m.aj.a
20.06.14,10:59
Podnikateľ, platca dph, JÚ, kúpil materiál v Poľsku u dodávateľa, ktorý je tiež platcom. Zrejme pre zlé skúsenosti a rôzne neustále kontroly (ako to sám odôvodňoval) trval na tom, že materiál vyfakturuje len s VAT, a náš občan-podnikateľ nech si to potom sám porieši. Teraz mám túto fa na stole a neviem, čo ďalej môžem a mám robiť. Doteraz som vždy mala fa zo zahraničia s nulovou dph a následne som robila samozdanenie. Ale čo s touto? Prešla som si tu na Porade niekoľko príspevkov a zistila som, že aj v tomto prípade je povinnosť samozdanenia, len si ešte potrebujem overiť, či uvažujem správne, že základom dane bude fakturovaná suma bez VAT :confused:, ktorá bude zároveň VOZD a VAT z fa zas VNZD. Ďalej je tu ešte možnosť vyžiadania si zaplatenej dane. No a tu je problém, keďže som doteraz takéto veci neriešila a neviem, čo a aké kroky musí podnikateľ urobiť a kde sa má obrátiť. Ak má s tým voľakto už skúsenosť, prosím o radu a pomoc. Veľká vďaka, Maja

m.aj.a (Dnes 11:38) Vraciam sa znova k tejto otázke, pretože sa blíži termín DP k DPH a zdá sa, že to nebude jednoduché. Slovenský podnikateľ usúdil, že aj napriek tomu, že mu Poliak vyfakturuje materiál s ich dph, bude to pre neho výhodný obchod. Ja však potrebujem teraz vyriešiť:
1. otázku samozdanenia, kde potrebujem zistiť daňový základ, t.j. bez poľskej VAT alebo z celkovej fakúrovanej sumy?
Myslím si, že v prípade, ak nárok na vrátenie dph mu nevzniká (o čom som tiež uvažovala), ani o ňu nebude žiadať.
2. následne tiež, ktorá suma z poľskej fa bude daňovým výdavkom podnikateľa?
Nuž, je to pre mňa oriešok, avšak ak vie niekto poradiť, budem čakať na každý užitočný príspevok, aby som sa už mohla pohnúť ďalej.
lianett
23.06.14,11:50
Smernica o spoločnom systéme DPH /206/112/ES/ platí rovnako na Slovensku ako aj v Poľsku. Vy ste registrovaní pre daň ako platitelia DPH a máte priradené VAT No., ktoré si môže poľský podnikateľ kedykoľvek overiť na stránke svojho daňového riaditeľstva. A preto nemôže mať žiadne problémy, ako argumentuje.

A teda MUSÍ vystaviť podľa tejto smernice faktúru bez dane, pretože ide o klasické intrakomunitárne dodanie. Ak to on nebude chcieť urobiť, tak navrhujem, aby náš občan podnikateľ si to poriešil na SK sám tak, že zaplatí sumu bez dane a faktúru zaúčtuje tak, ako ostatné podobné faktúry. A postupuje úplne rovnako. Slovák v tomto prípade nemá čo platiť poliakovi daň. A myslím si, že ani nesmie.

Skúsenosti s vrátením dane, v takomtomto prípade nemám, ale myslím si, že v uvedenom prípade by to poľský DÚ ani neakceptoval a daň by Vám nevrátil.
KEJKA
07.07.14,10:22
samozdanenie zo základu DPH z poľskej faktúry.
poľská DPH nie je náklad a nedá sa ani vyžiadať (ide o chybne vystavenú faktúru)
súhlasím s odpoveďou, že faktúru treba zaplatiť čiastočne a písomne žiadať správny doklad.
m.aj.a
07.07.14,13:15
Nuž materiál bol zaplatený hneď v hotovosti, takže toto už neporieši. Ale ak s tým súhlasil, je to jeho vec. Poľský partner nesprávne vystavil fa, ale trval na tom a pravdepodobne si neuvedomuje, že týmto porušuje nejakú európsku smernicu. No čo už s tým. Aj tak ďakujem za rady, nebola som si celkom istá, preto je veľmi dobre, ak je tu niekto, kto ochotne poradí a pomôže.
Chelsea34198
08.07.14,10:52
takúto DPH vám určite nikto nevráti. Ak nie je šanca získať opravenú faktúru treba PL DPH zúčtovať ako nedaňový náklad.
m.aj.a
11.07.14,05:57
Všetkým ďakujem za odpovede, ďalej však vyvstala otázka, ako to riešiť v KV dph. Ak tam zadám celú čiastku Fa, budem musieť odčleniť poľskú dph ako nedaňový výdavok, nezahrňovať ani do DP, alebo ako postupovať? Alebo uviesť len čiastku bez dph, ktorú samozdaňujem? Neviem, či už niekto riešil takúto situáciu, ale ak niekto má aspoň nejakú pomôcku alebo nápad, skúste poradiť.
Ja som to skusmo urobila tak:
1. Fa som zapísala v dvoch položkách
- predkontácia 2zásoby
- predkontácia ost.NV (poľská dph)
Následne vymeranie dph z EU mi previedol SW v ID, s tým, že tú položku s poľskou dph som dala nulovou sadzbou. v KV sa mi tak zobrazila iba čiastka, ktorú som samozdaňovala a nič viac. Je to len môj pokus, no neviem, či to tak môže byť, a či je to správne.
fortunka
11.07.14,06:39
My mame takehoto dodavatela z Nemecka, opatrnost z jeho strany prehnana, ale u nas to funguje tak, ze vystavi fa s DPH, my ju aj uhradime, nasledne dojde k dodaniu tovaru. A pride nam opravena faktura bez DPH a DPH nam posle spat. Je to komplikovanejsie ale co uz. Ty s fakturou s DPH neurobis NIC. Doslova... ked sa s nim nebude dat dohodnut, uhradila by som sumu bez DPH (len neviem ci uz dodal tovar) + pisomne poziadala o fakturu a ak nepomoze, tak by som sa na Danovou urade informovala ako postupovat, lebo jeho postup nie je spravny a teda mozu nahanat aj jeho....
m.aj.a
11.07.14,08:49
V jeden deň bol tovar zaplatený aj odvezený, takže pre neho to týmto skončilo a o vystavení fa bez dph sa nechcel ani baviť, pritom u neho môj klient nakupoval už aj predtým a všetko bolo O.K. ako má byť bez dph. Teraz o čo mu ide, nechápem. Ale ja mám fa, ktorú musím riešiť, ako je. Na DÚ mi pravdepodobne tiež odporučia vyžiadať fa bez dph, podľa platných smerníc. Nechcem narobiť nikomu problémy, môjmu klientovi ide už len o to, aby mohol nakúpený tovar riadne prijať do zásob, ostatné veci nechal na mňa, s Poliakom sa nechce naťahovať aj preto, že u neho nakupoval aj predtým a aj takýmto spôsobom je to pre neho stále výhodné.
Simona Privat
12.07.14,13:23
Len drobnost k Nemecku - maju tam od 1.1.2014 novelu, ktora im sprisnila pravidla pri vyvoze, takze sa zaviedol tento system s nemeckymi dodavatelmi, ze vystavia najprv fa s ich DPH, potom pridu doklady o prevoze tovaru k nam a zaslu dobropis a novu fa s 0% DPH a rozdiel t.j. DPH poslu na ucet. bohuzial im to tak zakon nariaduje.
fortunka
17.07.14,13:21
Neviem ci im to zakon nariaduje, ale nie je to bezne -cize asi sa prax lisi, u ziadneho mojho dodavatela, ina u jedneho (a u toho mi to plati cca 4 roky a je jedno kolko ma pozna a ze mu platim vopred atd.)... Mali aj teraz danovu kontrolu a jedine co sme dokladali boli CMRky a podpisane nejake tlacivo ohladom dovozu tovaru do SR.