Stor
22.04.10,11:22
Prosím o vyjadrenie tých, ktorí majú skúsenosť s nainštalovanými rozvodmi SV a TÚV z medeného potrubia. Ďakujem.
bosorak
25.06.10,04:08
prosím poraďte. chceme uskutočniť rekonštrukciu bytového domu. sme tehlový dom 30 ročný vo vlhkej oblasti ( sme obkľúčení horami). nevieme sa dohodnúť na spôsobe obnovy. niektorí vlastníci chcú zatepliť kontaktným systémom a niektorí chcú len náter. bojíme sa, že ak zateplíme kontaktným systémom budú nám steny vlhnúť a tým pádom plesnivieť. vedel by niekto poradiť,resp. dať kontakt na firmu z BB, ktorá robí energetický audit? ďakujem
Saurinne
29.09.10,21:58
Dobrý deň, prosím vás o radu: zateplili tehlový činžiak, v ktorom bývam. Fond opráv sa v dôsledku úveru, ktorý sa na tento účel vybavil, dosť navýšil. Problém je ale v tom, že dom sa zateplil len z jednej strany. Môj byt a byty nadomnou majú všetky steny a teda aj okná susediace s opačnou stranou domu, s ktorou sa nič nerobilo. Bývam na prízemí, čiže príliš teplo mi od pivníc do bytu nejde, dom z mojej strany zateplený nie je, hoci to platím a nadomnou bývajú samé 70-85 ročné babičky, ktoré nemajú záujem/energiu to riešiť. Ďakujem za odpoveď
Elena Navrátilová
30.09.10,05:46
prosím poraďte. chceme uskutočniť rekonštrukciu bytového domu. sme tehlový dom 30 ročný vo vlhkej oblasti ( sme obkľúčení horami). nevieme sa dohodnúť na spôsobe obnovy. niektorí vlastníci chcú zatepliť kontaktným systémom a niektorí chcú len náter. bojíme sa, že ak zateplíme kontaktným systémom budú nám steny vlhnúť a tým pádom plesnivieť. vedel by niekto poradiť,resp. dať kontakt na firmu z BB, ktorá robí energetický audit? ďakujem


Určite kontaktný systém. Je tu téma o kvázi tepelnoizolačnom nátere. S diskusiou... http://www.google.sk/search?source=ig&hl=sk&rlz=&q=energetick%C3%BD+audit+Bansk%C3%A1+Bystrica&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai= pozri... určite silikonovú omietku.
Elena Navrátilová
30.09.10,05:49
Dobrý deň, prosím vás o radu: zateplili tehlový činžiak, v ktorom bývam. Fond opráv sa v dôsledku úveru, ktorý sa na tento účel vybavil, dosť navýšil. Problém je ale v tom, že dom sa zateplil len z jednej strany. Môj byt a byty nadomnou majú všetky steny a teda aj okná susediace s opačnou stranou domu, s ktorou sa nič nerobilo. Bývam na prízemí, čiže príliš teplo mi od pivníc do bytu nejde, dom z mojej strany zateplený nie je, hoci to platím a nadomnou bývajú samé 70-85 ročné babičky, ktoré nemajú záujem/energiu to riešiť. Ďakujem za odpoveď

Hmm ... zatepliř len z jednej strany nemá pre energetickú úsporu veľký význam. To je ako keby si si obul jednu topánku a druhú nohu nechal naboso. Taký význam to má totižto pre kvalitu domu. Verím že sa zvažovali hlavne finančné možnosti. Ale toto je skôr plytvaním tých prostriedkov. Neviem ale či sa nájde niekto v dome čo by to dokázal ľuďom fundovane vysvetliť.
Chobot
30.09.10,07:15
Dobrý deň, prosím vás o radu: zateplili tehlový činžiak, v ktorom bývam. Fond opráv sa v dôsledku úveru, ktorý sa na tento účel vybavil, dosť navýšil. Problém je ale v tom, že dom sa zateplil len z jednej strany. Môj byt a byty nadomnou majú všetky steny a teda aj okná susediace s opačnou stranou domu, s ktorou sa nič nerobilo. Bývam na prízemí, čiže príliš teplo mi od pivníc do bytu nejde, dom z mojej strany zateplený nie je, hoci to platím a nadomnou bývajú samé 70-85 ročné babičky, ktoré nemajú záujem/energiu to riešiť. Ďakujem za odpoveď


Hmm ... zatepliř len z jednej strany nemá pre energetickú úsporu veľký význam. To je ako keby si si obul jednu topánku a druhú nohu nechal naboso. Taký význam to má totižto pre kvalitu domu. Verím že sa zvažovali hlavne finančné možnosti. Ale toto je skôr plytvaním tých prostriedkov. Neviem ale či sa nájde niekto v dome čo by to dokázal ľuďom fundovane vysvetliť.

Účinnejšie je síce kompletné zateplenie, ale pri nedostatku financií niekedy pomôže aj zateplenie chladných stien, t.j. severnej či západnej. Ak je ten dom situovaný tak, že tá zateplená strane je severná, tak tam boli asi najväčšie úniky tepla a preto sa rozhodlo zatepliť len tú stranu. Treba sa spýtať správcu alebo predsedu SVB, prečo sa tak rozhodlo.

Ale udivuje ma jedno - že sa pýtaš už po funuse. To si nechodil na schôdze? Nehovorilo sa na schôdzach o zateplení? Tam sa muselo uviesť, že sa bude zatepľovať len jedna strana. Prečo si sa o to nezaujímal predtým? Zateplenie predsa muselo byť odsúhlasené na schôdzi. Nebol si na nej?

Ešte dovetok: od pivníc ti ani žiadne teplo ísť nemôže, pokiaľ to nie sú vykurované pivnice. Práve preto (že máš izby nad pivnicami) máš nárok na úpravu koeficientov spotreby tepla - ak máte merače spotreby tepla - v tých izbách, ktoré sú nad pivnicami.
Elena Navrátilová
30.09.10,07:24
Ja som pochopila slová ohľadom bývania nad pivnicami inak... aj to sa dá vyriešiť aspoň minimálne zateplením. Načo vykurovať pivnice?
Saurinne
30.09.10,10:50
Ahojte, ďakujem za reakcie, tá časť s pivnicami bola myslená ironicky :)
Schôdze - áno, nechodila som na ne, ani som nevedela, že sú, nezdržovala som sa totiž väčšinu týždňa ani v tom meste, ktorého sa problém týka. Teraz ma napadlo sa toto spýtať, lebo už sa v byte zdržujem. Platím aj za výmenu výťahu a servis s ním spojený a podobné služby, ktoré sa mňa vôbec netýkajú, a tak sa snažím eliminovať náklady na byt na tie, ktoré skutočne sú oprávnené. Úver, ktorý sa bral, nebol úplne vyčerpaný zateplením tejto jednej steny domu. Dočerpal sa renováciou interiéru domu (ak sa to vôbec tak dá nazvať) - nové schránky + stierky + maľovka a myslím, že v tom bola aj spomínaná výmena výťahu. Vtedy som bojovala za to, aby sa dali doporiadku najprv staré elektrické rozvody v spoločných priestoroch domu, až potom nech sa maľuje. V dome totiž pravidelne nejde elektrina. 80 ročné babičky to ale nepovažovali za potrebné. Tak máme nové osvetlenie (na pohybový senzor:)) ale staré rozvody, ale to už som sa príliš rozpísala, prepáčte :)
Elena Navrátilová
30.09.10,11:07
Hmm.. teraz neviem čo si myslela ironicky a čo potrebuješ naozaj ;)
Saurinne
30.09.10,11:19
:) potrebujem vedieť, ako sa môžem brániť voči plateniu za niečo, čo so mnou nesúvisí. Bývam v jednoizbovom byte a najväčšia stena izby aj kuchyne je vlastne tou stenou domu, ktorá nie je zateplená a ešte k tomu sú podo mnou aj pivnice, čiže je tam nie práve najteplejšie a netuším, ako to mám vyriešiť. Ďalší úver na zateplenie druhej strany domu sa najbližších x rokov brať nebude, tak aspoň nechcem platiť za to, že mi je v byte zima a ostatným teplo. Chcela som vedieť, či mám nejaký nárok na zmenu platobných podmienok alebo iné posúdenie mňa ako nájomcu bytu ako ostatných, ktorí z toho, čo sa udialo osoh majú a šetria na vykurovaní.
Elena Navrátilová
30.09.10,12:00
Nájomca alebo vlastník? Steny, vonkajšie sú spoločnou časťou domu. Vždy. Bez vonkajších stien by neexistovali vnútorné. Aké máte kúrenie v dome? Individuálne? Spoločné?
branislav235
17.01.11,10:15
Ja chcem len pripomenúť, že nie je zateplenie ako zateplenie. Nemá význam zatepľovať hrúbkou 5cm, za 10 rokov budete pridávať ďalšiu vrstvu. Odporúčam 8-12 cm. Robota je tá istá, platíte len za polystyrén. Bližšie info na pasivnedomy.sk
lubica_02
17.01.11,10:34
Ja chcem len pripomenúť, že nie je zateplenie ako zateplenie. Nemá význam zatepľovať hrúbkou 5cm, za 10 rokov budete pridávať ďalšiu vrstvu. Odporúčam 8-12 cm. Robota je tá istá, platíte len za polystyrén. Bližšie info na pasivnedomy.sk
Myslím, že pri výbere hrúbky polystyrenu je rozhodujúci projekt, tiež zbytočne použiť 12 cm polystyren nemusí byť to pravé, z druhej strany aj ked sa zda, ze cenovy rozdiel je minimalny pri velkej ploche to urobi pekne navysenie ceny. Preto pre tychto pracach sa vychadza z projektu, kder je potrebna hrubka materialu uz vyratana.
wolfsvk
27.09.11,14:58
Všetky informácie o všetkých možnostiach zatepľovania bytového domu sa dajú nájsť na nete ... Skús napríklad http://www.tepelna-izolacia.info/zateplenie-bytoveho-domu/
najag
27.09.11,15:46
Myslím, že pri výbere hrúbky polystyrenu je rozhodujúci projekt, tiež zbytočne použiť 12 cm polystyren nemusí byť to pravé, z druhej strany aj ked sa zda, ze cenovy rozdiel je minimalny pri velkej ploche to urobi pekne navysenie ceny. Preto pre tychto pracach sa vychadza z projektu, kder je potrebna hrubka materialu uz vyratana.

Zasada je, cim hrubsi polystyren, tym lepsie. Jednoducho z dovodu, ze cim vyssi je tepelny odpor obvodoveho mura, tym nizsie su jeho tepelne straty. Ostatne komponenty, pri rozlicnej hrubke polystyrenu, potrebne pri zateplovani su rovnake, mimo kotiev. Takze, aj ked sa o nieco malo zvysia naklady, tak vysledny efekt je ovela vacsi. Takze nerozumiem, preco hrubsi polystyren by nemalo byt to prave. Apropo, to navysenie ceny, ale prinesie podstatne vacsie uspory tepla a pri dnesnych narastoch cien za teplo, sa vyznamne skracuje navratnost investicie. Hrubku materialu limituje vlastne iba skutocnost , ci vlastnici bytov chcu investiciu v danej vyske splacat. Ak ma byt tepelny odpor vo hodnote, ktora je stanovena pre nove stavby, tak si staci prepocitat iba, o kolko je potrebne zvysit tepelny odpor a aka hrubka polystyrenu nam ju zabezpeci. A nebude postacovat ani 12 cm. Niektore skoly v CR sa zatepluju polystyrenom hrubym 17 - 20 cm. Preco asi ?
lubica_02
27.09.11,18:20
Ja sa nebránim zatepliť polystyrénom o hrúbke 10 cm - otázka od zadávateľa bola len na vyspravenie fasády, lebo dom nemá potrebu zatepľovať. Nebavilo sa v tejto otázke o úspore tepla ani o iných vadách - bolo to len v rámci estetiky a financií. Zdieľam názor na dobrú investíciu, ale bola to odpoveď na niečo iné.
casse
29.12.11,08:28
Kolegovia; je tu pár príspevkov starých štyri či päť rokov kde sa rozhodujete ako zatepliť. Môže niekto poctivo uviesť skutočné výsledky 3÷4 roky po zateplení? Ide mi najmä o tepelnú pohodu a vyvrátenie všetkých tých fám o poškodzovaní izolácie vtákmi, plesňou v bytoch a p.
Tomáš
PASKOV
29.12.11,10:05
Doporučuji do pozornosti:
Dva regenerované "paneláky" v Novém Lískovci: R 2001 V Novém Lískovci se vytvořila unikátní situace, kdy občané a někteří místní politici měli zájem opravit obecní budovy pořádně.

Úvodní myšlenka, budovy opravit skutečně dobře, vedla k samozřejmému požadavku použít důkladný izolační plášť.


Cena izolačního materiálu je tak malou částí ceny pláště BD, že je nesmysl na tloušťce šetřit: výsledné vlastnosti domů jsou úměrné právě jí.


Další požadavek se týkal úprav větracího systému, aby větrání nesnižovalo komfort a neznamenalo velké plýtvání teplem.


Důležitou podmínkou bylo, aby se regenerace vešla do cenových limitů, které jsou pro panelové domy běžné, s velmi přijatelným navýšením s ohledem na pilotní charakter celé akce.

Současně dokázaly, že dům zateplený vysoko nad současné české standardy přináší skutečně novou kvalitu svým obyvatelům.

Příklad: Spotřeba ÚT pro BD Kamínky 6: < 32 kWh/m2


www.nliskovec.brno.cz (http://www.nliskovec.brno.cz/)
IvanPK
30.12.11,06:36
casse - naša bytovka je typu T06 BA, som z pezinka, urobili sme toto: na panelák bola postavena nádstavba so sedlovou strechou, drevenný krov, je tam 6 bj, výmena všetkých schodiskových a pivničných okien a dverí, ešte aj do plynomerne a kotolne, zateplenie komplet Baumit, aj soklov, odkopanie základov asi do 1 m a násladne zateplenie, hydraulické vyreguľovanie, výmena rozvodov plynu, kanalizácie a SV a TUV, máme vlastnú kotolňu, výmena kotlu BUderus......nemáme merače tepla , rozpočítavame na m2, šetríme hlavne plyn, 3 x sme realizovali vklad do FO s preplatkou za služby...je teplo, pohoda...treba si uvedomiť - vynaložené náklady vs. návratnosť resp. hospodárnosť prevádzky bytovky....
dubkacik
14.12.12,15:05
Je predmetom východzej revízie plynovej kotolne bytového domu aj kontrola v zmysle zák. 17/2007 od 1.1.20113 zák. 314/20012?
sito
14.12.12,15:27
:eek: Až od 20113?

A zákon 314/20012?

Aj dopredu treba myslieť, či nie?

:);)

Nie je pravda, že to musíš zvládnuť sám:



http://www.youtube.com/watch?v=zwKoP9pgDC4
dubkacik
14.12.12,15:49
Ospravedlňujem sa za nezmyselné časové údaje.
sito
14.12.12,16:49
Niekedy je to v prstoch, nie v hlave. Ale vie to napraviť. :);)
alaya1
11.03.15,18:35
Chcela by som sa opytat, ci je povolene pri obnove 7 poschodoveho bytoveho domu pouzivat pri rekonstrukcii lodzii na odstranenie starej dlazby a materialu pod dlazbou zbijacku?
lacotinka
11.03.15,18:58
My sme si dali urobiť termografické meranie vonkajších plôch obvodových plášťov (pekne odborne napísané ) a zistili sme, že úniky sú len cez vchodové dvere a chodbové okná. Múry sú úplne v pohode. Takže treba zvážiť, či je zateplenie nutné. Hydraulické vyregulovanie máme už urobené.

Zas jeden odborník , čo mu cez múry neuniká teplo
lacotinka
11.03.15,19:08
Myslím, že pri výbere hrúbky polystyrenu je rozhodujúci projekt, tiež zbytočne použiť 12 cm polystyren nemusí byť to pravé, z druhej strany aj ked sa zda, ze cenovy rozdiel je minimalny pri velkej ploche to urobi pekne navysenie ceny. Preto pre tychto pracach sa vychadza z projektu, kder je potrebna hrubka materialu uz vyratana.

Zasada je, cim hrubsi polystyren, tym lepsie. Jednoducho z dovodu, ze cim vyssi je tepelny odpor obvodoveho mura, tym nizsie su jeho tepelne straty. Ostatne komponenty, pri rozlicnej hrubke polystyrenu, potrebne pri zateplovani su rovnake, mimo kotiev. Takze, aj ked sa o nieco malo zvysia naklady, tak vysledny efekt je ovela vacsi. Takze nerozumiem, preco hrubsi polystyren by nemalo byt to prave. Apropo, to navysenie ceny, ale prinesie podstatne vacsie uspory tepla a pri dnesnych narastoch cien za teplo, sa vyznamne skracuje navratnost investicie. Hrubku materialu limituje vlastne iba skutocnost , ci vlastnici bytov chcu investiciu v danej vyske splacat. Ak ma byt tepelny odpor vo hodnote, ktora je stanovena pre nove stavby, tak si staci prepocitat iba, o kolko je potrebne zvysit tepelny odpor a aka hrubka polystyrenu nam ju zabezpeci. A nebude postacovat ani 12 cm. Niektore skoly v CR sa zatepluju polystyrenom hrubym 17 - 20 cm. Preco asi ?

Keď už táraš (čo si niekde z rýchlika prečítala) o tepelnom odpore, mohla by si si najprv pozrieť tepelné straty

pred EPS

po 10 cm EPS

po druhých 10 cm EPS


a vedela by si, že je to naopak



PS

Kto dá viac ako 15 cm EPS je ekologický terorista

(ten EPS treba totiž vyťažiť / vyrobiť / prepraviť a naši vnuci ho budú musieť likvidovať a ty pozeráš iba na to aby si mala onú v teple !! )
sito
11.03.15,21:27
Myslím, že pri výbere hrúbky polystyrenu je rozhodujúci projekt, tiež zbytočne použiť 12 cm polystyren nemusí byť to pravé, z druhej strany aj ked sa zda, ze cenovy rozdiel je minimalny pri velkej ploche to urobi pekne navysenie ceny. Preto pre tychto pracach sa vychadza z projektu, kder je potrebna hrubka materialu uz vyratana.

Zasada je, cim hrubsi polystyren, tym lepsie. Jednoducho z dovodu, ze cim vyssi je tepelny odpor obvodoveho mura, tym nizsie su jeho tepelne straty. Ostatne komponenty, pri rozlicnej hrubke polystyrenu, potrebne pri zateplovani su rovnake, mimo kotiev. Takze, aj ked sa o nieco malo zvysia naklady, tak vysledny efekt je ovela vacsi. Takze nerozumiem, preco hrubsi polystyren by nemalo byt to prave. Apropo, to navysenie ceny, ale prinesie podstatne vacsie uspory tepla a pri dnesnych narastoch cien za teplo, sa vyznamne skracuje navratnost investicie. Hrubku materialu limituje vlastne iba skutocnost , ci vlastnici bytov chcu investiciu v danej vyske splacat. Ak ma byt tepelny odpor vo hodnote, ktora je stanovena pre nove stavby, tak si staci prepocitat iba, o kolko je potrebne zvysit tepelny odpor a aka hrubka polystyrenu nam ju zabezpeci. A nebude postacovat ani 12 cm. Niektore skoly v CR sa zatepluju polystyrenom hrubym 17 - 20 cm. Preco asi ?

Keď už táraš (čo si niekde z rýchlika prečítala) o tepelnom odpore, mohla by si si najprv pozrieť tepelné straty

pred EPS

po 10 cm EPS

po druhých 10 cm EPS


a vedela by si, že je to naopak



PS

Kto dá viac ako 15 cm EPS je ekologický terorista

(ten EPS treba totiž vyťažiť / vyrobiť / prepraviť a naši vnuci ho budú musieť likvidovať a ty pozeráš iba na to aby si mala onú v teple !! )

A a anyčka?