kata58
18.06.14,11:56
U mňa nešlo o ukončenie PP výpoveďou a dohodou zároveň, ani o okamžité ukončenie PP. Zamestnávateľovi som doručila rozhodnutie Sociál. poisťovne o priznaní inv.dôchodku kvôli zníženiu prac. schopnosti o viac ako 70%. Ukončeniu PP dohodou predchádzala dlhodobá PN.
Tweety
18.06.14,09:58
Takže ste sa vlastne dohodli na skončení PP. A bol tam uvedený dôvod, ak bol, tak aký ?
kata58
18.06.14,10:14
Áno, dôvodom bo zlý zdravotný stav, a teda odchod do invalidného dôchodku kvôli viac ako 70 % -mu zníženiu pracovnej schopnosti. Mne ide v tejto debate o to, aby som poukázala na to, že pri odstupnom sa berú do úvahy odpracované roky, zatiaľ čo PRI ODCHODNOM NIE - podľa mňa je to nespravodlivé a, najmä neobjektívne...ďalšia "diera v zákone", nemyslíte?
Tweety
18.06.14,10:18
Nie, určite by som to za dieru nepovažovala.
kata58
18.06.14,10:29
Neviem, ako ste na tom finančne Vy, ale mne sa nezdá spravodlivé, keď dostanú rovnaké peniaze pri ukončení PP dvaja ľudia, z ktorých jeden nemá odpracovaný napr. ani rok , a ten druhý odpracoval viac ako 30 rokov - samozrejme za to, že sú obaja invalidi, nemôžu. Práve preto by sa to malo - rovnako ako pri odstupnom- tiež zohľadniť...
Tweety
18.06.14,10:31
ALe to odchodné nie je za to, koľko odpracovali u zametnávateľa, ale to, že pracovali a odchádzajú do dôchodku. To, koľko odpracovali u zamestnáv., rieši odstupné. Pozeráš sa na to zo zlého uhla.
ivka70
18.06.14,10:35
Nie je to ziadna diera v zakone.
Sposob ukoncenia PP tak ako ste ho ukoncili bol pre teba nevyhodny, pre ten sposob si nedostala odstupne - lebo zjavne ti zamestnavatel nechcel dat vypoved kvoli zdr. stavu, aby ti to odstupne platit nemusel.

Keby ste ukoncili PP dohodou ale z dovodov urcenych par .
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
...
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
....

Narok na odstupne by ti vznikol a nemalo by to vplyv na narok na odchodne.

A odchodne je v podstane preklenovanie prechodu medzi poslednym zarobkom za prvym dochodkom, to je vzdy 1 mesacne ,pokial kolektivna zmluva nepridava viac.