Marccus
19.06.14,11:19
V októbri 2012 som jednej osobe požičal 200€ na dobu 2 mesiacov, teda do 31.12.2012, navyše bez úroku. Pôžička bola prevedená v hotovosti, spísali sme zmluvu o pôžičke, ktorú sme obaja podpísali a obaja máme svoje kópie. Dlžník sa zaviazal splatiť 200€ do 31.12.2012. Pôžičku nesplatil, akurát koncom januára 2013 mi na účet zaslal 30€, odvtedy nič, stále sa len vyhovára, že mu to finančne nevychádza. Akceptoval som teda, že peniaze mi budú splatené neskôr, písomne sme sa však dohodli na výške úrokov za omeškanie. Pôžička vďaka týmto úrokom narastá a už sa blíži k pôvodnej čiastke. Lenže ako sa dlžník mesiac čo mesiac vyhovára, tak mne dochádza trpezlivosť, či tie peniaze vôbec niekedy uvidím, 30.6.2014 bude tomu rok a pol čo mi dlžník dlhuje peniaze a uvažujem udať dlžníka na polícii, pretože mám pocit, že dlžník odo mňa podvodným spôsobom vylákal peniaze, keďže rok a pol sa len vyhovára. Môže mu hroziť nejaký trest? Alebo je lepší spôsob ako postupovať?
buchač
19.06.14,09:30
JE ...a je podľa litery zákona .

Nie na políciu .

1. Najprv napíš predžalobnú výzvu a zašli doporučene .
Samozrejme , že nejaké termíny .
Vyvaruj sa súvetiam , ktoré by sa dali považovať za vyhrážku .

2. Ak nebude akceptovať - nevyplatí , neozve sa ?
Napíš žalobu a podaj na príslušný súd o vydanie platobného rozkazu .
Následne môžeš pohľadávku vymáhať pomocou exekútora .

Vzory podaní sú na nete .
Marccus
21.06.14,08:31
Ďakujem, dlžníkovi dávam čas do konca júna, potom budem konať podľa týchto bodov.
kopretinka
21.06.14,08:47
do konca júna mu zašli výzvu na zaplatenie,už nečakaj.