ateviva
21.06.14,20:48
Som v 9 tt a aj napriek tomu že som zamestnávateľovi oznámila že som tehotná nechce to akceptovať.Keďže pracujem v špecializovanom zariadení soc. služieb žiadala som o zmenu práce len v tom aby ma dávali na smeny s kolegyňou ktorá mi bude ochotná pomáhať tým že nebudem vystavená práce s bremenami čo mi písomne odporučila aj lekárka..Zamestnávateť ale tvrdí že mi takto vyhovieť nevie a ani nijako inak mi nevie prácu uľahčiť a mám sa dať na PN. No ja na PN nechcem ísť nakoľko nemám žiadne zdravotné problémy. Poraďte mi prosím ako mám postupovať nakoľko si bez príčiny len tak nemožem dovoliť byť PN. ďakujem.
avalik
21.06.14,19:03
Zákonník práce

§ 161

(1) Tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiace ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu. Zoznamy prác a pracovísk, ktoré sú zakázané tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, ustanoví nariadenie vlády Slovenskej republiky (ďalej len „nariadenie vlády").

(2) Tehotná žena nesmie byť zamestnávaná ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo zo zdravotných príčin spočívajúcich v jej osobe. To platí rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacej žene.

§ 162

(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.

(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.

(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.

(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.
ateviva
21.06.14,19:07
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď toto znenie zákona ukážem zamestnávateľovi :-)
avalik
21.06.14,19:17
dufam, ze si o tehotenstve zamestnavatela pisomne informovala a predlozila mu potvrdenie o svojom stave (§ 40 ods. 6) ZP)
veronikasad
21.06.14,19:57
Akým spôsobom si zamestnávatelovi oznámila, že doterajšiu prácu nemôžeš vykonávať ? Mala si potvrdenie lekára na predpísanom tlačive ?
Pozri § 44 Zákona o sociálnom poistení

§ 44
Podmienky nároku na vyrovnávaciu dávku
Na začiatok

(1) Zamestnankyňa má nárok na vyrovnávaciu dávku, ak je počas tehotenstva preradená na inú prácu, pretože práca, ktorú predtým vykonávala, je podľa osobitného predpisu53) zakázaná tehotným ženám alebo podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, a pri práci, na ktorú je preradená, dosahuje bez svojho zavinenia nižší príjem alebo náhradu príjmu podľa osobitného predpisu54) ako pri práci, ktorú vykonávala pred preradením.

(2) Zamestnankyňa má nárok na vyrovnávaciu dávku, ak počas materstva do konca deviateho mesiaca po pôrode je preradená na inú prácu, pretože práca, ktorú predtým vykonávala, je podľa osobitného predpisu53) zakázaná matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode alebo podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej zdravie alebo materstvo, a pri práci, na ktorú je preradená, dosahuje bez svojho zavinenia nižší príjem ako pri práci, ktorú vykonávala pred preradením.

(3) Podľa tohto zákona sa za preradenie na inú prácu v tehotenstve a materstve považuje, aj keď nedochádza k zmene druhu práce,

a) zníženie normovaného výkonu práce, ktorým sa odstránia príčiny, na ktorých základe je také vykonávanie práce zakázané tehotným ženám a matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode alebo ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozuje tehotenstvo ženy, jej zdravie alebo materstvo, s výnimkou kratšieho pracovného času,
b) oslobodenie od vykonávania niektorých pracovných činností pri prácach, ktoré sú zakázané tehotným ženám a matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode alebo ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo, zdravie alebo materstvo, s výnimkou oslobodenia tehotnej zamestnankyne alebo zamestnankyne do konca deviateho mesiaca po pôrode od vykonávania uvedených pracovných činností v kratšom pracovnom čase,
c) preradenie tehotnej zamestnankyne alebo zamestnankyne do konca deviateho mesiaca po pôrode na iné pracovisko alebo pracovné miesto, ak jej doterajšie pracovisko alebo pracovné miesto patrí medzi také, ktoré sú zakázané tehotným ženám a matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode, alebo ak dochádzanie na doterajšie pracovisko alebo pracovné miesto podľa lekárskeho posudku ohrozuje tehotenstvo ženy, jej zdravie alebo materstvo,
d) oslobodenie od vykonávania nočnej práce tehotnej zamestnankyne alebo zamestnankyne do konca deviateho mesiaca po pôrode.
---------------------
http://www.socpoist.sk/vyrovnavacia-davka/1295s

Uplatnenie nároku

Ako, kde a kedy požiadať o vyrovnávaciu dávku a aké tlačivo je potrebné predložiť.

Čím?

žiadosť o vyrovnávaciu dávku (ďalej len „žiadosť“) je tlačivo Sociálnej poisťovne a vystaví ho lekár zdravotníckeho zariadenia (nie je voľne k dispozícii) pri zistení potreby preradenia na inú prácu
týmto tlačivom si poistenkyňa uplatňuje nárok na vyrovnávaciu dávku, pričom pred odoslaním Sociálnej poisťovni je povinná vyznačiť údaje vo vyhlásení (či si uplatňuje nárok na dávku zo súbehu poistení a spôsob poukazovania dávky) a podpísať ho

Kde? – v miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne

Kedy? – najlepšie ihneď po vystavení žiadosti (pozri premlčanie)

Ako? – pred uplatnením nároku predloží žiadosť zamestnávateľovi, ktorý vypíše a podpíše potvrdenie zamestnávateľa