miruka
21.06.14,14:12
Zamestnanec skončí pracovný pomer a nechce sa evidovať na úrade práce prípade by išiel na PN. Je tam nejaká ochranná doba ne nemocenské poistenie. Resp. dokedy by mohlo ostať na PN a kedy sa potom evidovať na úrade práce?
veronikasad
21.06.14,12:28
OL, dokedy môže byť začiatok PN-ky je 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru, u tehotnej zamestnankyne 8 kal.mesiacov.

Je však (administratívne) výhodnejšie, najskôr sa isť zaevidovať na UP a potom v stanovenej lehote začiatok PN-ky. Počas poberania nemocenského SP pozastaví výplatu dávky v nezamestnanosti. Začiatok PN-ky aj poberanie nemocenského treba nahlásiť aj na UP.
miruka
21.06.14,13:47
Ďakujem. A keď zamestnanec nastúpi do 7 dní na PN a nezaeviduje sa hneď na úrad práce do tých 7 dní, môže sa zaevidovať aj po skončení PN napr. 20 dní po odchode z práce, neporuší tým žiadne povinnosti?
veronikasad
21.06.14,14:46
Môže aj tak, ale ak PN-ka nezačne hneď od ďalšieho dňa po skončení prac.pomeru , musí si chýbajúce dni zaplatiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel. Tiež má viac povinností voči zdr.poisťovni (preukázať poberanie nemocenského, aby za neho platitelom zdr.poistenia bol štát.)
workerka
20.09.14,19:05
Dobrý deň, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Ukončila som pracovný pomer 31.3.2014. Od 1.4.2014 som PN. Zdravotný stav bude vyžadovať ešte pravdepodobne PN do konca roka. Povinne nemocensky som bola poistená niekoľko rokov nepretržite. Taktiež aj na poistenie v nezamestnanosti. Po ukončení PN sa budem hlásiť na ÚP. Je prosím ešte nejaká možnosť dobrovoľným poistením v nezamestnanosti zvýšiť dávku v nezamestnanosti? Viem, že sa vychádza zo 730 dní poistenia za posledné tri roky. Nepomohlo by dobrovoľné poistenie? Ďakujem za všetky odpovede.
Katy a R
20.09.14,19:24
musela by si platiť celý balík dobrovoľného poistenia .. skús si to prepočítať! - z minima je to okolo 140 eur mesačne - a tým by si len pohoršila VZ predpokladám ? (zadaj si otázku - toto veľmi nesúvisí ...)