Gilmorova
18.06.14,14:08
Ahojte, prosím o radu, či správne chápem:

Celý rok firma prenajímala na SK a v ČR služby tak, že v deň pripísania platby na účet vytvorila faktúru a službu dodala, takže počas tohto roka kurzové rozdiely nevznikali (ak správne chápem). Ak mi počas roka vyšiel konečný stav bankového účtu napr. z CZK na 1000 € a prepočtom k 31.12. z CZK na 900 €, tak mám kurzovú stratu 100 € a zaúčtujem ju ako 563 / 221. Prakticky ale nechápem, ako to môžem urobiť, keďže žiadne peniaze z toho účtu neodišli. To je nejaké teoretické, v prípade, že by som na konci roka previedla peniaze na SK účet?

Ďakujem veľmi pekne (nemám sa koho spýtať, tak takými primitívnymi otázkami otravujem tu, hoci vždy hľadám najskôr na internete, prepáčte :( )
Tweety
18.06.14,13:10
To je vlastne tak, že tá 1000 v priebehu roka, má k 31..12. hodnotu len 900, preto znižuješ bankový účet.
ivka70
18.06.14,13:14
Ak uctovnictvo vedies v EUR, tak realne ten ucet mal na zaciatku roka hodnotu v EUR 1000 EUR na konci roka len 900 EUR (aj ked v ceskych korunach tam vobec nemusel byt pohyb). Preto jeho hodnota klesla o kurzove straty.
Predstav si to tak ,ze na zaciatku roka, keby si ho zrusila a vybrala EUR, mas 1000 EUR a na konci roka "len" 900 EUR.
Kam sa ti strati tych 100 EUR a ako to zdovodnis?
To zdovodnenie je zauctovanie kurzovej straty. Robis ho v mene, v ktorej vedies uctovnictvo. V tej mene sa hodnota penazi na tom ucte znizila, lebo kurz.
Gilmorova
24.06.14,07:02
Prosím Vás a ide tento prípad ešte aj do nejakého špeciálneho riadku v daňovom priznaní? Lebo čítam o kurzových rozdieloch, ale zdá sa mi, že to len v prípade časového rozdielu medzi vznikom a splatením pohľadávky / záväzku. Ďakujem