Lianka
11.04.06,23:33
Dobry den, prosim o radu. Podnikatel - lekar, uctujuci v JU, prijme vecny dar. Podla § 3 ods. 2 pism. a) som dar zahrnula v jeho celej vyske ako do prijmov v roku, kedy ho prijal. Spravila som dobre? Akym sposobom ho dostanem do nakladov? Vo Financ. spravodaji 5/2005 som citala, ze som ho mala zahrnut podla § 17 ods. 3 pism. g) do prijmu len v pomernej casti, ktora zodpoveda odpisom v tom roku. Islo ale o majetok do 30 tis. Sk. Mala som zaroven uplatnit aj vydavok v celej vyske? Dakujem.
renča1
12.04.06,05:42
Dobry den, prosim o radu. Podnikatel - lekar, uctujuci v JU, prijme vecny dar. Podla § 3 ods. 2 pism. a) som dar zahrnula v jeho celej vyske ako do prijmov v roku, kedy ho prijal. Spravila som dobre? Akym sposobom ho dostanem do nakladov? Vo Financ. spravodaji 5/2005 som citala, ze som ho mala zahrnut podla § 17 ods. 3 pism. g) do prijmu len v pomernej casti, ktora zodpoveda odpisom v tom roku. Islo ale o majetok do 30 tis. Sk. Mala som zaroven uplatnit aj vydavok v celej vyske? Dakujem.

§ 25 ods.a) zákon o dani z príjmu-doplnenie od 15.12.2005-ocenenie darovaného majetku.

Ak Fo-nepodnikateľ daruje majetok , na ktorý sa nevzťahuje oslobodenie podľa § 9 , potom takto darovaný majetok je obdarovaný povinný oceniť cenou, za ktorý bol nadobudnutý darcom (obstarávacou cenou darcu).

Keďže § 3 ods.2 písm.a) o.i. hovorí aj o tom, že prijatý dar sa zdaňuje, ako pri dotácii,podpore a príspevku a to do výšky uplatnených daň. výdavkov, / nákladov /, odpisov.

Obdarovaný si majetok do 30 000,00 dá oceniť a príjem sa zdaňuje do výšky uplatneného daň.výdavku.
§17 ods.3 písm.g) slúži pri majetku nad 30 tis.
Lianka
12.04.06,05:58
Ahoj renci,

majetok darovala právnicka osoba - s. r. o. fyzickej osobe podnikatelovi. Suma majetku je urcena v zmluve (pocitac s prisl. za 25 tis. Sk). Prijaty dar som v tejto hodnote zdanila podla § 3 ods. 2 pism a). Rozumiem tomu tak, ze som mohla uplatnit aj odpis v plnej vyske (kedze ide o majetok do 30 tis.)? Ide o rok 2005, ale zaujima ma aj, ci to bude rovnako aj v roku 2006.
renča1
12.04.06,06:26
Ahoj renci,

majetok darovala právnicka osoba - s. r. o. fyzickej osobe podnikatelovi. Suma majetku je urcena v zmluve (pocitac s prisl. za 25 tis. Sk). Prijaty dar som v tejto hodnote zdanila podla § 3 ods. 2 pism a). Rozumiem tomu tak, ze som mohla uplatnit aj odpis v plnej vyske (kedze ide o majetok do 30 tis.)? Ide o rok 2005, ale zaujima ma aj, ci to bude rovnako aj v roku 2006.

Aha , tak ide o samostat.hnut.vec, tak sa môžeš rozhodnúť či PC uplatníš rovno do nákladov alebo PC budeš odpisovať. Ked hovoríš o odpisoch, tak predpokladám, že ho chceš odpisovať.
Takže, uplatní sa § 17 ods.3 písm.g) t.j. do zdanit.príjmov v roku priajatia daru sa zahrnie len pomerná časť príjmov zodpoved.výške odpisu uplatneného v daňových nákladoch s odvolávkou na § 19.

Napr. odpis bol v sume 12 500,00, tak v r.2005 sa mal uplatniť príjem do výšky odpisu. Pre r.2006 sa bude pokračovať rovnako.
Ak by sa PC uplatnil v r.2005 rovno do nákladov v sume 25 000,00, tak príjem by sa zdanil do výšky 25.000.,00
Lianka
12.04.06,06:42
Dakujem velmi pekni, renci, uz mi to je jasne.