jalenka
12.04.06,09:23
Prosím, poraďte mi. Účtovníctvo robím prvý rok a stále sa stretávam s niečím novým. Kurz pre začiatočníkov je dobrá vec, ale čo prináša prax, je úplne o inom.
Uzávierka som odovzdala a až po nej som zistila, že mi došla koncom januára prišla vyúčtovacia faktúra za elektriku za rok 2005 na sumu 158,- Sk. Čo mám s tým robiť? 25.4. sa odovdzá DPH, môžem to dať sem? Viem, že to má časovoa vecne súvisieť s rokom 2005, ale nedá sa to ešte nejak inak zaúčtovať?
Katarína STR
12.04.06,07:26
158,-Sk je pomerne malá suma, kôli nej by som sa určite netrápila.
Čo sa týka DPH, tak tá je v poriadku, môžeš si ju nárokovať v prvom štvrťroku 2006, ale čo sa týka nákladov, tak nie.
Sú to náklady roku 2005 a preto, ak si ich zabudla zaúčtovať v tomto roku do nákladov:
-urobí sa opravné daňové, /čo v tvojom prípade neprichádza do úvahy, kôli veľkosti sumy/, alebo
-sa to zaúčtuje v novom roku, ale ako nedaňový náklad a teda ako pripočitateľná položka roku 2006.
jalenka
12.04.06,07:45
Katarínka ďakujem.
sway
12.04.06,07:49
Prosím, poraďte mi. Účtovníctvo robím prvý rok a stále sa stretávam s niečím novým. Kurz pre začiatočníkov je dobrá vec, ale čo prináša prax, je úplne o inom.
Uzávierka som odovzdala a až po nej som zistila, že mi došla koncom januára prišla vyúčtovacia faktúra za elektriku za rok 2005 na sumu 158,- Sk. Čo mám s tým robiť? 25.4. sa odovdzá DPH, môžem to dať sem? Viem, že to má časovoa vecne súvisieť s rokom 2005, ale nedá sa to ešte nejak inak zaúčtovať?

presne ako píše Katarína, DPH si uplatni a náklad si sprav už teraz analytiku 502 999 - a sem si ho naúčtuj.
Ja si všetky náklady, ktoré budú pri daňovom priznaní pripočítateľné účtujem už v priebehu roka na syntetiky riadnych nákladových účtov, ale vytváram si anal. 999 a potom krásne vidím pri uzatváraní v hlavnej knihe , ktoré účty nesmiem zabudnúť pripočítať - všetky čo majú anal. 999.;)
alušik
18.04.06,06:58
Firma dostala faktúrku, ktorej text bol nasledovný:
Fakturujeme Vám za prenájom rozvodných elektrických zariadení podľa spotrebovanej elektrickej energie...
Ako by ste to zaúčtovali? Ako prenájom na 518? Alebo ako spotrebu el.energie na 502? Osobne si myslím, že 518, ale pre istotu - viac hláv, viac rozumu.;)
striebro1
18.04.06,07:12
ja by som to dala na 518, je tam jasny text, ze ide o prenajom...
alušik
18.04.06,07:17
Ja tiež nad tým uvažujem tak. Ale pochybnosti sú, keď to účtujú podľa spotrebovanej energie. Normálne mi to prepočítavali spotreba v kW x sadzba elektrární.:confused: