karlito77
22.06.14,11:20
Chcem sa informovat.Som szčo a idem pracovat do Nemecka priamo za Nemecku firmu.čo to obnaša?ake potvrdenia?soc.?dakujem
Anik
22.06.14,10:15
Ideálne by bolo zistiť si od firmy s ktorou budeš spolupracovať či sa musíš nahlásiť hneď po príchode na nemeckých úradoch a aké doklady po príchode budú od Teba vyžadovať, Predpokladám, že sa jedná o stavebníctvo.
Týka sa SZČO - je možné, že od Teba budú požadovať tlačivo PD A1, ktoré sa vybavuje pred odchodom napr. do Nemecka, alebo do inej krajiny EU, na SP.
Tam musíš splniť podmienku, že si pracoval vo svojom odbore ako živnostník minimálne 2 mesiace na SVK a potrebuješ to aj vydokladovať- ak si živnostník len krátku dobu a ešte si teraz nepodával DP a SP to nedokáže overiť tak minimálne 2 faktúry a tiež zmluvu z Nemecka /EU/ , kde konkrétne sa budeš zdržiavať a s ktorou firmou budeš spolupracovať.
Ak to "za Nemeckú firmu " myslíš ako zamestnanec tiež by Ti mali vysvetliť čo konkrétne im potrebuješ preukázať
karlito77
22.06.14,11:56
Dakujem za odpoved.aby som to upresnil tak ja v tej firme už pracujem 1 rok.za slovensku firmu.po zlych zkusenostiach sme sa s majitelom dohodli a ideme priamo za Nemeckeho majitela na slovensku živnost.A1 už mam,a zameldovany v Nemecku som.len neviem či sa mi teras niečo zmeni,ohladom papierovania
Anik
22.06.14,16:39
Ak Ti mám napísať pravdu čo sa týka daňového hľadiska to by som si netrúfla najlepšie ísť do predu na DU a zistiť či nie si povinný sa registrovať podľa §7a - a z toho vyplývajúce povinnosti.
Čo sa týka SP tam sa pre Teba nič nemení pracuješ na SVK živnosť- je jedno či spolupracuješ s SVK spoločnosťou, alebo Nemeckou. Podstatné je že máš platnú PDA1 - tá je však časovo obmedzená tuším na 2 roky tak to potom treba dohliadnuť.