macej41
21.06.14,13:03
Dobrý deň,

Rozbieham e-shop kde bude na predaj rôzny tovar prevažne z USA a EU. Tovar bude tvoriť aj elektronika. Ohľadom DPH a cla mám myslím jasno. Viem, že musím doplniť slovenský manuál k danému tovaru.

ALE, je potrebné aby tovar spĺňal euro normy prípadne slovenské normy, resp. stačí aby spĺňal len EN?
V prípade, že americký výrobca tovaru nemá doriešené euro normy, musím dať tovar preskúšať našim technickým ústavom aby mi vydali certifikát prípadne vyhlásenie o zhode?

Za odpoveď a radu veľmi pekne ďakujem
misoft
21.06.14,13:03
Elektroniku z USA neodporúčam!
1) iná frekvencia siete 60Hz (u nás 50Hz)
2) iné napätie - často používajú 110V, 120V!
3) iné pätice a vidlice
4) iná norma DOT - nezlučiteľná s našimi a EÚ normami.
Ak to vyslovene nie je tovar na export z USA - tak práve takéto "chytáky" bude mať ten tovar. A exportný tovar - pochybujem, že firma v USA bude dodávať maloodberateľovi..... tam ide o tisícky kusov v priebehu mesiaca (nie desiatky kusov za pol roka).
A toto:
"V prípade, že americký výrobca tovaru nemá doriešené euro normy, musím dať tovar preskúšať našim technickým ústavom aby mi vydali certifikát prípadne vyhlásenie o zhode?" - ťažko vydajú certifikát. Náš skúšobný ústav a metrológia sa riadi EÚ normami.... a vydanie certifikátu stojí majland..... a to pri každom inom type (hoci aj rovnakej značky) znova......