anlira
18.06.14,11:27
Dobrý deň,

rada by som sa dopátrala k tomu, kto má právo skontrolovať celú účtovnú agendu Spoločenstva bytov a nebytových priestorov okrem samotných vlastníkov za posledných pätnásť rokov. Myslím tým, či sa objedná audítor, alebo existuje iná kontrolná inštitúcia, ktorá to môže vykonávať na podnet nespokojného spoluvlastníka?

Vopred srdečná vďaka za odpoveď!
sito
18.06.14,09:33
Rada! Pätnásť? A budú ešte doklady archivované? Ak niečo zaváňa trestným činom? Polícia, prokuratúra, hádam?
anlira
18.06.14,11:05
Určite sú. Má ich predseda spoločenstva u seba v byte. Mne dá do nich nahliadnúť, keď o to požiadam.
Najviac mi vadia tzv. "svojpomocné" práce, kde si výšku ceny práce určuje sám veľký predseda spoločenstva. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že mu "patrí" celá bytovka .Nám to povie-nepovie na výročnej schôdzi spoločenstva. Jednoducho o nás bez nás. Iní spoluvlastníci sa k tomu stavajú totálne pasívne. :-( Preto chcem zistiť, kto má právo toto všetko skontrolovať.
enida
18.06.14,16:53
Zhrnula by som to asi takto:
1. kazdy vlastnik
2. kazdy, koho schvali schodza vlastnikov

Myslim vsak, ze ist cez auditora by bolo prilis nakladne a drahe. Skuste to riesit na schodzi, skus ziskat aj inych vlastnikov a skuste si uznesenim odhlasovat nejake limity ci dozorny ci schvalovaci organ na tie vydavky.

Dalsia moznost je odvolat predsedu spolocenstva a zvolit noveho.
sito
18.06.14,20:34
Ak ich má, tak rada, ako som napísal. Ale nič nebráni ZHROMAŽDENIU povedať, odsúhlasiť, že tá a tá ich vyzvŕta. V tom prípade musí aj tebe, ak budeš tá a tá, Ale zo zákona má každý vlastník bytu, jedno je či v SVB, alebo pod správou na základe zmluvy o výkone správy má právo nahliadnuť, ale čo ti budem trepať. Takto to je v zákone uvedené:

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Vieš, to máš tak. Ak niekto niekomu ští na hlavu, a ten si to pochvaľuje, že aký teplý májový dáždik padá, požičiaš mu svoj dáždnik? Ja nie.

Asi by to chcelo u vás to dupľované tornádo, ako ukazovali v televízii v Amerike, ale tam majú všetko, aj navyše, že?

Teba trápi ten fond opráv, že? A tých totálne pasívnych je koľko, jeden?
anlira
19.06.14,08:30
To tornádo by som chcela konečne zažiť. Vieš, sme strašne "veľké" spoločenstvo - 2-poschodová bytovka so šiestimi bytmi, tj:. byt č. 1 - sám "veľký" šéf spoločenstva, byt č. 2 - riťolezec šéfa spoločenstva, byt č. 3 - lyžiar, keď je schôdza, tak sa ide lyžovať :-), byt č. 4 - vlastník totálne ignoruje ročné schôdze a nezúčastňuje sa osem rokov(!), lebo je s hospodárením nespokojný a nechce si otvoriť ústa za ten svet, byt č. 5 - senilný dôchodca a byt č. 6 - moja maličkosť. Lepšie zloženie nevymyslíš. :-)

Takže keď je schôdza spoločenstva, som tam ja, riťolezec a "veľký" šéf. Raz za dva roky sa objaví aj lyžiar, tak sú traja proti mne. Tak čo povie "veľký" šéf, to pritakávajú ako barani. Samozrejme, naoko nikoho nič nezaujíma, čo sa týka peňazí a investovania do opráv, veď je všetko pekne porobené a oni sú spokojní aj s cenotvorbou "veľkého" šéfa.
No čo mám robiť? S každou prkotinou a mojím nesúhlasom sa obracať na súd do 14 dní od poslednej schôdze, a to, že nikto nepíše zápisnice zo schôdze je šum a fuk, lebo sme neni v parlamente. Takto sa to tým baranom páči a vyhovuje "veľkému" šéfovi.

Asi mi ostáva len tá povestná lampáreň, keď nikto, kto by tento bordel u nás dokázal skontrolovať neexistuje?

Jeden príklad za všetky: "veľký" šéf dal návrh na vymaľovanie schodišťa, spraví to môj syn. Všetci traja súhlasili. Za jeden deň, opakujem, jeden deň bolo všetko zasadrované a jedenkrát vymaľované! Hotovo! Za 165 €! Nikto sa nezaujímal, koľko stála práca, lebo sa maľovalo v marci a schôdza bola na druhý rok v januári, a tak sa na všetko zabudlo, okrem mňa. Keď som sa ozvala, že cena práce ako svojpomocnej je drahá, tak sa domňa obuli, že čo chcem, veď je to pekne porobené. Samozrejme, cenu za prácu si určil "veľký" šéf a nikto nepindal okrem mňa. Pritom máme platnú dohodu spoločenstva, že "veľký" šéf môže bez odsúhlasenia spoločenstva disponovať len so sumou do 17€! Tak kde sme? Je mi z toho na......... (ani to radšej nejdem písať).
sito
22.06.14,05:29
Hneď je to v inom svetle.

Zákon je také niečo ako vodítko pre psa. Ale, pes sa niekedy z neho utrhne. Váš si už slobodne koná, čo chce a väčšine svorky to vyhovuje. Vlci sa tak nejak správajú, Alfa samec, Alfa samica, Alfa vĺčatá. Ostatní, len svorka

Vždy je nejaká možnosť.

Stotožniť sa so svorkou. Možnosť trpieť.

Opustiť svorku. Možnosť prežiť zbytok života bez infarktu.

Predať byt, prezentovať ho pri predaji v čo najlepšom svetle a kvalite. Niekto kúpi?

Pri predaji prezentovať aj pomery v dome, či aj niekto pri takých veciach, argumentoch ako uvádzaš, kúpi, pľac vo vlčom brlohu?

Že vraj starého psa novým kúskom nenaučíš, sa hovorí.

Tiež, že " Zázraky sa dejú"