mexy
19.06.14,21:22
Do dedičského konania majú ísť zastavané plochy a nádvoria, dva rodinné domy, orná pôda a záhrada a spoluvlastnícke podiely v pozemkoch. Poručiteľ nezanechal závet, dediť bude jeho jediné dieťa. Čo všetko bude platiť (notárovi, súdu?), z čoho sa vypočíta výška poplatkov?
Peggynka
19.06.14,19:36
Poplatky notárovi za prejednanie dedičstva:
[http://feminity.zoznam.sk/c/855257/kolko-stoji-dedicstvo

+ súdne poplatky:
Súdne poplatky sú:

6,50 eura do 3 319 eur čistej hodnoty dedičstva (trhová po odpočítaní dlhov)
16,50 eura ak neprevyšuje 9 958 eur a ak túto sumu presahuje, platí sa 0,2 percenta, najviac však 165,50 eura.
Povinnosti dediča:
https://www.google.sk/?gws_rd=cr&ei=YROoU7qbHqSF4gTF-YGACA#q=povinnosti+pri+deden%C3%AD+nehnute%C4%BEno sti
mexy
20.06.14,07:28
A ak dedič nepozná hodnotu dedičstva (najmä rod. domov), ako sa zistí hodnota, je treba nejaké znalecké posudzovanie?
Peggynka
20.06.14,07:44
To rieši notár,ale mal by si mať prehľad aj ty,lebo môžeš namietať znalecký posudok,nakoľko sa z tejto ceny vypočítava odmena notárovi a aj súdne poplatky.Treba byť pripravený na dedičské konanie.
Obvyklé ceny v tvojej lokalite zistíš aj na nete,prípadne realitný agent by ti to vedel povedať.
AmmiS
20.06.14,19:19
Hodnota nehnuteľností sa stanoví súhlasným prehlásením dedičov. Ak sa takto hodnota nestanoví, tak si dedičia môžu dať vypracovať ZP.
Poplatky notárovi za prejednanie sa vypočítavajú z hodnoty nehnuteľnosti, ktorú mala predmetná nehnuteľnosť v čase úmrtia poručiteľa. (Stáva sa totiž, že pri novoobjavenom majetku niekoho, kto zomrel v r. 1970 počítajú poplatky z hodnoty "terajšej")
Peggynka
20.06.14,19:31
A ako zisťujú ceny spred xx-rokov?
mexy
20.06.14,19:43
cena domov je už odhadom určená, čiže ak dedič zahlási tú určitú sumu, tak sa to berie?
Peggynka
20.06.14,20:04
A si s tou cenou spokojný? Nie je nadhodnotená? Je to predajné za tú cenu (napr.)? Môže sa stať,že notár s ňou súhlasiť nebude,keď je podhodnotená.Ja som očakávala cenu cca 80000€ a notárka mala od realitky 58000€;takže som bola spokojná.
mexy
20.06.14,20:45
Mám informáciu od realitnej agentúry tiež, a súhlasím so sumou
Problémom bolo, že 3 mesiace po smrti majiteľa prebehla rekonštrukcia, čiže hodnota stúpla, ale podľa toho čo píšeš sa berie hodnota pred ňou, čiže v čase smrti?
Peggynka
21.06.14,05:40
U mňa sa neriešila rekonštrukcia.Notárka mala foto baráku zo všetkých strán a dnu nebol nikto.Kukala som jak puk (som doma stále),že kedy to realitka fotila.
mexy
23.06.14,10:37
Ešte jedna otázka: berie sa to dedičstvo ako príjem, kvôli čomu bude treba podávať daňové priznanie?
Peggynka
23.06.14,10:57
Hore som ti doplnila linky;vlastníkom si sa stal dňom úmrtia a máš kopec povinností,napr. prihlásenie odberu elektriny,plynu, vody ,zrušiť zmluvy na bývalého vlastníka (daj si to na zmluvy,ktoré už máš);nahlásenie na RTVS viacnásobný odber,aby si platil len raz,TKO obci atď.
mexy
23.06.14,11:21
toto všetko už bolo treba vybaviť (teraz sú 4 mes. po úmrtí) alebo sa to vybavuje až po nadobudnutí dedičstva?
Peggynka
23.06.14,13:31
Až po správoplatnení dedičstva,urýchliš to priamo u notára,keď sa vzdáš lehoty a potom pôjdeš cca za 4-5 dní rovno na súd,kde zaplatíš súdne poplatky a dostaneš právoplatné rozhodnutie o dedičstve.Z toho si narob kópie a s tými budeš preukazovať vlastníctvo.
mexy
23.06.14,13:39
ďakujem za rady