Pukluš
12.04.06,06:36
Prosím Vás potrebujem poradiť:
v roku 2003 sme vzali auto na leasing, ale podpísali sme takéto tlačivá:
- protokol o prevzatí predmetu leasingu (my sme prevzali auto od leasingovky)
- protokol o prevzatí predmetu kúpy (leasingovka prebrala auto od nás)
-potom sme uzavreli kúpnu zmluvu, v ktorej sme predali auto leasingovke za 400.000,-
- bola uzatvorená leasingova zmluva na to isté auto, kde sme mali zaplatiť akontáciu 120.000,-
- bol spravený zápočet a leasingovka nám poslala na účet 280.000,- a teraz splácame leasigovke každý mesiac leasing podľa splátkového kalendára.

Prosím Vás poraďte mi, čo mám s tým robiť.
Pukluš
12.04.06,06:52
Nikto ste sa s takým niečím nestretli? Nie je to náhodou spätný leasing? Možno som to komplikovane napísala. Ak niekoho niečo napadne tak sa pýtajte, lebo ja sama som z toho jeleň.
ondrejvla
12.04.06,15:26
Nikto ste sa s takým niečím nestretli? Nie je to náhodou spätný leasing? Možno som to komplikovane napísala. Ak niekoho niečo napadne tak sa pýtajte, lebo ja sama som z toho jeleň.

Áno, je to spätný leasing, mala si zaúčtovať hneď pri vystavení faktúry :
311/604,343,( teda ak si to MV mala ako tovar), prípadne ho vyradiť z majetku, nepíšeš či : jedná sa o tovar, o majetok, o osobné MV, o úžitkové...
Leas.spoločnosť ti poslala na účet 280 tis., ale aj tých 120 tis. Sk, ktoré si mala uhradiť ako akontáciu, takže takto :
221/311 280 tis.
474/311 120 tis. Sk
a ostatné splátky účtuješ podľa starého spôsobu účtovania leasingu, tzn., rozpúšťať nultú splátku podľa počtu splátok, no a taktiež preúčtuješ splátky na nákladovú položku a nie cez odpisy.
Keby si si bola zadala spätný leasing vo vyhľadávači, určite by si našla odpovede na svoj problém, už sa to tu riešilo.
Pukluš
18.04.06,08:09
Prosím Vás o radu:
kúpili sme osobné auto s autobazáru v hotovosti, potom sme ho predali leasingovej spoločnosti, mala som uplatniť daň na výstupe pri predaji leasingovej spoločnosti?
Pukluš
18.04.06,09:12
Neviete mi poradiť? Prosím
KEJKA
18.04.06,09:20
ak nie ste firma, ktorá sa zaoberá obchodovaním s autami, tak ste si DPH nemohli odpočítať ani fakturovať.
Tweety
18.04.06,09:21
Prosím Vás o radu:
kúpili sme osobné auto s autobazáru v hotovosti, potom sme ho predali leasingovej spoločnosti, mala som uplatniť daň na výstupe pri predaji leasingovej spoločnosti?
Pozri, možno sa dá uplatniť tento paragraf zákona od dph.
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a), b), c) a e). Oslobodené od dane je dodanie vratných fliaš, pri ktorých nadobudnutí nie je možnosť odpočítať daň podľa § 49 ods. 7 písm. d), a každé ďalšie dodanie týchto vratných fliaš.:cool:
KEJKA
18.04.06,10:15
Pozri, možno sa dá uplatniť tento paragraf zákona od dph.
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a), b), c) a e). Oslobodené od dane je dodanie vratných fliaš, pri ktorých nadobudnutí nie je možnosť odpočítať daň podľa § 49 ods. 7 písm. d), a každé ďalšie dodanie týchto vratných fliaš.:cool: OPRAVA..... tento § s otázkou vôbec nesúvisí. Pri nákupe osobného auta nie je nárok na odpočítanie DPH - §49, ods. 7
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1
(výnimky sú v ods. 8):
(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

a teda pri predaji sa tiež DPH neuplatňuje.
Tweety
18.04.06,10:25
OPRAVA..... tento § s otázkou vôbec nesúvisí. Pri nákupe osobného auta nie je nárok na odpočítanie DPH - §49, ods. 7
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1
(výnimky sú v ods. 8):
(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

a teda pri predaji sa tiež DPH neuplatňuje.
Lidka, ale § 42 práve hovorí o oslobodení pri dodaní tovaru pri ktorom nebola možnosť odpočítať dph- § 49 odst.7.
Pukluš
18.04.06,12:22
Takže mala som si uplatniť, alebo nemala. Už som z toho celkom domotaná. Lebo ja som uplatnila, tým pádom mám preplatok, ak podám opravné dph. Lebo niekto mi vravel, že som to mala zaúčtovať ako tovar za účelom predaja. dph na vstupe na faktúre nie je vyčíslené, ale mi keď sme ho predávali leasingovke, tak tam dph je vyčíslené.
Tak čo mala som alebo nemala? Ale súrne.
Vopred ďakujem
KEJKA
18.04.06,13:06
Takže mala som si uplatniť, alebo nemala. Už som z toho celkom domotaná. Lebo ja som uplatnila, tým pádom mám preplatok, ak podám opravné dph. Lebo niekto mi vravel, že som to mala zaúčtovať ako tovar za účelom predaja. dph na vstupe na faktúre nie je vyčíslené, ale mi keď sme ho predávali leasingovke, tak tam dph je vyčíslené.
Tak čo mala som alebo nemala? Ale súrne.
Vopred ďakujem
základná otázka... odcitujem z mojej predchádzajúcej odpoede :
Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

spĺňate tú hrubo vyznačenú podmienku?
Lebo mne sa javí, že ste si kúpili osobné auto a z finančných dôvodov ste ho chceli prelízovať. Ale ak mate hodný predmet činnosti, tak samozrejme si DPH uplatniť môžete.
KEJKA
18.04.06,13:09
Lidka, ale § 42 práve hovorí o oslobodení pri dodaní tovaru pri ktorom nebola možnosť odpočítať dph- § 49 odst.7.
ved som tie odseky odcitovala.... teda nemôže odpočítať DPH a pri predaji preto ani DPH neuplatňuje. Výnimkou je ods. 8), ktorý bud splní alebo nesplní, na to sme odpoveď nedostali.
Takže počkajme.
Tweety
18.04.06,13:28
ved som tie odseky odcitovala.... teda nemôže odpočítať DPH a pri predaji preto ani DPH neuplatňuje. Výnimkou je ods. 8), ktorý bud splní alebo nesplní, na to sme odpoveď nedostali.
Takže počkajme. Lidka, asi došlo k vzájomnému nedorozumeniu, pretože som takého istého názoru ako Ty,t.j. ak si nemohli odpočítať dph pri kúpe, nebude ani fakturovať predaj s dph.
KEJKA
18.04.06,13:39
Lidka, asi došlo k vzájomnému nedorozumeniu, pretože som takého istého názoru ako Ty,t.j. ak si nemohli odpočítať dph pri kúpe, nebude ani fakturovať predaj s dph.

som rada, že máš rovnaký názor, ale pri najlepšej vôli z tvojej odpovede vyplýval opak. Ved aj adresáta si zmiatla.... citujem :

"Tak čo mala som alebo nemala? Ale súrne.
Vopred ďakujem"
.........................

navrhujem, ak je rovnaký názor, dať iba súhlas... je to jednoznačnejšie, nemyslíš?
Pukluš
19.04.06,03:57
Takže nemala som si uplatniť dph na výstupe. Ďakujem, idem spraviť opravné dph.