mackova
11.04.06,18:27
Chcela by som sa spytat. Moj zakaznik, platca DPH, má dom , ktory prenajima mimo zivnosti. Mal by vystavovat najomne s DPH a zahrnovat do prijmu s DPH?
a druha otazka: co keby simohla by jeho manzelka si davat tento prijem, ked nie je vlastnickou domu, iba jej manzel?
mysimis
11.04.06,17:11
Pokiaľ je ten dom vlastníctvom výlučne manžela, manželka si nemôže príjem zdaňovať. Ak by bola spoluvlastníčkou v tom prípade by príjem mohla zdaniť aj ona. Príjem z prenájmu domu mimo živnosti sa nevystavuje s dph.
ALBO
12.04.06,07:58
Príjem z prenájmu domu mimo živnosti sa nevystavuje s dph.
Prečo bez DPH?
M3G
12.04.06,12:33
Prečo bez DPH?
Lebo fyzická osoba nepodnikateľ nemá pridelené IČ DPH, t.j. nemôže ani vystavovať faktúry. Nájom musí byť dohodnutý zmluvou a fyzická osoba nepodnikateľ-prenajímateľ môže tak maximálne podpisovať príjem na výdavkovom pokladničnom doklade nájomcu.
martinez
12.04.06,13:23
Lebo fyzická osoba nepodnikateľ nemá pridelené IČ DPH, t.j. nemôže ani vystavovať faktúry. Nájom musí byť dohodnutý zmluvou a fyzická osoba nepodnikateľ-prenajímateľ môže tak maximálne podpisovať príjem na výdavkovom pokladničnom doklade nájomcu.

okrem toho prenajom nehnutelnosti je oslobodene od DPH podla §38... a fakturovat DPH k prenajmu takejto nehnutelnosti moze iba platitel dph platitelovi dph §38,5.... kedze fyzicka osoba nie je platitelom, nemoze fakturovat DPH...
ALBO
12.04.06,14:06
Lebo fyzická osoba nepodnikateľ nemá pridelené IČ DPH, t.j. nemôže ani vystavovať faktúry. Nájom musí byť dohodnutý zmluvou a fyzická osoba nepodnikateľ-prenajímateľ môže tak maximálne podpisovať príjem na výdavkovom pokladničnom doklade nájomcu.

Vy ste napísali podľa mňa všeobecne: Príjem z prenájmu domu mimo živnosti sa nevystavuje s dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176).
Preto som sa spýtala prečo. Lebo v otázke sa pýtajú na živnostníka podnikateľa, platiteľa,ktorý popri svojej činnosti prenajíma aj dom.