marions
18.06.14,09:29
Dobrý deň,
chcem poprosiť odpoveď na moju nasledujúcu otázku:
mám nejaký cenník, podľa ktorého robím účtovníctvo. Pracujem na živnosť. Dostala som ponuku - pravidelne chodiť do firmy, okrem účtovníctva podľa potreby napísať nejaký list, cenovú ponuku. Majiteľ sa ma pýta, koľko na hodinu by som si predstavovala. Neviem mu povedať, lebo ceny si účtujem podľa položiek. Mohli by ste mi povedať cca koľko mám pýtať na živnosť na hodinu v priemere? Som zo žilinského kraja. Ďakujem.
Dáša_
18.06.14,08:41
a chodila by si každý deň na 8 hodín?
marions
18.06.14,09:09
nie, práveže len podľa potreby cca 50 hod mesačne
Dáša_
18.06.14,09:24
ideálne podľa mňa je určiť si pevné dni v týždni, kedy prídeš. Toto je tak na 2x do týždňa po 5 hodín. Čiže spočítaj si, koľko toho majú podľa tvojho cenníka za účtovníctvo a ku tomu pripočítaj to, že si tam pravidelne. A hlavne si dobre napíš na začiatku zmluvu, aby bolo presne jasné, čo sú tvoje povinnosti a čo už nie. Pri cene treba samozrejme zvažovať aj to, aby nakoniec nebola pre neho lacnejšia pracovná sila na plný uväzok, aj keď tej asi nemá dať čo pracovať na celý čas.
marions
18.06.14,10:15
ďakujem Dáša, ja som sa ale pýtala na priemernú cenu za hodinu, to si neviem určiť, lebo táto práca sa nedá účtovať podľa položiek. Moja otázka bola smerovaná, či by ste mi nepomohli v tom, akú sumu na hodinu si mám pýtať, keď sa nejedná len o účtovnícke práce, nejakú takú priemernú....+ že tam budem chodiť podľa ich potreby /. Nemám cenník na hodinu, len na položky, tak neviem, akú cenu cca na hodinu mám pýtať.
jslancik
18.06.14,10:22
horná hranica 8,75€ :)

Prečo? To je hranica, nad ktorú by sa zamestnávateľovi viac oplatilo zamestnať zamestnanca nastálo či na polovičný úväzok.

cena práce pri minimálnej mzde (nemám presné čísla - počítal som cca 700€)/160 (hodín)*2 (koeficient)

A mimochodom, tvoja "hodinová mzda" sa dá vypočítať jednoducho. Vieš si vypočítať, koľko zarobíš, keď robíš celý deň. Vydelíš hodinami.

Ja to volám "aký je drahý môj čas". Napr. ak murár spraví za 12 hodín 30 štvorcov omietky po 5€, tak jeho hodina je drahá 30*5/12= 12,5€. Ak má dosť roboty, tak pod tú cenu nemá zmysel ísť, ak ho niekto chce platiť od hodiny.

Takisto ty musíš zvážiť, či máš dosť roboty, alebo tie hodiny navyše potrebuješ. Podľa toho stanov cenu.
marions
18.06.14,10:23
Ďakujem veľmi pekne, ale 5,- € je málo, však?
jslancik
18.06.14,10:26
dobré pre neho, zlé pre teba. Ale ak ti to stačí, a máš to dobre spočítané, tak choď do toho. Treba to dobre zvážiť.
marions
18.06.14,10:28
Takže podľa výpočtu je minimálna cena práce na 1 hod 8,75€? Takže keď budem pýtať 8,-€ to bude ešte lacnejšie, ako zamestnanec s minimálnou mzdou? Dobre tomu rozumiem?
marions
18.06.14,10:29
Nezdá sa mi to dosť, zdá sa mi to málo, preto som sa pýtala aký názor máte na to Vy :)
jslancik
18.06.14,10:45
jj, za 8€ by sa mu to malo oplatiť. Len musíš si to vedieť obhájiť - ak by si to náhodou nevedel spočítať klient (alebo by sa tak tváril). Snáď nebude operovať minimálnou mzdou (2€), to by bolo dosť primitívne z jeho strany. Ak bude operovať nejakým "dohodárom", tak to máš smolu. Môžeš mu ponúknuť navyše svoje skúsenosti a zodpovednosť.
expeeert
18.06.14,11:08
Presne tak, ak vieš koľko berieš za nejaký úkon a vieš aj ako dlho ho približne robíš, tak si z toho vypočítaj aj hodinovú taxu.
Ale 5 € na hodinu sa mi na živnosť zdá veľmi málo...
marions
18.06.14,18:28
Ďakujem za názory. Skúsim navrhnúť aspoň 7,- €, dúfam, že sa to potom trochu vyplatí. Len som si chcela overiť, či nebudem pýtať moc.
marions
18.06.14,18:31
Práveže roboty nemám veľa, preto som pristúpila na to, chodiť do firmy, a keď to prerátam a k tomu pridám stratu času, a behanie, keď ma potrebujú... A šéf povedal, aby sme boli obaja spokojní....tak skúmam.... ďakujem
marions
19.06.14,05:27
Tak sme spokojní obidvaja šéf, aj šéf :( Dostala som buď 5,-€ na hodinu alebo nemá záujem. Zoberie si dohodára. A ja keďže nemám teraz inú prácu asi nebudem mať na výber. Je to normálna doba?
Dáša_
19.06.14,05:34
a keby si ten dohodár bola ty? Proste nefakturovať, ale pracovať na dohodu?
jslancik
19.06.14,05:50
veď skús "nemať záujem". On skúša, a keď vidí, že si pritlačená k múru, a že tú robotu potrebuješ, tak je jeho postup jasný. 5€ na faktúru je minimálna mzda, možno aj menej - pre daný druh práce.
Ferdosondo
19.06.14,06:31
Marions pokiaľ si účtovníčka tak vieš že daň z príjmu je 19% + odvody 31% = 50%. Takže z 5€/hod ostane pre Teba 2,5€/hod.
To fakt chceš pracovať za 2,5éčka za hodinu? Ono možno ani zamestnávateľ si to nevie spočítať tak sa mu vidí viac ako 5€ veľa. Ak máš záujem o tú prácu, tak si radšej dohodni prácu na dohodu za sumu s ktorou by si bola spokojná. V opačnom prípade sa radšej toho vzdaj. Okrem toho nezabudni, že pri živnosti ručíš za škodu ak by si majiteľovi spôsobila napr. nesprávnym účtovaním.
marions
19.06.14,06:43
Ďakujem za odpoveď, budem sa musieť ešte s ním porozprávať. :)
marions
27.06.14,20:04
Skúsila som, nevyšlo....:) tvrdí mi, že nemôžem celé odvody odrátať z jeho sumy a tvrdiť, že je to minimálna mzda.... že keby som ich mala 10, tak sa to odráta z vyššej sumy a už to nieje minimálna mzda.... mám si rozmyslieť, asi nepristúpim na to... len keby nebolo také ťažké zohnať nejakú prácu. Ja už som zúfalá....čo má človek robiť? pracovať za menej ako minimum, alebo nepracovať vôbec????
veronikasad
27.06.14,20:09
Si povinne poistenou SZČO v SP ?
Dáša_
28.06.14,03:32
Vieš, veľa živnostníkov pracuje za menej ako minimálnu mzdu - mnohokrát je to aj o zbieraní skúseností. A ak tam nebudeš pracovať denne, vždy môžeš mať ďalších klientov, ktorí ti to dorovnajú. Veď vyskúšaj tento rk a uvidíš, či sa ti to oplatí. Skúste kompromis medzi tým, čo navrhuje on a čo navrhuješ ty.
marions
28.06.14,05:36
Ano som povinne poistenou osobou v SP. A so zbieraním skúseností je to tak, že niesom začiatočník, mám skúsenosti, mám 10 rokov praxe v odbore, aj keď sa nedá povedať, že viem všetko.... je to len o tom, že mi ponúka na hodinu rovnako a v niektorých prípadoch menej ako svojim robotníkom.....a ja sa s tým neviem zmieriť, ale náhradnú normálnu prácu momentálne nemám :)