Dann69
21.06.14,08:53
Dobrý deň, pred 3 rokmi sme kupovali značkovú titánovú panvicu, z ktorej sa nám po cca roku používania začala odlupovať vrchná vrstva. Podarilo sa mi ju vyreklamovať, no po necelých dvoch rokoch mi to isté začala robiť nová panvica. Pritom sme dodržiavali všetky zásady používania a čistenia panvice, s minimom masla/oleja/tuku pri vysmážaní, používame iba drevené varešky a plastové naberačky, pri čistení ju iba jemne opláchneme a utrieme servítkou. Neviete nám prosím poradiť, kde robíme chybu? Prípadne, či by nám mohli škodiť odlupované kúsky panvice, ak by sme na nej ďalej varili a dostávali sa do jedla?
lujza.j
21.06.14,07:08
to je z prepálenia....robí to aj teflón....šup do koša...
misoft
21.06.14,09:01
Tipnem si - kupované v Lidli. Tak sa ani nečudujem. Podobné dávnejšie predávali v Bille - tiež tzv. trojkové - vydržali trikrát vysmažiť.....
kopretinka
21.06.14,09:08
citujem: "Neviete nám prosím poradiť, kde robíme chybu?"
vieme,kupujte značkové panvice.......
misoft
21.06.14,09:12
No veď hej - značkové z Lidlu...... a ako pozerám na ten obrázok (i keď zvnútra) - nie je to žiadna značková panvica.....
Pretože mne Tescoma panvica vydržala 7 rokov - potom som ju musel zlikvidovať - bolo na nej veľa bordelu - ale vnútorné dno sa nikdy neodlupovalo.... toto mi robilo na plechoch a panviciach z Billy kupovaných (moja lakota - lacné).
arizona
21.06.14,09:28
aka je to znacka???
lujza.j
21.06.14,09:30
duški....u mňa tefalka nie jedna...a to dokonca si dovolila sa olúpať séria ala džejmi oliviér:D
kopretinka
21.06.14,09:35
no ty im musíš teda dávať zabrať :D
misoft
21.06.14,09:42
Hehehe - ja som prešiel na keramiky - síce opatrne s nimi narábam - ale nič sa nepripaľuje, čistí sa jedna radosť, oleja netreba..... paráda. A ešte používam keramické nože.....
lujza.j
21.06.14,09:42
no ja dávam pozor, ale decko...neviem, ale inak mám takú starú tá je prepálena ako šlak, ale nič sa neolupuje....na tej sa odulo hned na začiatku dno...išla som ju reklamovať...v servise ju zobral do zadu práskol po nej gumený kladivom:eek::D....povedal, že čo by som chcela od panvice za 300sk a čau:Dale tá je velmi stará...skôr sa mi zdá, že tie vrstvy sú také naschválsky...
misoft
21.06.14,09:45
No vidíš Lui - i tá 7-ročná Tescoma - teflón vydržal - len už bola taká špinavá a popripaľovaná, že som nevedel, kde je pripečenina a kde plech :D:D:D
arizona
21.06.14,09:45
To uz je riadne znicena panvica. Hned na zaciatku olupovania si to mala ist znovu reklamovat.
Ved znackove hrnce mavaju zvacsa dlhorocnu zaruku
lujza.j
21.06.14,09:45
ježiši aj jedna keramika je doma:eek:na tej pripáli všecko....
určite naj sú tie profi kuchárske....ale načo by mi boli...pche..pche....šak varím výnimčne:D
misoft
21.06.14,09:47
Ja som v Tescu kúpil - a kua - zatiaľ dobré sú......
Ale ty musíš mať doba A) zázrak v decku skrytý; B) decko kúzelníka - keď i na keramike dokáže pripáliť.....
lujza.j
21.06.14,11:11
duški aj ja....:Djedine, že ešte chlapskému plemenu to dám vyskúšať....:---
Mila123
21.06.14,11:12
ja som vyhodila panvicu zn. Zepter, pre olúpenú vrstvu
buchač
21.06.14,11:16
Neblázni ....
erik555
21.06.14,11:25
"Nie sme taki bohati, aby sme si kupovali lacne veci" :D
lujza.j
21.06.14,11:47
duški inak ja už dávno nezatracujem lidlacké výrobky...pánef síce nemám...ale tričká aj teraz som prala za pár evrinkov, ale farbu nepustili a kvalitnejšie ako "moj" Desiguál....kde za mega vela penazí/ked nechytíš zlavu/žiadna muzika.....
misoft
21.06.14,12:57
Daj - daj - ale keď budú ako medvede - pozor, aby neutekali nové kúpiť :D. Ja som si (a postupne i celá família) zvykli na keramiku.... panvica, wok, nôž (až dva mám!) - nepripaľuje sa, nelepí sa, dobre reže, ľahko sa čistí.....
Mila123
21.06.14,13:23
aj v tomto prípade to platí????
buchač
21.06.14,13:31
Miluš

Zepter mám roky ...nezničiteľný riad ...
sosak
21.06.14,15:59
Teflón je stály do teploty 250 stupňov Celzia a pri smažení obyčajne dosahujeme teploty 180 až 200 stupňov.“

Nepáľte prázdnu panvicu

Najrýchlejší spôsob, ako teflón poškodiť, je prehriatie. Seriózni výrobcovia teflónového riadu by zákazníka mali varovať pred jeho nebezpečným prehrievaním. Ak však nenecháte teflónový hrniec alebo panvicu na sporáku príliš dlho prázdnu, neprehreje sa. Mnohé výrobky používajú indikátory teploty, tzv. thermo-spoty. Ide o červený krúžok uprostred dna riadu alebo na rúčke. Keď tento indikátor dosiahne jednoliatu farbu, znamená to, že nastal okamih, ke? je teplota na vyprážanie ideálna, približne 180 stupňov Celzia. Pri správnom používaní si panvica naďalej udrží tvar, zostáva nelepivá a vydrží dlhšie. Jestvujú už dokonca panvice s digitálnym displejom na rúčke, ktorý označuje teplotu. Displej funguje na vymeniteľné baterky, ktoré treba pred umývaním v umývačke riadu vybrať. Ak by teplota prekročila 250 stupňov Celzia, ozve sa alarm. Nemožno opomenúť ani fakt, že nezanedbateľná je aj teplota varnej dosky, na ktorej je riad položený. České médiá citovali odborníka na domáce spotrebiče, ktorý tvrdí, že pri plynových sporákoch je teplota plameňov okolo 390 stupňov Celzia, platničky z liatiny môžu dosiahnuť až 450 stupňov a pri sklokeramických varných doskách je to asi 430 stupňov Celzia, niekedy aj viac. Výnimkou sú indukčné dosky, ktoré však pracujú na inom princípe a varná plocha má maximálne 250 stupňov Celzia.

http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/12445-je-teflon-skodlivy/

Čo s poškriabanou panvicou?
Výrobcovia teflónového riadu varujú, aby ste pri manipulácii s ním používali výlučne nástroje z dreva či umelej hmoty. Obracačky či vidličky z kovu ho poškriabu. „Ak je nepriľnavý povrch poškodený, jedlo môže ľahšie prihorieť, preto by som takýto riad vyhodila,“ tvrdí Regina Heidová z nemeckého Spolkového inštitútu pre posudzovanie rizík. „Z tohto hľadiska je mýtus o vzniku rakoviny nepravdivý. Rizikové látky však môžu vznikať pri prepaľovaní teflónového riadu nad 360 stupňov Celzia. Takéto hodnoty však pri normálnom pečení nedosahujeme, jedine v prípade, že by sme na sporáku zabudli prázdnu panvicu.“ Škrabance teda znamenajú funkčné poškodenie riadu a teflónovú panvicu si obyčajne človek kupuje práve preto, aby nelepila. Poškriabané miesta však lepia. Možné poškodenie teflónu overíte veľmi jednoduchým testom: Kvapnite na suché dno kvapku vody. Ak zostane celá a behá po teflóne, je to v poriadku. Ak sa rozteká, teflón je už poškodený a najlepšie bude zaobstarať si novú nádobu.

Teflónový povrch javí poškodenie priehratím.
Mila123
21.06.14,17:47
ja viem, tiež ho mám roky, dokonca jeden kastról prežil výbuch, pripálenie (čmudenie) salka.....ale panvica neprežila....
mirko70
21.06.14,18:17
Pekný popis.Ono,najväčšou hlúposťou je uveriť,že panvica je titánová.Predpokladám,že panvica obsahuje ako základ nejaký ľahký kov a povrch je vrstvou obsahujúcou stopy titánu,ktorý je vynikajúco odolný voči korózii.Celkove najväčší problém pri takýchto panviciach je v kombinácii základu a povrchovej úpravy,ktorú výrobcovia v snahe upútať zákazníka často zabudnú opomenúť v návode.
mirko70
21.06.14,18:25
Ak to nie je tajné ako sa to stalo?
Dann69
22.06.14,07:24
Bola kupovaná v Nayku - značka ProTitanium Guss.
Dann69
22.06.14,07:27
Mala záruku normálne dva roky, tie akurát ubehli. Kupovaná v Nayku ProTitanium Guss.
Dann69
22.06.14,07:28
Takže je to už nepoužiteľné?
Dann69
22.06.14,07:29
No neviem tak keď som ju kupoval, vyšla ma nejak 89 euro v Nayku, v porovnaní s ostatnými čo tam boli, mi to prišla jedna z najdrahších a vydržala sotva 2 roky po reklamácii. Mne to prišlo docela dosť ale možno žijem v inom svete :-/
lujza.j
22.06.14,07:30
ak ti nevadí, že budeš konzumovať olúpaný povrch panvice?!
kopretinka
22.06.14,07:32
:eek: tak to bol asi riadne predražený šmejd.....taká drahá panvica by mala vydržať....reklamuj to,ešte neubehli dva roky,podľa toho,čo píšeš....
Dann69
22.06.14,07:39
Keď som to kupoval v Nayku tak nám povedali že toto je najlepšia z tých značiek čo tam mali, videl som ju predávať aj v Tescome, tak teraz neviem.
Dann69
22.06.14,07:40
Práveže už ubehli presne dva roky. Ale pýtam sa skôr preto, že som tam kupoval aj ďalšie hrnce rovnakej značky, tak by som sa rád vyvaroval podobnému koncu.
Dann69
22.06.14,07:42
ProTitanium Guss z Nayka.
Dann69
22.06.14,07:43
Niektorá z týchto tu, vtedy ma stála ešte 89 euro:
http://www.extra-nadobi.cz/11-panve
Dann69
22.06.14,07:44
No práve preto sa pýtam, nakoľko je to škodlivé, či sa v tom nedá aspoň vysmážať :D
Mila123
22.06.14,07:45
mala som panvicu už aj z vnútra trochu pripálenú......tak som ju chcela vyčistiť, ale iba hubkou a prípravkom na pripáleniny.....
panvicu som vyčistila, ale tenká vrstva fólie sa vydula...a panica skončila v separovanom zbere.....
lujza.j
22.06.14,07:53
vysmážať:eek: paráda....:D
Dann69
22.06.14,08:04
No tak neviem, máme navrch aj ten sklenený kryt na naparovanie, zvykol som si na tom rýchlo robiť dusenú zeleninu. Neviem či by tomu mohol ten Titán škodiť. Príp. na rýchle varenie zemiakov v šupke atď.
Dann69
22.06.14,08:06
Väčšina tých panvíc je vyrobená z teflónu a potiahnutá vrstvou titánu. Je samozrejmé, že to nie je čistý titán, to by sme sa nedoplatilil ani pri 2000 euro.
Mila123
22.06.14,08:06
chceš si ublížiť???? za pár šupiek, to čo stojí tá panvica?
Dann69
22.06.14,08:06
Návod k používaniu bol dosť detailný, ako som písal hore, snažili sme sa ho poctivo dodržiavať, najmä po tej minulej skúsenosti.
Dann69
22.06.14,08:08
Stála 89 euro. Ja sa pýtam na to, či niekto máte reálny poznatok o tom, že by tá prípadne odlúpená vrstva titánu mohla škodiť napr. pri parení zeleniny (nad panvicou!) alebo varení zemiakov vo vode. Lebo je pravda, že sa ohriala vždy veľmi rýchlo, šetrila čas aj energiu.
Mila123
22.06.14,08:10
tých 89 € nie je celý svet, pochybujem, že niekto ti dá zaručenú 100% odpoveď ......ale ak sa chceš dožiť svojich vnúčat vyhoď ju
Dann69
22.06.14,08:18
Nepotrebujem 100% odpoveď, mňa zaujíma názor, ako by to mohlo škodiť (napr. pri naparovaní). Aj ty máš svoj názor "vyhoď ju" určite utvorený na základe nejakého poznatku, a práve ten ma zaujíma - ak je reálny a nielen vo forme obavy (t.j. či sa môže tá odlúpená vrstva dostať do vzduchu a škodiť naparovanej zelenine vo forme nejakého toxínu alebo to na ňu reálne nemôže mať žiadny vplyv).
Mila123
22.06.14,08:20
Dano, moja stará mama varila v AL hrncoch, ktoré sa teraz nesmú používať, z dôvodu vylučovania hliníka, nejedla by som z AL hrnca a určite ani z Tvojej panvice, prepáč
lujza.j
22.06.14,08:50
http://www.extra-nadobi.cz/
skús napísať tu....
kopretinka
22.06.14,09:22
to ti nikto asi nepredpovie.........
mirko70
22.06.14,13:05
som sa troška sekol :) nie v návode ale v popise
Dann69
24.06.14,16:38
V pohode, akurát že mňa nezaujíma tvoja babka ani AL hrnce, ale ako píšem reálne poznatky - či a ako by mohol ten odlúpený titán škodiť. Ak sa nevylučuje do vzduchu, nemá prečo naparovanej zelenine škodiť, ak áno, treba ju vyhodiť. Ale treba rozlišovať realitu a obavné dojmy.