zabka14111
18.06.14,09:20
Od 28.4.2014 mám dohodu o vykonaní práce s nepravidelným príjmom, koncom mája som zoštátnicovala a bola na úrade práce, kde ma nechceli zobrať, pretože mesačne by som prehročila hranicu 148 eur, ktoré môžem zarobiť ak som evidovaná na úrade práce. Ibaže ja dostanem výplatu až po vykonaní práce, tzn. po 30.8.2014. Mám teda nárok byť evidovaná na úrade práce? Zamestnávateľ ma bude do zdravotnej poisťovne hlásiť iba na jeden deň, pýtam sa najmä preto, aby som si ja menusela platiť zdravotnú.
Zuzanka_ba
25.06.14,21:08
Podľa mojej skúsenosti berie UP do úvahy príjem, ktorý bol naozaj vyplatený, a vykázaný v Sociálnej poisťovni. Aj na ich tlačive potvrdenia o príjme majú, že príjem za mesiac xxx bol vyplatený v mesiaci xxx.

Predpokladám, že zamestnávateľ by ti, pokiaľ ti nič nevyplatí, napísal napríklad, že za mesiac júl 2014 si mala hrubú mzdu 0 eur, políčko vyplatené v mesiaci by prečiarkol (teoreticky by to bol august, avšak ty nemáš v auguste výplatný termín), ak by tlačivo vystavoval počas augusta.

Over si, akým spôsobom by tlačivo vyplnili.

Zákon o službách zamestnanosti:

(2) Uchádzač o zamestnanie môže
a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho
vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto
činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, alebo

atď

Podľa môjho názoru je nesprávne, že ťa nechcú evidovať.. asi chcú vylepšiť štatistiky..
Viem si predstaviť aj prípad, že by si svoju prácu nedokončila, a zamestnávateľ by ti priznal a vyplatil len časť odmeny. Preto to, že máš dohode na sumu xxx ešte nič neznamená, lebo tú prácu nemusíš nakoniec dokončiť, nemusí byť v dostatočnej kvalite, môžeš ochorieť, atď.

Daj vedieť ako si dopadla.