Ogrekann
18.06.14,19:19
Naše deti tancujú v tanečnom krúžku.Cez víkendy chodia vystupovať (cez leto v podstate každý víkend ) vedúca krúžku za tieto vystupovania dostáva honorár.Nikto netuší čo sa deje s peniazmi.Pravdou je,že sú použité na chod skupiny,ale priama otázka na vedúcu končí vždy odpoveďou máme - nemáme.Deti nič priamo nedostávajú za vystúpenia.Z týchto peňazí sa hradia kostými a podobné záležitosti.Keďže je povinnosť chodiť na tieto akcie,a odhlásiť sa z nich u pani vedúcej vždy končí akousi blbou poznámkou,občas mám dojem že sa jedná o nelegálnu detskú prácu.Bavíme sa o deťoch do 10 rokov ktoré majú niekolko vystúpení za deň na niekolkých miestach.Samozrejmosťou je právo vedúcej krúžku naše deti zaradiť alebo nezaradiť do súťaží.Keď však " robia " na celú skupinu všetci deti a napokon na súťaže idú len vybraní k vôli " nedostatku " financií štve to nielen deti ale hlavne rodičov.30 - 40 detí zarába vystupovaním aby mohlo asi 20 vybraných chodiť na súťaže.Moja otázka znie :je nejaká povinnosť nahlasovať alebo akokolvek povoliť takúto zárobkovú činnosť ? Tiež by ma zaujímalo či sa nejedná o nelegálne zamestnávanie detí ?
misoft
18.06.14,17:30
Nie som síce v tomto odborník - ale vystupovanie detí sa deje často - avšak, ak sa za to berú peniaze - to už je známka podnikania (i keď sa tomu vraví "honorár") a musí sa to evidovať. A keďže sa tam "zaviedla povinnosť" (a pokiaľ je mi známe, účasť v záujmových krúžkoch je dobrovoľná) - je tu i podozrenie z nelegálneho zisku z práce detí. Takže - obrátiť sa s problémom na ÚPSVaR + Min.školstva + Daňový úrad (nakoľko by sa mal každý príjem od určitej sumy zdaňovať a mali by sa odvádzať zákonné odvody). Okrem toho - ak deti niekde vystupujú - musí o tom vedieť aj organizátor vystúpenia - ten predsa musí nahlasovať všetko SOZE (i keď vystúpenia detí by mali byť od poplatkov v SOZE oslobodené).
arizona
18.06.14,19:15
Podla tvojho prispevku tipujem, ze tvoje dieta nie je medzi tymi 20-timi,vsak?

Ja si myslim, ze za detske tanecne vystupenie deti nedostavaju nejake horiabilne sumy. Skor tancuju zadarmo a su radi, ze sa mozu niekde popysit s tym, co sa naucili.
A ak im nahodou niekde zaplatia, tak asi len nejaka mala ciastka.

Asi su radi, ze za to mozu pokryt vydavky napr. za prenajom miestnosti na cvicenie,kostymi,dopravu, ci nejake drobnosti pre deti...
A veduca kruzku si asi tiez zasluzi nieco za obetovyny cas,nie?

Ak mas pocit, ze tvoje dieta nema zo zaujmoveho kruzku radost,ale nazyvas to nelegalnym zamestnavanim deti, tak to dieta radsej odtial odhlas...

Alebo nekaz decku radost z pohybu a stretnuti s kamaratmi. Vzdy je lepsie sa niecomu venovat /aj ked mu za to nikto neplati/, akoby malo sediet doma za pocitacom,alebo sa flakat kade-tade.
Ogrekann
18.06.14,20:17
Tu nejde o to,či je medzi 20 -mi alebo nie je.Vystúpenia sa robia preto,aby financovali cesty na súťaže,štartovné a pod.Neviem ako by si sa tváril,keby si mal každú sobotu svoje dieťa ktoré nemá 10 rokov od obeda mnohokrát do polnoci na vystúpeniach a na zahraničné súťaže kam postúpilo aj tvoje dieťa jednoducho nie sú peniaze na vycestovanie "všetkých" postupujúcich skupín .Cena za vystúpenia sú cca od 150 do 250 eur podla počtu skladieb .Deti urobia cca tri vystúpenia za deň a vozia sa v autobuse aj 3 hodiny.Jedlo a pitie im balíš.Keďže je pani vedúca mierne povedané nekomunikatívna treba ju nejako prinútiť transparentnejšie hospodáriť.