sa stanete platcami DPH, na každých 1000 korún, čo vyfakturujete klientovi, musíte prihodiť 19% -to znamená, že mu vyfakturujete 1190, ale vašich zostane len tých 1000. 190 odvediete štátu. Ale hypoteticky bude vo vašom meste ďalšia SBS, ktorá nebude platcom DPH, koho si klient vyberie? Tú SBS, ktorej bude platiť 1000, alebo tú, ktorej bude platiť 1190?
A ešte aby ste rozumeli, prečo píšeme o mzdách: Ak vy katurujete 1190, ako som písala vyššie, odvádzate štátu 190. Ak ale nakúpite ja neviem, kancelárske potreby za 1100, z čoho je DPH cca 176 korún, odvediete štátu len rozdiel medzi 190 a 176 - t.j. 14 Sk. Ak však nebudete mať čo nakupovať do firmy, nebudete si môcť odpočítať nič a celých 190 budete musieť odviesť. Samozrejme, začne to byť zaujímavé pri vyšších číslach.
Zita5
11.04.06,19:40
daj hľadať a najdeš viac príspevkov.
SBS poskytuje služby iným platiteľom. Je to "nemateriálová služba", kde najvyššie náklady sú na mzdy a odvody.
Materiálové náklady - rovnošaty, réžia, telefóny.....
Dá sa predpokladať pomerne málo DPH na vstupe. DPH by vás zaťažila finančne výraznejšie. Zbežne sa javí, že DPH_registrácia by vám nepomohla.


Aj napriek tomu , že pre SBS sa javí plátcovstvo DPH ako nevýhodné , tak na ťahu je ich budúci klient , ktorý má možnosť si vybrať SBS a zrovna plátcu DPH. Podľa môjho názoru , ono sa to nezdá , ale v tých SBS-kách je dosť výdavkov i napriek tomu , že Lidka uvádza , že najväčšie sú mzdové a odvodové . To je pravda , ale treba uvažovať aj nad tým , že teoreticky DPH SBS-ke zaplatí klient a SBS-ka ich posunie štátu . Ja by som sa tomu veľmi nebránila . Spolupracujem s SBS a nie som o tom presvedčená , že pre túto činnosť by DPH bola nevýhodná .
Napr.
Treba počítať aj s autoparkom ........ úžitkové -odpočet DPH , čerpanie PHM a ostatné výdavky, osobné vozidlá - čerpanie PHM a súvisiace výdavky , to je len časť výdavkov , ktorú poriadna SBS na zabezpečenie ich služieb nevyhnutne potrebuje .Kamerové systémy , ovládacie pulty a podobne .....viete o čom to je .

Ale to berte ako názor .;)
ajobs
11.04.06,20:21
A ešte doplním - ak prekročíte obrat za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov vo výške 1,5 mil. Sk, tak sa musíte povinne zaregistrovať ako plátcovia DPH.
KEJKA
11.04.06,21:12
so všetkými príspevkami súhlasím. Nedá sa naštudovať čo je alebo nie je výhodné bez vlastnej kalkulácie. Ak je odberateľom služieb platiteľ DPH, jemu to bude jedno. Prípadne uprednostní platiteľa DPH, lebo logicky predpokladá, že cena bude nižšia, lebo ten má lacnejšie vstupy...
a napokon je tu ten obrat 1,5 mil. Sk, kedy nemáte na výber a musíte sa zaregistrovať..