dispečer
19.06.14,12:15
Dobrý deň, v máji som zamestnávatelovi dala Okamžité skončenie PP. Keďže som nemala vyčerpanú všetku RD za rok 2013, a vzápätí mi vznikla alikvótna časť na na rok 2014, mám zo zákona okrem iného nárok na preplatenie RD a plnenie jeho záväzkov vyplývajúcich zo zákona. Takto tomu rozumiem. Po peripetiách cez IP som si na účte našla pripísanú smiešnu sumu a pod ňou poznámka že splátkový kalendár. A tu je moja otázka: So mnou sa nikto na splátkovom kalendári nedohodol a pýtam sa či je toto správne podľa nejakého zákona alebo si môj EX zamestnávateľ sám vymyslel takýto postup. Potrebujem poradiť, je to spolu dosť veľký peniaz a takýmito sumami by to platil aj 5 rokov, ako mám toto riešiť? Nepíšte mi, nech som rada že poslal nejaké peniaze. Potrebujem vedieť či je toto nejakým zákonom ošetrené. Každá múdra rada dobrá. Ďakujem.
Tweety
19.06.14,10:19
Zamestnáv. sa rozhodol sám, nie je to správny postup. Na splátkovom kalendári sa musia obidve strany dohodnúť. Skús ho kontaktovať, a pohroziť zas IP ak nepomôže,tak súdom.
Zuzanka_ba
19.06.14,12:50
ak už svoj záväzok vyplatiť sumu xxx nejakým spôsobom uznal, a vieš ho zdokladovať (zmluva, pásky, atď), resp. toto bolo priznané aspoň inšpektorátom, domáhala by som sa svojich práv už na okresnom súde. pomocou súdu sa dostaneš k platobnému rozkazu, v nutnom prípade vec môže ísť až k exekútorovi.

pred podaním na súd by som doporučene vyzvala zamestnávateľa k úhrade, môžeš argumentovať § 129 ZP, Splatnosť mzdy, odsek 3:
(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.