Lenočka
15.10.04,13:36
Chcem sa spýtať na presné účtovanie Sociálneho fondu, napr.zamestnávateľ poskytne zamestnancom vstupenky hradené zo SF(samozrejme musí to po novom zdaniť) ako to zaúčtujem v podvojnom účtovníctve?
ďakujem
bea
15.10.04,11:47
Účtujete nasledovne: 472 / 211, 221
gabina
08.11.04,07:30
... a ako sa to zdaňuje ???
Lucy
08.11.04,07:50
A ako sa bude účtovať, ak zamestnávateľ poskytne zo sociálnemu fondu príspevok na ozdravovací pobyt? Príspevok vyplatí zamestnávateľ ako zálohu cez pokladňu a v najbližšej výplate to zamestnacovi zdaní.
Lucy
08.11.04,07:53
Gabina, príspevky zo sociálneho fondu od 01.01.2004 VŠETKY zdaňuješ 19%. Už neexistuje "koš" - limit 2000 Sk, ktorý nemusel byť zdaneý. Teda, ak dáš zamestnancovi vstupenku za 100,-Sk, zdaníš 19%. Inak odvody(sociálka a zdravotná poisťovňa) sa príspevkov zo sociálneho fondu netýkajú.
gabina
08.11.04,09:28
... teda to urobím vo výplate ???..... inak ďakujem....
Lucy
08.11.04,09:42
Áno, takéto príspevky sa zdaňujú cez výplatu. Ja mám v mzdovom programe položku Príspevok zo sociálneho fondu - teda, ak mu vyplatíš peniažky alebo položku nepeňažný príjem zo sociálneho fondu (hodnota vstupenky, atď.)
ricij
08.11.04,10:14
Gabina, príspevky zo sociálneho fondu od 01.01.2004 VŠETKY zdaňuješ 19%. Už neexistuje "koš" - limit 2000 Sk, ktorý nemusel byť zdaneý. Teda, ak dáš zamestnancovi vstupenku za 100,-Sk, zdaníš 19%. Inak odvody(sociálka a zdravotná poisťovňa) sa príspevkov zo sociálneho fondu netýkajú.
Mno, je tu jedna výnimka. Príspevky na stravovanie zamestnancov sú všetky (bez ohľadu na pôvod príspevku) od dane oslobodene, teda aj zo SF.
Lucy
08.11.04,10:27
Jasné, to som brala ako samozrejmé, že príspevky na stravovanie zo sociálneho fondu sa nezdaňujú. Ospravedlňujem sa za neúplnu informáciu.
Tomi
07.12.04,09:13
Kúpili sme zamestnancom vianočné kolekcie zo soc. fondu, mám to zdaňovať 19% ako nepeňažný príjem vo výplate?Pekný deň!
Dada
07.12.04,09:15
Kúpili sme zamestnancom vianočné kolekcie zo soc. fondu, mám to zdaňovať 19% ako nepeňažný príjem vo výplate?Pekný deň!
Áno, samozrejme to musíš zdaniť.
anam
07.12.04,09:38
Môžem si uplatniť DPH z nákupu mikulášskych balíčkov zo sociálneho fondu?
Dada
07.12.04,10:04
Môžem si uplatniť DPH z nákupu mikulášskych balíčkov zo sociálneho fondu?
Podľa mňa nie. Aj my sme nakupovali zo sociálneho fondu a DPH sme si neuplatňovali.
Tomi
07.12.04,10:34
A neplatí už , že nepeňažné plnenie do 2000,- Sk v kalendarnom roku na jedného zamestnanca je oslobodené od dane z príjmu? Ak to plati započítava sa do plnenia aj príspevok na stravné lístky?

.
Dada
07.12.04,10:35
A neplatí už , že nepeňažné plnenie do 2000,- Sk v kalendarnom roku na jedného zamestnanca je oslobodené od dane z príjmu? Ak to plati započítava sa do plnenia aj príspevok na stravné lístky?
Ten limit už neplatí. A nezdaňuje sa jedine príspevok na stravné lístky.
Lenočka
07.12.04,11:52
Ja neviem, ale našla som niake vzory v odb.lit. ako sa zdaňujem soc.fond a tam uvádzajú príklad: Zamestnávateľ hradil stravné poukážky vo výške 55% a zamestnanec si 15% hradil sám ostatné mu prispel zamestnávateľ zo SF. Odpoveď je: Tento príjem nie je oslobodený od dane z príjmu, ale bude zdaň. 19%.
ricij
07.12.04,12:02
Tak tento názor, že príspevok sa zdaňuje je mylný. Prikladám článok z Trendu.
Ruzickova
19.01.05,12:05
Ak bol zamestnanec cez vikend na lieceni v kupeloch, my mu to preplatime zo soc.fondu bez DPH a DPH odvedieme a zdanovanie ako funguje.Dakujem
Anonymka
22.02.05,07:02
:confused: Chcela by som sa opýtať ohľadom soc.fondu, ako účtujete mesačne? Program mi vypočítava preddavky - zálohová tvorba vo výške 250 Sk. Ja zvyknem účtovať do nákl.mesačne minimálnu výšku tvorby. Ako je to správne? Mala by som účtovať iba o tej zálohovej tvorbe 527/472 250 Sk, alebo môžem aj o min.výške (tak ako som to aj doteraz robila)? Pracujem v programe OLYMP.
Anonymka
22.02.05,08:03
súrne potrebujem odpoveď
MMM
22.02.05,08:17
Neviem, ci Ti poradim. Ja tiez robim v Olympe a povinny pridel vo vyske 0,6% mam zadany v Organizacia-Podnik-povinny odvod do SF a ten uctujem v tej vyske ako mi ho program vypocita.
Anonymka
22.02.05,08:24
No vieš čo, pozrela som si tú tabuľku v Olympe a tam mám zadanú tú sadzbu, ale mám tam aj v políčku Zálohová tvorba sociálneho fondu: 250,00 Sk (ale to som ja ručne nezadávala). Ty tam máš niečo?
Anonymka
22.02.05,09:10
Môžem odtiaľ vymazať tú sumu? Čo ty nato?
Anonymka
24.02.05,11:09
Vie mi niekto poradiť v predošlom probléme?????
vladan
24.02.05,11:21
ja mám v Olympe sadzbu (t.j. 0,6%), čiže postupujem rovnako ako MMM v príspevku č. 21 ... ak si vymažeš sumu, tak ti Olymp bude počítať percentom uvedeným v povinnom odvode do SF, ak si ju tam necháš, tak (podľa mňa) bude "nadradená" zálohová platba SF pred povinným podielom ... preto sa musíš rozhodnúť, či budeš tvoriť SF zálohovo (teda pevnou čiastkou) alebo percentuálne z hrubých miezd a podľa toho potom postupovať so zadávaním v Olympe
marianna
24.02.05,11:39
Vidím, že SF je rozbehnutý tu tak sa pýtam, či musí účtovný zostatok 472 sedieť s výpisom účtu SF? A ako sa účtujú poplatok tohto účtu a úroky? Tiež na 472?
Janca
17.03.05,11:55
Mám dotaz, či niektorá PO zrušila osobitný účet v banke - SF - a začala ho evidovať len účtovne - analyticky ?
petra:-)
17.03.05,16:16
Vidím, že SF je rozbehnutý tu tak sa pýtam, či musí účtovný zostatok 472 sedieť s výpisom účtu SF? A ako sa účtujú poplatok tohto účtu a úroky? Tiež na 472?
Podľa mňa, kedže nie je povinnosť viesť prostriedky SF na zvláštnom účte v banke, tak ani stav nemusí sedieť. Poplatok za vedenie účtu SF sa účtuje na 568/221 a úrok 221/662.

to Janca: ano my sme zrušili, načo platiť poplatky, veľakrát vyššie ako samotná tvorba fondu. :)
Natka
06.05.05,09:53
Ja napríklad každý rok vo februári dám každému zamestnancovi po 2000,- Sk, zdaním ich,ale na stravné lístky im neprispievam. Je to veľká chyba?
Majka
06.05.05,11:14
ako sa uctuje ked idu 5 konatelia na firemnu poradu do rekreacneho zariadenia kde abolvuju pobyt /2x ubytovanie/ procedury, strava a kona sa tam trebars valne zhromazdenie.

dostanem fakturu s vyuctovanim ktoru zaplatim z banky.
tamara
09.05.05,09:28
ahojte, pripajam sa do debaty s podobnym problemom, dostala som fa od SAD-ky za prepravu zamestnancov na firemnu akciu, fa uhradim zo SF a aj tam treba nieco zdanit? stretla som sa s tym po prvy krat, tak Vas prosim o radu....
mlyn16
09.05.05,09:59
Mala som podobnú akciu. Keďže na akciu pozvalo vedenie zamestnancov, faktúru za autobus som zaúčtovala: MD 5189(daňovo neuznaný náklad), MD 343 (uplatnená daň) a DAL 321. Druhý zápis MD 5189 a DAL 343 (uskutočnené zdaniteľné plnenie). Keďže na akcii boli aj iní pozvaní ako zamestnanci firmy, urobila som prezenčnú listinu a všetky ostatné náklady som dala na účet 513 oproti 2.. Ľuďom som nič nezdaňovala, na radu daňovej poradkyne bolo potrebné dôkladne nazvať a dokladovať akciu, aby to bolo O.K.
tamara
09.05.05,10:12
ja si DPH radsej neuplatnim, pre istotu...aj tak to nie je zaujimava suma..

takze zauctujem 518 /danovo neuznaný/ / 321 a úhradu zo SF potom ako?
mlyn16
09.05.05,10:31
Počkaj a načo to ťahať cez sociálny fond? Ak to dáš cez daňovo neuznané náklady, načo ešte SF? Musela by som presne vedieť, čo to bolo za akciu, aby som vedela fundovanejšie zaujať stanovisko. Poviem príklad: boli ste na zájazde v Poľsku na nákupoch, autobus objednala firma a boli tam zamestnanci a rodinní príslušníci. V tomto prípade by to celé išlo zo SF a podľa prezenčky by som 19% zdanila nepeňažný príjem zamestnanca. DPH uplatniť musíš vždy ak si plátca DPH jediné výnimky sú uvedené v § 49 odsek 7. Na druhej strane ale musíš dať DPH "na výstup" ako uskutočnené zdaniteľné plnenie. P.S.Teraz sa nebavíme o koeficiente.
tamara
09.05.05,11:35
bola to doprava na akciu futbalový turnaj medzi s obchodnými partnermi, autobus objednalo vedenie....
tamara
10.05.05,05:48
naozaj mi nevie nikto poradit čo s tym?
mlyn16
10.05.05,05:53
Osobne by som to riešila účtovaním cez účet 528 alebo aj cez účet 518 - daňovo neuznané. Ak by v autobuse boli rôzni ľudia, nielen zamestnanci a ich rodinní príslušníci, po porade s daňovým poradcom a vedením, by som v najhoršom prípade 19 % daň z príjmu z hodnoty faktúry odviedla a zaúčtovala 518 resp. 528/341.

Cez sociálny fond by som to neťahala, bola to akcia vedenia (ak vôbec postačuje jeho výška - my ho míňame len na stravenky).
tamara
10.05.05,06:03
v autobuse boli len zamestnanci firmy, dam na tvoju radu a zauctujem to na 518 danovo neuznane....a DPH si uplatnim, dufam, ze to bude dobre

dakujem za radu, pekny den
mlyn16
10.05.05,06:10
Nezabudni ale na DPH "na výstupe". Dolož faktúru pozvánkou vedenia firmy na túto akciu.
tamara
10.05.05,09:10
DPH aj na vystupe?
mlyn16
10.05.05,09:18
Áno, uskutočnili ste dodanie služby hoci pre vlastnú potrebu. Tak ako si DPH uplatníš na vstupe, hneď ju daj aj na výstup. Ja to robím hneď pri rozzúčtovaní faktúry a nevyrábam ďalší doklad. Napr.

MD 518 DAL 321 5000
MD 343 DAL 321 950
MD 518 DAL 343 950
GABRIELA
10.05.05,09:27
Ja som sa s takto definovanou DPH ešte nestretla. Prečo na výstupe? Veď je to režijný náklad. Ak je daňovo neuznaný, ja by som si DPH neupaltnila.
mlyn16
10.05.05,09:43
Gabika prečo, si plátca DPH? V tom prípade si platiteľ a v zmysle zákona o DPH § 49 odst. (7) je vyslovene napísané, kedy si nemôžeš DPH uplatniť. Mohla by si mať pravdu jedine v tom prípade, ak by som prepravu autobusom pokladala za zábavu (písm.c).
Majka
10.05.05,09:44
citam ako diskutujete o uplatneni faktury a dph, nemoze tu fakturu zauctovat vratane dph do nakladov?
preco uctovat dph na vystupe?
tamara
10.05.05,09:58
s takymto sposobom uctovania som sa este nestretla, ale ak ti to odobrila aj danova poradkyna, tak by to malo byt v poriadku...len nechapem, preco dam na vystupe tu DPH do nakladov




Áno, uskutočnili ste dodanie služby hoci pre vlastnú potrebu. Tak ako si DPH uplatníš na vstupe, hneď ju daj aj na výstup. Ja to robím hneď pri rozzúčtovaní faktúry a nevyrábam ďalší doklad. Napr.

MD 518 DAL 321 5000
MD 343 DAL 321 950
MD 518 DAL 343 950
mlyn16
10.05.05,10:01
Lebo keby si priamo účtovala celú faktúru do nákladov (bez uplatnenia DPH) tak na účte 518 by si mala podľa príkladu 5950 Sk a keď to urobíš s použitím účtu 343 dosiahneš tú istú hodnotu z dvoch položiek 5000 Sk a 950 Sk.
tamara
10.05.05,10:03
už chapem, len mi neslo do hlavy, preco davat DPH do nakladov, ale toto bude danovo neuznany naklad, takze je to ok...
saglucka
10.05.05,10:20
Áno, takéto príspevky sa zdaňujú cez výplatu. Ja mám v mzdovom programe položku Príspevok zo sociálneho fondu - teda, ak mu vyplatíš peniažky alebo položku nepeňažný príjem zo sociálneho fondu (hodnota vstupenky, atď.)
A neviete niekto poradiť či sa to dá spraviť aj v Olympe???Ďakujem
petra:-)
10.05.05,11:09
V Olympe sa to dá urobiť. Má tam položky týkajúce sa SF. Treba ich zadať pri tvorbe výplaty cez "pridaj" otvorí sa okno pridávanie zložky mzdy. Celkom hore je oienko Mzdová položka - cez F7 si vyberieš údaj, ktorý potrebuješ, napr. nepeňažný príjem zo SF - položka 521
:)
Beba
30.05.05,06:54
Podľa mňa, kedže nie je povinnosť viesť prostriedky SF na zvláštnom účte v banke, tak ani stav nemusí sedieť. Poplatok za vedenie účtu SF sa účtuje na 568/221 a úrok 221/662.

to Janca: ano my sme zrušili, načo platiť poplatky, veľakrát vyššie ako samotná tvorba fondu. :)
Tiež som po rokoch zrušila účet SF. Ako to teraz účtovať? Len interným dokladom ? Môžete mi napísať vzor účtovania ?
mlyn16
30.05.05,07:09
Naša mzdová účtovníčka mi dá interné oznámenie so žiadosťou o zaúčtovanie SF. V texte je uvedená: výška základu, z ktorého sa vypočítava SF a celková výška SF. To je podklad pre môj interný doklad na účtovanie.
Beba
30.05.05,08:49
Takže účtuješ ID aj tvorbu aj čerpanie bez prevodu peňažných prostriedkov a eviduje sa len kniha SF / účet SF/ ?
mlyn16
30.05.05,09:03
Robím v podvojnom účtovníctve, takže knihu SF nemám ale účet 472, ktorý mám analyticky rozčlenený.

Keďže SF používame len na stravovanie, predaj lístkov účtujem priebežne cez pokladňu na účet 335 a na konci mesiaci jedným interným dokladom rozzúčtujem kalkuláciu stravenky a vyrovnám účet 335.
Beba
30.05.05,09:25
Dík. Ja účtujem 335 - platby zo mzdy na základe žiadosti o zrážku. ID / podpísané prevzatie poukážok/ zúčtujem predaj stravných poukážok na náklad firmy,príspevok SF a 335. Tvorbu ID vždy do 15. v mesiaci. Takže by to malo byť OK. Predtým som musela aj prevádyať peňažné prostriedky z jedného účtu na druhý pri tvorbe a čerpaní. Teraz mi stačí zaúčtovať do 15. dňa v mesiaci len tvorbu / preddavok / a na konci roka vyrovnať podľa výšky miezd. Mám pravdu? SF - kniha je pre mňa vlastne účet SF /a k tomu doložené mzdové prehľady,podpísané prevzatie strav.pouk.,vstupenky a pod./
mlyn16
30.05.05,09:35
Prečo nemáš podklady na tvorbu prípadne čerpanie priložené pri interných dokladoch, na základe ktorých účtuješ? Totiž ani v postupoch ... ani v zákone o účtovníctve sa v podvojnom účtovníctve nevyskytuje výraz kniha SF. To poznám len z JÚ. Môžem sa avšak mýliť.
Beba
30.05.05,09:57
Evidenciu SF mám založenú samostatne / vstupenky,bločky a pod. / Stravné je pri ID, mzdové samostatne/. Všade mám ale odvolávku na čísla a typ dokladov, ktorých sa účtovanie týka, aby sa nerobili kópie. Tak to mali zaužívané a ja v tom pokračujem. Len bankový účet som kázala zrušiť.Ale na zakladaní až tak nezáleží, keď to viem predložiť. Účtujem aj podvojné aj jednoduché. V podvojnom len tlačím na konci roku účet SF a priložím ho k tým dokladom a zúčtujem rozdiel .
Igor88
28.09.05,11:00
Podľa mňa, kedže nie je povinnosť viesť prostriedky SF na zvláštnom účte v banke, tak ani stav nemusí sedieť. Poplatok za vedenie účtu SF sa účtuje na 568/221 a úrok 221/662.

to Janca: ano my sme zrušili, načo platiť poplatky, veľakrát vyššie ako samotná tvorba fondu. :)
Zdravím poradcov. Viem že téma socialneho fondu bola už 1000 krat pretriasaná, ale zo starsích príspevkov neviem zistit, ktorá novela zrušila povinnosť držať prostriedky SF na osobitnom účte tak ako to nariadoval zakon 152/1994. Ak mi viete poradit (číslo zákona, nariadenia, vyhlasky ci usmernenia) tak prosim pomozte. Dost mi to hori.
Dakujem
liba2
28.09.05,11:16
Zdravím poradcov. Viem že téma socialneho fondu bola už 1000 krat pretriasaná, ale zo starsích príspevkov neviem zistit, ktorá novela zrušila povinnosť držať prostriedky SF na osobitnom účte tak ako to nariadoval zakon 152/1994. Ak mi viete poradit (číslo zákona, nariadenia, vyhlasky ci usmernenia) tak prosim pomozte. Dost mi to hori. DakujemMuselo sa to zmeniť Opatrením Min. financií SR (bohužiaľ, jeho číslo momentálne neviem povedať), a to z toho dôvodu, že Opatrením č. 65/396/1994 bola uložená povinnosť fyzickým osobám, ako jedinému subjektu, viesť prostriedky fondu na osobitnom účte peňažných prostriedkov v banke.
Samotné znenie §-u 6 ods. 1 zákona 152/1994 Z.z. zostalo nezmenené, teda menil sa len výklad tohto ustanovania.
Igor88
28.09.05,15:04
Dakujem, pojdem teda s vacsinou a ucty SF v bankach zrusime.
saglucka
15.02.06,15:58
účtujeme JU v Alfe a mzdy v Olympy. Tvorím každý mesiac SF za jedného zamestnanca. Je to smiešna suma do 100 Sk. Dávam to ako VPD. Je to správne? Teraz chcem dať jednorazovo zamestnancovi 1200 Sk čo je v SF. V olympe to viem zadať do mzdy, len by ma zaujímalo čo mám zaučtovať ešte v Alfe. Robim to prvýkrát tak velmi neviem co s tym. Ďakujem za odpovede.


:)
liba2
15.02.06,16:45
účtujeme JU v Alfe a mzdy v Olympy. Tvorím každý mesiac SF za jedného zamestnanca. Je to smiešna suma do 100 Sk. Dávam to ako VPD. Je to správne? Teraz chcem dať jednorazovo zamestnancovi 1200 Sk čo je v SF. V olympe to viem zadať do mzdy, len by ma zaujímalo čo mám zaučtovať ešte v Alfe. Robim to prvýkrát tak velmi neviem co s tym. Ďakujem za odpovede.
Keď urobíš tvorbu SF (uvádzaš "ako VPD") tak niekde si sleduješ výšku vytvorených prostriedkov SF - asi v osobitnej pokladni (nie?).
Rovnako aj čerpanie SF treba zapísať tak, aby sa ti znížil zostatok SF, t.j. ako výdaj z tej osobitnej pokladne.
O osobitnej pokladni si prečítaj príspevok č. 57 a 58 v tejto téme.
saglucka
15.02.06,17:14
Keď urobíš tvorbu SF (uvádzaš "ako VPD") tak niekde si sleduješ výšku vytvorených prostriedkov SF - asi v osobitnej pokladni (nie?).
Rovnako aj čerpanie SF treba zapísať tak, aby sa ti znížil zostatok SF, t.j. ako výdaj z tej osobitnej pokladne.
O osobitnej pokladni si prečítaj príspevok č. 57 a 58 v tejto téme.
Nie nemam osobitnú pokladnu, len v knihe soc. fondu to mam evidovane. Je správnejšie namiesto VPD dávať ID?
liba2
15.02.06,18:33
Nie nemam osobitnú pokladnu, len v knihe soc. fondu to mam evidovane. Je správnejšie namiesto VPD dávať ID?

Našla som ti jednu tému ako sa vedie SF v Alfe - prečítaj si, možno ti to pomôže. Ja Alfu neovládam ale aspoň takto ti poradím:

http://www.porada.sk/t12617-p2-socilny-fond--alfa.html
saglucka
15.02.06,19:19
Veľmi pekne ti ĎAKUJEM :)
HUPKA64
26.02.06,07:55
Sociálny fond má mať osobitný účet.
No stretla som sa aj s tým, že jedna banka ani nedovolí vybrať v hotovosti z účtu SF, musí byť len príkaz na úhradu, t.j. z účtu SF na iný bežný účet.
Čerpanie len bezhotovostne.
So zdaňovaním súhlasím /samozrejme okrem stravných lístkov/ cez mdzy a to 19%. Je to trocha kruté, že na jednej strane dostaneme a na druhej nám zoberú.
Naša firma to robí tak, že daň zaplatí za zamestnancov, ale tento výdavok si nedáva do nákladov, hradí ho zo zisku. Lebo daň za iného daňovníka nie je daňovým nákladom. Aspoň nejaká sociálna politika po dlhšom čase.
liba2
26.02.06,09:42
Sociálny fond má mať osobitný účet................
Pre sociálny fond netreba mať otvorený osobitný účet v banke!

§ 6 ods. 1 zákona č. 152/1994 Z. z. o soc. fonde:
„Prostriedky fondu sú vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa“.

Za účelom ustanovenia postupov účtovania tvorby a použitia SF vydalo MF SR 6 opatrení. Jedno z nich: Opatrenie č. 65/396/1994 bolo vydané pre FO ktoré vykonávajú podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť a účtujú v sústave JÚ; ukladalo im povinnosť viesť knihu sociálneho fondu, a ako jedinému subjektu ustanovilo povinnosť viesť prostriedky SF na osobitnom účte peňažných prostriedkov v banke. Neskôr sa prijal výklad, že FO túto povinnosť splní aj keď bude viesť prostriedky SF v osobitnej pokladnici.

Samotné znenie §-u 6 ods. 1 zákona č. 152/1994 Z. z. zostalo nezmenené, teda menil sa len výklad tohto ustanovenia.
dom
26.02.06,10:48
Prosím vyjadrite sa:
v JÚ sa základný prídel počíta zo všetkých zúčtovaných hrubých miezd (bez náhrad) v roku 2005, to znamená vrátane decembra, i keď tieto mzdy budú v peňažnom denníku az v 1/2006?
Druhá otázka: mzdy sú stanovené pevne na mesiac, či je alebo nie je sviatok má pracovník stanovenú mzdu, na výplatnej listine mám uvedené v príslušnom mesiaci že bol napr. 1 sviatok, ako odpracovaný, t.j. 8 hod. , ale nemám výšku náhrady. Mám to zle? Môžem teraz prepočítať 8 hod krát priemer za predch. štvrťrok a o to znížiť hrubú mzdu pre výpočet zákl. prídelu.
A mzdy by som už neupravovala.
Ďakujem vopred.
liba2
26.02.06,11:00
Prosím vyjadrite sa:
v JÚ sa základný prídel počíta zo všetkých zúčtovaných hrubých miezd (bez náhrad) v roku 2005, to znamená vrátane decembra, i keď tieto mzdy budú v peňažnom denníku az v 1/2006?
Druhá otázka: mzdy sú stanovené pevne na mesiac, či je alebo nie je sviatok má pracovník stanovenú mzdu, na výplatnej listine mám uvedené v príslušnom mesiaci že bol napr. 1 sviatok, ako odpracovaný, t.j. 8 hod. , ale nemám výšku náhrady. Mám to zle? Môžem teraz prepočítať 8 hod krát priemer za predch. štvrťrok a o to znížiť hrubú mzdu pre výpočet zákl. prídelu.
A mzdy by som už neupravovala.
Ďakujem vopred.
Pri mesačnej mzde sa za sviatok platí ako za iný odpracovaný deň, teda to máš správne vypočítané.
(Ak máte kolektívnu zmluvu, je možné dohodnúť poskytnutie náhrady mzdy.)

K tvorbe SF príslušné ustanovenia - z čoho sa počíta:
§4 ods. 1 zákona o SF:
"Základom na určenie prídelu podľa §3 ods.1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely."

§118 ods. 2 zák. práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html):
"Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona lebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení."
Italiana
10.03.06,17:18
Zdravím všetkých šikovných poraďákov!

SF:
Ak firma tvorí veľmi malý sociálny fond, ale chce z neho kupovať aspoň stravné lísky, čiže ho ku koncu roka prečerpá.

1.Doteraz som vždy doúčtovala ten rozdiel ako tvorbu SF z nedaňových nákladov. Správne? Iná možnosť ma nenapadla.

2.Ale na porade som čítala, že je možné tvoriť SF aj z nerozdeleného zisku min. období. Dúfam, že som sa dočítala správne.

3. Na účte 428 Nerozd.zisk min.období mám analyticky rozdelené zisky z jednotlivých rokov. Od roku 2004 sa podiely na zisku nezdaňujú. A tie ostatné roky? To sa môže "hádzať do jedného vreca?" Pri pridelení z 428 do SF z rokov 2003 a nižších sa nič nezdaňuje?

4. A keď už som pri tom nerozdelenom zisku z rokov 2003, 2002 a menej: keď to postupne budem vyplácať ako podiely na zisku, všetko sa to zdaní aktuálnou sadzbou 19% v daňovom priznaní spoločníka ako jeho príjem? Dúfam, že tam netreba prihliadať na daňové sadzby tých starých rokov.

Som rada, že na stránkach porady sa veľa dozviem
Ďakujem
liba2
15.03.06,11:28
Ak firma tvorí veľmi malý sociálny fond, ale chce z neho kupovať aspoň stravné lísky, čiže ho ku koncu roka prečerpá.

1.Doteraz som vždy doúčtovala ten rozdiel ako tvorbu SF z nedaňových nákladov. Správne? Iná možnosť ma nenapadla.

2.Ale na porade som čítala, že je možné tvoriť SF aj z nerozdeleného zisku min. období. Dúfam, že som sa dočítala správne.
Ďakujem
Iná možnosť je práve tá v bode 2, t.j. pri rozdeľovaní dosiahnutého zisku je možné doplniť aj SF.
liba2
15.03.06,11:36
3. Na účte 428 Nerozd.zisk min.období mám analyticky rozdelené zisky z jednotlivých rokov. Od roku 2004 sa podiely na zisku nezdaňujú. A tie ostatné roky? To sa môže "hádzať do jedného vreca?" Pri pridelení z 428 do SF z rokov 2003 a nižších sa nič nezdaňuje?

4. A keď už som pri tom nerozdelenom zisku z rokov 2003, 2002 a menej: keď to postupne budem vyplácať ako podiely na zisku, všetko sa to zdaní aktuálnou sadzbou 19% v daňovom priznaní spoločníka ako jeho príjem? Dúfam, že tam netreba prihliadať na daňové sadzby tých starých rokov.
Ďakujem
Podiely zo zisku dosiahnutého za rok 2003 a skôr - sa zdaňujú súčasne platnou sadzbou dane = 19%. Pri výplate podielov spoločníkom sa daň nezráža, teda vyplatí sa im celá suma. Spoločníci musia podať daň. priznanie po skončení roka a tento príjem zdaniť.
Podiely zo zisku dosiahnutého za rok 2004 a neskôr sa nezdaňujú a ani sa neuvádzajú v daň. priznaní.

Pokiaľ ide o SF:
Ak sa prispieva zo SF na stravovanie v súlade s predpismi, príspevok sa zamestnancovi nezdaňuje;
Ak sa zo SF prispeje zamestnancovi na iný účel, podlieha to 19% dani (pripočítať ku mzde a zdaniť).
Italiana
15.03.06,22:44
Ďakujem za odpoveď.
Použitie sociálneho fondu by malo mať určitú štruktúru: momentálne neviem presne akú, ale určité % na stravu, % na iné..
Je to problém, keď ho firma celý použije len na stravné lístky? Snáď by to nemal byť problém, lebo keď je ten fond nízky a chcem z neho aspoň stravné kúpiť, tak nič iné mi nezostáva. Môže byť?
Modroocko
09.04.08,08:22
Dosť som ostala prekvapená, že ste podaktorí zrušili sociálny účet v banke. Podľa mňa bolo vhodnejšie prejsť do inej banky. My sme to tiež urobili a dnes neplatíme žiadne poplatky za vedenie sociálneho účtu, iba inkasujeme kreditné úroky z vkladu a z nich nám potom strhnú zrážkovú daň. Každopádne na tom len získame. Dôležité je ale povedať v banke už pri založení účtu, že ide o účet sociálneho fondu. Veľa bánk má pre ne určený zvláštny režim. A kde ho spoplatňujú, treba odtiaľ odísť.
HankaS
09.04.08,09:46
Ano aj kolekcie zdaňuješ 19%
liba2
09.04.08,17:44
Dosť som ostala prekvapená, že ste podaktorí zrušili sociálny účet v banke. Podľa mňa bolo vhodnejšie prejsť do inej banky. My sme to tiež urobili a dnes neplatíme žiadne poplatky za vedenie sociálneho účtu, iba inkasujeme kreditné úroky z vkladu a z nich nám potom strhnú zrážkovú daň. Každopádne na tom len získame. Dôležité je ale povedať v banke už pri založení účtu, že ide o účet sociálneho fondu. Veľa bánk má pre ne určený zvláštny režim. A kde ho spoplatňujú, treba odtiaľ odísť.
Kreditný úrok a zrážková daň sú prevádzkové príjmy/výnosy, resp. daň, teda úrok nenavyšuje sociálny fond a zo SF sa neplatí zrážková daň. Obidve veci treba preúčtovať do prevádzkovej časti hospodárenia firmy.
jaja1
19.05.09,04:13
ahojte, predčasom, keď som hľadala niečo úplne iné na porade, a náhodou som našla priložený súbor knihy SF, tuším v exceli. Neviete mi pomôcť niekto, kde by som to našla?
Ďakujem
Tweety
19.05.09,04:56
ahojte, predčasom, keď som hľadala niečo úplne iné na porade, a náhodou som našla priložený súbor knihy SF, tuším v exceli. Neviete mi pomôcť niekto, kde by som to našla?
Ďakujem
Skús prelúskať tieto príspevky:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=8308637
jaja1
19.05.09,12:06
na porade som hľadala, a nič som nenašla, ale som stiahla jeden jednoduchý freeware program, v ktorom je kniha sociálneho fondu, tak tu som to spravila, pripájam aj link: http://www.hdsoft.sk/site/el-jeduct/popis.php

ale určite by bola lepšia tabuľka v exceli..
babula12
20.05.09,11:26
Dobrý deň,
už tu bola takáto otázočka, ale nebola na ňu odpoveď. Musí zostatok na účte 472 byť rovnaký ako na účte sociálneho fondu vedeného v banke?
Je to dosť veľký rozdiel.
S takýmto rozdielom som to prebrala.
Nebolo by ľahšie zrušiť účet v banke(keďže to už nie je povinné) a viesť SF iba analyticky.
ďakujem:rolleyes:
;)
liba2
20.05.09,15:50
Dobrý deň,
už tu bola takáto otázočka, ale nebola na ňu odpoveď. Musí zostatok na účte 472 byť rovnaký ako na účte sociálneho fondu vedeného v banke?
Je to dosť veľký rozdiel.
S takýmto rozdielom som to prebrala.
Nebolo by ľahšie zrušiť účet v banke(keďže to už nie je povinné) a viesť SF iba analyticky.
ďakujem:rolleyes:
;)Sú 2 možnosti:
1. buď si účet SF v banke ponecháte - ale potom ho dorovnáte na stav podľa účtu 472, alebo
2. účet v banke zrušíte - čo je praktickejšie.
arnošt
04.12.09,12:57
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu zaúč. SF.Pre zamestnancov Sme nakúpili nák. poukážky a chceli by sme ich zaúčtovať zo SF.
ale neviem presne ako. Fá za poukažky Sme zaplatili cez ban. účet.
Tweety
04.12.09,13:30
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu zaúč. SF.Pre zamestnancov Sme nakúpili nák. poukážky a chceli by sme ich zaúčtovať zo SF.
ale neviem presne ako. Fá za poukažky Sme zaplatili cez ban. účet.
Fa za poukážky 472/321.
Sante32
14.12.09,10:27
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať niekoho kto v tom má už prax, ja som nováčik..............ako presne sa tvorí sociálny fond? viem že z hrubých miezd percentom, ale potrebovala by som to presnejšie.............stačí mi vytlačiť rekapitulačku za obdobie 1-12 2009 a z toho vytvoriť tú sumu, alebo presne z funkčného platu zamestnancov? Veľmi pekne ďakujem
Tweety
14.12.09,10:57
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať niekoho kto v tom má už prax, ja som nováčik..............ako presne sa tvorí sociálny fond? viem že z hrubých miezd percentom, ale potrebovala by som to presnejšie.............stačí mi vytlačiť rekapitulačku za obdobie 1-12 2009 a z toho vytvoriť tú sumu, alebo presne z funkčného platu zamestnancov? Veľmi pekne ďakujem
Povinný prídel do SF tvoríme mesačne, nie ročne, z HM. Pozri Zákon o SF,ak si pozrieš príspevky o SF, nájdeš ich na túto tému viac, ako dosť.
Sante32
15.12.09,12:12
No to je síce pravda ale tu ho netvorili celý rok, a teraz to chcú urobiť (som tu tri mesiace) a ja to mám teraz dohnať, preto som sa pýtala, ďakujem
ricij
15.12.09,13:04
Povinný prídel do SF tvoríme mesačne, nie ročne, z HM. Pozri Zákon o SF,ak si pozrieš príspevky o SF, nájdeš ich na túto tému viac, ako dosť.
Nie, tvoriť SF je možné aj raz do roka. Pozri §4 - prvá veta o sociálnom fonde. Okrem toho nie je nikto, kto by SF mohol vôbec kontrolovať, snáď iba DÚ kvôli nákladom. A tým to môže byť jedno, či SF tvoríte raz ročne alebo po mesiacoch - daňové náklady to nijako neovplyvní.
Sante32
16.12.09,08:01
ďakujem, aspoň nebudem mať malú dušičku, som tu len tri mesiace, takže by som to aj tak nijako neovplyvnila, krásny deň prajem