Matúš1990
22.06.14,10:03
Ahojte,prosim niekoho o vypocet ID
ak som narodený v IX.1990,viem ze mám doplatit za 1 rok pripoistenie lebo som celý čas študent v kategorii do 24 rokov,ide o to ze neviem ktorý rok je najvhodnejší s akým vymer.základom,aby som dostal akotaký ID.Pochopil som zo vzorca sociálnej poisťovne, že VZ je dobre ak je čo najvyšší--ale neviem ho.A aké poistné by som mal zaplatiť za 1 rok
ZŠ 1997-2006.
SŠ od 2006 do 2010
VŠ od 2010 do 2014
Mám schválené 50 % postihnutie od soc.poisťovne,so spätným uznaním invalidity od nov.2013

Dik,čakám na odpoved.M.
eva.dd
27.09.14,16:21
Neviem ci si mozes doplatit obdobie studia.Ja som nenasla v zakone ze nahradne doby sa daju doplatit. Mas taku info?
veronikasad
27.09.14,17:57
§ 142
Platenie poistného
Na začiatok

(1) Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu, ak tento zákon neustanovuje inak. Zaplatením pohľadávky na poistnom postúpenej podľa § 149 sa podmienka zaplatenia poistného považuje na účely nároku na dávku za splnenú.

(2) Ak poistencovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť.

(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola fyzickou osobou uvedenou v § 4 ods. 1 písm. d),
b) c) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) d) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.
Kvaka
27.09.14,17:58
Podľa § 142 ods. 3:
Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,

b) bola fyzickou osobou uvedenou v § 4 ods. 1 písm. d),

c) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo

d) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.