brenenka
17.06.14,22:46
Dobrý večer.Neviem či som položila správne otázku ale vysvetlím.Som ZŤP občan na pol.invalidke,bola som v evidencii UP a po dlhej dobe som našla zamestnanie.V inzeráte bolo uvedené že sa jedná o chránenú dielnu tak som bola potešená.Nastúpila som, ale na moje dosť velké prekvapenie toto nemá s chránenou dielnou nič spoločné.hned po nastúpení mi/nám oznámili, že aj napriek tomu že som/sme občan ZŤP, musím/e plniť výkon na 100% tak ako aj ostaní zdraví pracovníci, pretože budem/e mať taký istý plat/minim.mzda/ ako aj oni a že musím/e tiež robiť nadčasy alebo poobedné smeny.O čo sa mi však jedná.Nikde som zatial nenašla že ako má vyzerať takáto chránená dielňa-vybavenie, a koľko hodín môžeme pracovať,na koľko % musíme plniť výkon a či musíme pracovať nadčasy.

Pretože som čítala že na zriadenie chránenej dielne a na získanie dotácii musí zamestnávateľ zamestnať aspom 50% občanov ZTP z evidencie UP s celkového počtu zamestnancov.Prijal nás takto minimálne zatial 8.Mne to tak pripadá že zamestnávateľ chce len získať dotácie.

Ďakujem a dúfam že sa mi niekto ozve.
Xanti
18.06.14,06:34
Ide o prácu vo výrobe? Alebo v administratíve? A pracovať môžeš podla doporučenia SP, ak ti nedali obmedzenie na dlžku pracovnej doby tak môžeš pracovať celé smeny. Ak chceš pracovať menej dohodni sa na znížení úväzku.

doplnenie : no čo ja mám znalosť, tak firma môže požiadať ešte ak to ztp potrebujú o pracovného asistenta ( tiež ho platí UP )
a samozrejme zamestnanci by mali mať prispôsobené svoje pracovisko svojím potrebám a postihnutiu.
Aj napríklad oddychovú miestnosť by mali mať ztp pracovníci, s tým, že ak pocitujú potrebu alebo to potrebujú ( od pása sa ťažko odbieha napr. ak treba pichnúť inzulín a sa najesť častejšie ako zdravému človeku ) tak za tú dobu takého volna alebo oddychu má pracovať za toho postihnutého ten pracovný asistent ...

Podľa mňa ak sa Vám niečo nezdá, chod sa informovať na UP, na príslušné oddelenie a určite ti povedia, čo by to malo splnať....
brenenka
18.06.14,19:06
Dobrý večer...dakujem za odpoved..je to výroba-konkrétne sa jedná o prípravu káblikov do klímy a pod.To že záleží na odporúčaní soc.poisť. to viem...mne sa jedná hlavne o tie výkony a nadčasy a poobené smeny..ja si myslím že v chránenej dielni by mali mať občania so ZŤP nejaké iné pracovné podmienky-menšie výkony a bez nadčasov atď. a aj nejak upravené pracovné prostredie..ved za každého nezamestnaného ZŤP dostane zamestnávateľ pekné peniaze na vytvorenie takejto dielne a aj mzdu bude mať hradenú z UP...ako ja som sa snimi hned dohodla na skrátenom úväzku..ale jedná sa mi aj o ostatnbých ZŤP čo sú tam somnou..a taktieť sa mi nepáči že nás pri pohovoroch zavádzali,sľubovali hory doly,že to bude bez nadčasov a podobne,a nakoniec skutek utek...

Ďakujem za každú jednu odpoved alebo názor.
Xanti
18.06.14,19:14
doplnila som
xeva
19.06.14,06:49
V našej dielni majú pracovníci zníženú výkonovú normu. Pri jej vytváraní sme museli dokladovať v zámere, ako vytvoríme pre nich vhodné prostredie - ako píše xanti - oddychová miestnosť, pitný režim, atď. a hygiene tieto podmienky pri obhliadke k vydaniu stanoviska preukázať.