vema
12.04.06,10:07
Kto má skúsenosti s mrazením hríbov?Ide mi o takýto problém.Našla som aj takýto návod na mrazenie hríbov.Mladé dubáky pokrájať na plátky a dať zmraziť bez blanšírovania.Ja som si vlani takto zamrazila dubáky.Sú vynikajúce,krásne voňajú a majú peknú farbu ako čerstvé.Nie sú nasiaknuté vodou. Zeleninu všetkú blanšírujem, lebo viem pre aké dôvody sa to má robiť, ale hríby obsahujú nerastné látky,málo vitamínov, tak neviem, či to blanšírovanie je nutné.Môžu tam vzniknúť nejaké toxické látky?Blíži sa hríbová sezóna,tak som otvorila tému.
mysimis
12.04.06,08:47
Ja si roky odkladám dubáky presne takým spôsobom ako to popisuješ. Pokiaľ sa jedná o iné druhy hríbov tak tie si zvyknem mraziť tiež, ale tie si pekne očistím, pokrájam, prevarím ich vo vriacej vode a hodím ich popražiť na cibuľku. Ale len trošku. Potom keď ich po zmrazení používam, tak ich dopražím a ochutím.
dari1
12.04.06,13:37
závidím ti, že už ideš chodiť na hríby, ja tieto jarné velmi nepoznám. Ale v lete a na jesen celé víkendy trávime chodením po lesoch a potom rozdávame....
Konzervovanie:
do mraziaka ich davam blanšírované, zaberú menej miesta, nenapáchne celá mraznička, kamarátka ich aj dusí na masti, resp. oleji a tak zamrazí (dubáky, suchohríby, václavky, kozáky... sírovec neobváram),
tento spôsob je veľmi šikovný, keď je dobrá "úroda" a nestíha sa, takto sa to rýchlo spracuje.
zaváranie: - sladkokyslý nálev, viac kyslý ako sladký, idú sa moji hclapi potrhať (do malých pohárov, tak aby neostával otvorený pohár nezjedený - najlepsie od malej horcice a pod.)
a uz iba susenie....
ondrejvla
12.04.06,16:03
Pridám aj ja recept na zavárené dusené huby, a keď je dostatok, tak aj hríby.
Očistené a pokrájané huby, aké mi manžel prinesie z hory,(pretože hríby nekričia a ja sa na nich aj potknem a nevidím) pridám do panvice, v ktorej som predtým na oleji podusila do sklovita cibuľku, zelenú papriku všetko nakrájané na pásiky, huby chvíľu podusím, pridám mletú rascu, soľ, korenie, podlejem vodou a ešte dusím, kým sa mi voda nevyparí. Potom naplním poháre s viečkom na zaváranie mäsa, dám sterilizovať do hrnca na bod varu, potom stiahnem teplotu a nechám mierne vrieť 1 hodinu. Do druhého dňa nechám v hrnci, na druhý deň zopakujem znovu 1 hodinové varenie. Po vychladnutí poukladám do tmavej špajze, keď je svetelná, odporúčam zakryť fľaše utierkou. V zime túto lahôdku využívam na polievky, praženicu, milujeme hubovú pomazánku, do omáčok.
Mrazené hríby využívam pod mäso, tiež ich nablanšírujem.
vema
18.04.06,16:18
Normálne som Vám zabudla poďakovať za rady a receptíky, to tie sviatky.My ešte tiež nechodíme na hríbiky, ale v máji už budú májovky.Vlani sme našli prvý raz,ale museli nám ich schváliť susedia,lebo sme ich ešte na živo nevideli.Boli dobré voňavé.Ja sa už tiež veľmi teším na hríbačku,keď sme na chatke máme vždy na raňajky dusené hríbiky.Už len, aby bolo pekne a teplo, hneď sa ľahšie a radostnejšie žije.No, ale som sa rozbásnila...
janasv
19.04.06,07:14
závidím ti, že už ideš chodiť na hríby, ja tieto jarné velmi nepoznám. Ale v lete a na jesen celé víkendy trávime chodením po lesoch a potom rozdávame....

Ked budes rozdavat, dam Ti adresu.:D:D:D Zboznujem hriby!!!!!!:p:p:p:p:p:p:pAle ja ich neviem zbierat. :mee::confused::mee: PoNie, zeby som ich nepoznala, ale o mna musi hrib zakopnut....:D:rolleyes::eek::cool::D
Uchovavame ich podobne: mrazene /blansirovane, neblansirovane/, sterilizovane, susene, dusene /bez papriky, cibulky i oleja/-so solou - potom sterilizovat. :p
anto
19.04.06,07:17
Čo to je za psia huba na tom obrázku, však to sa hríbu ani nepodobá. Nie aby ste ich aj jedli, však by vás bola škoda....
janasv
19.04.06,08:55
Čo to je za psia huba na tom obrázku, však to sa hríbu ani nepodobá. Nie aby ste ich aj jedli, však by vás bola škoda....

Pravdu povediac, neviem, ale je to pekne farebne........:p:p:p:p:p
Kto vie, nech odpovie. ;););)
janasv
19.04.06,09:03
Ale, aby ste nepovedali::) zopar dubacikov a jeden smrekovy.:)
Tweety
19.04.06,09:07
Ale, aby ste nepovedali::) zopar dubacikov a jeden smrekovy.:)
To je už iné kafé, také ľúbim na všetky spôsoby.:cool:;);)
vema
19.04.06,11:19
Aké sú krásne.To je vlastné foto?Musím aj ja pofotiť,len aby bolo čo.
janasv
20.04.06,06:40
Ano, vlastnorucne nazbierane......Na internete....:p:D:p:D:p:D:p:D:p:D
Raz pride den a aj ja take nazbieram!!!;):cool:
kendy
27.04.06,16:23
Ľudia, ale veď tu nie je ani jeden recept na jedlo z húb, len konzervovanie :(
Tak vám napíšem aspoň bohovskú hríbovú omáčku:
Zemiaky na kocky, sušené hríby, bobkový list, korenie a soľ varím, kým nie sú zemiaky i hríby mäkké. Potom tam šupnem zásmažku na kúskoch cesnaku a zátrepku, trochu octu a vegety (bez glutamanu) a omáčka je hotová. Jeme ju s chlebom a deťom nie, ale my si dochucujeme aj Maggi alebo sójovkou.

Dobrú chuť!
vema
29.04.06,21:17
Tá omáčka by sa mohla jesť aj s cestovinami,alebo knedlikom,nie?Ja robím takú polievku.To isté len to zatrepem viac mliekom,tiež je dobrá.
kendy
03.05.06,14:06
A s čím jete polievku? S chlebom?
Omáčka sa dá jesť aj s knedľou, ale ja ku knedli potrebujem kus mäsa, takže...:p
vema
03.05.06,17:06
No, polievka sa je s chlebom,alebo bez chleba,môžeš si vybrať:p .Keď budeš mať bezmäsitý deň,dáš si omáčku s knedlikom alebo s cestovinami.;) Hádam neješ každý deň mäso? :eek:
dari1
10.05.06,11:23
Pridám aj ja recept na zavárené dusené huby, a keď je dostatok, tak aj hríby.
........ V zime túto lahôdku využívam na polievky, praženicu, milujeme hubovú pomazánku, do omáčok.
Mrazené hríby využívam pod mäso, tiež ich nablanšírujem.

Vlasti, aký je recept na hubovú pomazánku? To nepoznám.:confused:
dari1
11.05.06,09:47
link na dobre recepty z hub z vybornej stranky o hubach:

www.nahuby.sk/.. potom v menu nalavo Recepty,
neda sa mi to priamo skopirovat.
vema
11.05.06,10:58
link na dobre recepty z hub z vybornej stranky o hubach:

www.nahuby.sk/ (http://www.nahuby.sk/).. potom v menu nalavo Recepty,
neda sa mi to priamo skopirovat.Naozaj dobré recepty,len aby som nezabudla pozrieť ,keď bude sezóna-však už aj skoro je.
pavel9
05.06.06,14:12
Pekný deň.
Pripájam aspoň dva recepty z húb.

Hubový zapekanec:

100 gr sterilizovaných lesných húb
2 až 3 rožky, 2 vajcia
50 gr nastrúhaného tvrdého syra
soľ, mleté čierne korenie
nasekaná petržlenová vňať
majorán
strúhanka, mlieko

postup:

Rožky pokrájame na menšie kúsky, pokropíme mliekom a necháme odstáť. Pridáme nadrobno pokrájané huby, soľ, mleté čierne korenie, majorán,žĺtky, strúhanku nastrúhaný tvrdý syr, nasekanú petržlenovú vňať a tuhý sneh z bielkov. Spolu dobre premiešať. Zapekaciu misu vymastíme a dáme do nej pripravenú hubovú masu. Vložíme do vyhriatej rúry a dáme zapiecť. Podávame s bielym pečivom. Celková príprava trvá asi 50 minút.

Rožky plnené hubami

1 lyžica masla
cibuľa, huby, 2 vajcia
rožky, soľ,
mlieko, trojobal, olej,
petržlenová vňať

postup:

Do hrnca dáme 1 lyžicu masla, 2 lyžice oleja, nadrobno pokrájanú cibuľu a chvílu popražíme. Pridáme pokrájané huby. Dusíme, kým sa neodparí šťava. Pridáme 2 vajcia, okoreníme, posolíme a pridáme posekanú petržlenovú vňať.
Rožky zbavíme končekov a striedku vyberieme pomocou dlhého, tenkého noža. Rožky naplníme hubovou zmesou. Namočíme do mlieka a obalíme v trojobale. Vyprážame na oleji doružova.
Celková príprava asi 40 minút.

Dobrú chuť!

Prevzaté z časopisu Báječná žena.
maritta
11.06.06,09:16
u nas su oblubene vyprazane bedle so syrovou omackou.Bedle umyt obalit v rojobale a vysmazit - ako rezne.Priprava syrovej omacky: na oleji trochu oprazit porik alebo novu cibulku.pridat 3 trojuholnikove makke syry a 10 Dg nivy nechacht rozotopit, pridat jednu kyslu smotanu.omacka sa moze dochutit vegetou.podavat so zemiakmi.Je to vyborne.
Zita5
01.07.06,18:31
Viki
01.07.06,20:52
Aj tu nájdete recepty :)
http://www.porada.sk/showpost.php?p=108744&postcount=22

Radosť pri zbieraní a dobrú chuť