MURKA
28.05.04,13:53
Dobrý deň,


sme malý závod a preplácali sme zamestnancovi PN - prvých 10 dní.
Na aké účty sa to účtuje.

ďakujem za odpovede

Mirka TT
bea
28.05.04,12:09
Ja účtujem na 527.
zuzi
28.05.04,12:52
My sme si urobili analytiku na 521, zatiaľ to účtujeme tam. Nikde v postupoch som nenašla účet, kde by sme to mali účtovať a tak sme si pomohli ako sme vedeli. Keď niekto vie ako ináč, nech to prosím zverejní na porade. Radi sa dáme poučiť, aby sme to mohli prípadne preúčtovať.
Janca
28.05.04,12:56
Tiez uctujem na 527 a navyse ak mozem doplnit aj danovy bonus uctujem na analytiku 342.
bea
28.05.04,13:18
Dakedy dávnejšie bola diskusia o účtovaní PN na dashoferi a tam dôvodili diskutujúci tým, že je to akoby "sociálna" náhrada a myslím, že p. Mihál hovoril o tom, že to má odporučené auditormi. Ja som pôvodne tiež účtovala na 521, ale už som to preúčtovala.
Janca
28.05.04,13:24
My to mame odobrene zo SP a navyse je to samozrejme danovy naklad.
Jozef Mihál
28.05.04,13:24
Skutočne, auditori sa dohodli, že účtovanie náhrad príjmu pri PN má byť na 527 a teda nie na 521.
Veva
28.05.04,13:29
Prvých 10 dní pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca ide o náhradu príjmu a je to mzdový náklad 521 voči 331 ,len za účelom sledovania nákladu si zamestnávateľ rozlíši náklad napr.521.500
Jozef Mihál
28.05.04,13:37
Argument auditorov, prečo 527 a nie 521 je ten, že NEJDE o náhradu mzdy v zmysle Zákonníka práce ale o ďalšiu "sociálnu" povinnosť zamestnávateľa - podobne ako povinnosť zakúpiť pracovné odevy, prispievať na stravu atď. - a preto 527.
Ja osobne by som s tým nesúhlasil ale taký je názor auditorov a predpokladám, že v ďalšom vydaní príručky pani Cenigovej to i tak nájdeme.
MURKA
31.05.04,05:25
ďakujem všetkým za odpovede. Prajem pekný týždeň.


Mirka
marika1
31.05.04,14:47
My máme IV.vydanie "Účtovné súvzťažnosti"-autorky Ing.Kaletová a Ing.Turóciová. Je to najnovšie. Aspoň si myslím.10 dní PN je tam na 527.
Veva
31.05.04,15:12
Áno ,neni to výslovne náhrada príjmu podľa ZP ,prečo sa potom zamestnaci bránia ísť na tzv.maródku ,lebo je to nákladom zamestnávateľa ?, alebo "sociálna povinnosť zamestnáavteľa" keď sa toto označenie osvedčí zamestnanci sa hádam nebudú báť ísť na spomínanú maródku.
Richard
31.05.04,16:03
To, či to má byť účtované na účet na 521, alebo 527 je jasné, pretože ide o sociálne náklady spoločnosti a nie skutočné mzdové náklady za odpracovaný čas.
Skôr by som sa spýtal, prečo máme dva takmer rovnaké účty 524 a 527.
Zdá sa mi to úplne zbytočné a účtovanie na 524 by úplne mohlo postačovať. Firmu asi nezaujíma či to musí platiť zo zákona do poisťovne, alebo priamo zamestnancovi... stále je to sociálny náklad, ktorý musí niesť zo zákona!!!
Tu máme zbytočné účty a tam kde ich treba viac (priame náklady), tam ich je poriedko.... (ešte, že si firmy môžu dorobiť :-)
Jozef Mihál
31.05.04,18:18
Ak pokračujeme v polemike o účtovaní náhrady príjmu pri PN, tak si dovolím upozorniť, že podľa Cenigovej na 527 sa má účtovať aj odstupné a odchodné - a to je potom čo ?
Odstupné a odchodné definuje Zákonník práce. Je to mzdový náklad ? Podľa Cenigovej je to sociálny náklad. Keď je zamestnávateľ povinný preplatiť zamestnancovi 7 dní návštev u lekára, to už je mzdový náklad, účtuje sa na 521 ! Má to nejakú logiku ?
Myslím, že kolegovia finanční účtovníci v tom nemajú celkom jasno - to hovorím ako MZDÁR.
elPi
31.05.04,18:53
Podľa mňa aj keď je odstupné a odchodné definované podľa ZP, je potrebné ich rozlišovať :
- čo sú to náhrady MZDY definované tiež podľa ZP (náhrada mzdy za dovolenku , resp. pri prekážkach v práci), teda keď zamestnancovi je z nejakého dôvodu znemožnené poberať normálnu mzdu - účtované teda spolu so mzdami na 521,
- a odstupným a odchodným (ja účtujem tiež na 527), teda finančným nárokom poskytovaným pri ukončení pracovného pomeru majúcim naozaj charakter určitého sociálneho zabezpečenia,
a je teda rozdiel v určitom sociálno - ekonomickom pohľade na "podstatu" a dôvod poskytovania týchto dvoch požitkov, preto rozdielne účtovanie.

Náhrada príjmu pri PN (prvých 10 dní), je upravená samostatným právnym predpisom a sociálny dôvod tejto náhrady ju zaraďuje viac do sociálno zabezpečovacej oblasti ako ku mzdám. Účtujem na 527.
Jozef Mihál
31.05.04,19:08
elPi - Toto zdôvodnenie má logiku. Ešte by ma zaujímal Váš názor na účtovanie
- náhrady vyplatenej pri neplatnom skončení pracovného pomeru § 79 ZP
- náhrady za použitie vlastného náradia § 145 ods.2 ZP
- náhrady sťahovacích výdavkov § 145 ZP ods.1 ZP
- náhrada pri nástupe vojenskej služby § 139 ods.4 ZP

Podľa Vášho horeuvedeného zdôvodnenia predpokladám i tu účtovanie na 527
Richard
31.05.04,19:25
náhradu za použitie vlastného náradia by som nedaval do kategórie osobných nákladov...
účtoval by som to buď na 518, alebo 548...
alusa783
15.10.12,10:05
kedže tema je už staršia chcem sa uistit či sa niečo nááhodou nezmenilo pri učtovaní pn
Tweety
15.10.12,10:14
kedže tema je už staršia chcem sa uistit či sa niečo nááhodou nezmenilo pri učtovaní pn
Ostalo zachované.