Veron2
18.06.14,16:36
Dobrý deň, mám otázku. Sestra nastúpila ako študent brigádnik do istej prevádzky kde im povedali, že dva dni po 8 hod budú zaúčaní. Od vtedy už bola dvakrát v práci s tým, že stále je to zaúčanie a to im zamestnávateľ nezaplatí. Mohli by ste mi prosím poradiť, či je toto vôbec legálne alebo akým § mám argumentovať aby jej to zaplatili? Veď že ich zaúčajú môžu tvrdiť aj mesiac a nič im nezaplatiť, pritom papier o tom, že by boli zaúčaní a v akom rozsahu nikdy nepodpísali. Podľa môjho názoru by im to mal zamestnávateľ zaplatiť ako normálne odpracované hodiny, keďže ani v dohode o brigádnickej práci študenta o zaúčaní nebolo uvedené nič. Môžem sa odvolávať na Zákonník práce § 154 ods. 3?
Tweety
18.06.14,15:04
ÁNo, samozrejme, že platí § 154 ZP. Postup zamestnávateľa nie je správny a v súlade so ZP.
veronikasad
18.06.14,15:16
Zamestnávatel musí prihlásiť zamestnanca do soc.poisťovne pred začiatkom výkonu práce. Zmluvný vzťah trvá ododňa začiatku výkonu práce a dohodárovi patrí odmena,, najmenej vo výške min. mzdy pre I. stupeň náročnosti.
Ak dohodári pracujú bez nahlásenia do SP, čo zamestnávatel nazýva "zaúčaním", ide o nelegálnu prácu za ktorú Inšpektori práce udelujú pokutu (zamestnancovi aj zamestnávatelovi).
Katy a R
18.06.14,15:24
Tak ako už dievčence napísali - nie je to správny postup zamestnávateľa - ale musím dodať, že bohužiaľ dosť častý, resp bežný:mee:
kebyže šlo o dve-tri hodinky,nepoviem - ale asi skúšajú čo najdlhšie neplatiť, kým nie sú sťažnosti, resp kontrola:confused: