boogie111
17.06.14,20:47
Chcel by som požičiavať peniaze za úrok, poprípade poskytovať pôžičku za poplatok, jednalo by sa o krátkodobé pôžičky. Čo všetko je potrebné k tomu aby som mohol požičiavať peniaze okrem vedenia účtovníctva. A ešte by ma zaujímalo, či zmluvné podmienky si môžem stanoviť sám ( aj s pomocou právnika ) alebo to treba odsúhlasiť nejakou inštitúciu?
avalik
17.06.14,18:56
Ak chces požičiavať občanom tak študuj tento zákon

129/2010 Z. z.Zákon o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje práva a povinnosti súvisiace s poskytovaním spotrebiteľského úveru na základe zmluvy o spotrebiteľskom úvere, podmienky poskytovania spotrebiteľského úveru, náležitosti zmluvy o spotrebiteľskom úvere, spôsob výpočtu celkových nákladov spotrebiteľa spojených s poskytovaním spotrebiteľského úveru a ďalšie opatrenia na ochranu spotrebiteľa.

(2) Spotrebiteľským úverom na účely tohto zákona je dočasné poskytnutie peňažných prostriedkov na základe zmluvy o spotrebiteľskom úvere vo forme pôžičky, úveru, odloženej platby alebo obdobnej finančnej pomoci poskytnutej veriteľom spotrebiteľovi. Spotrebiteľský úver podľa tohto zákona nemožno poskytnúť finančnými prostriedkami v hotovosti.

...

Register veriteľov poskytujúcich spotrebiteľské úvery a ďalšie povinnosti veriteľov

§ 20

(1) Národná banka Slovenska vedie register veriteľov poskytujúcich spotrebiteľské úvery (ďalej len „register veriteľov“). Do registra veriteľov Národná banka Slovenska zapíše veriteľa na základe jeho návrhu na zápis do registra veriteľov po splnení podmienok podľa tohto zákona, ak odsek 8 neustanovuje inak.

(2) Veriteľ, ktorý je fyzickou osobou, musí spĺňať tieto podmienky:
a) dosiahnutie veku 18 rokov,
b) spôsobilosť na právne úkony,
c) bezúhonnosť,
d) dôveryhodnosť,
e) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a trojročnú prax v bankovníctve v oblasti úverových obchodov23a) alebo v inej oblasti finančného trhu alebo stredoškolské vzdelanie s maturitou a sedemročnú prax v bankovníctve v oblasti úverových obchodov23a) alebo v inej oblasti finančného trhu.

(5) U veriteľa, ktorý je slovenskou právnickou osobou, musia podmienky podľa odseku 2 spĺňať fyzické osoby, ktoré sú jej štatutárnym orgánom.
boogie111
17.06.14,19:15
ďakujem, bohužiaľ bod e) nesplňam....a v prípade keby mám s.r.o. a mám osobu ktorá spĺňa aj bod e) a bola by zodpovedným vedúcim ( alebo dačo podobné) vtedy by to bolo možné?
avalik
17.06.14,19:23
doplnila som odsek 5
Mária27
17.06.14,20:00
Zmluvu o pôžičky môžeš uzavrieť podľa § 657 občianskeho zákonníka a zmluvu o úvere podľa 497 obchodného zákonníka a nasled. paragrafov.
Musíš však ovládať aj iné paragrafy a zákony.
Chobot
17.06.14,20:48
To máš toľko peňazí, že nevieš ,čo s nimi, tak ich chceš požičiavať?

Vieš, do akého rizika by si sa púšťal?