clair
12.04.06,09:32
Poprosila by som Vás o takúto radu. Na jeseň mi končí pracovná zmluva na dobu určitú, v ktorej mám určené miesto výkonu práce. Ak sa práca na tomto mieste ukončí skôr ako uplynie dohodnutá doba, čo môže zamestnávateľ som mnou urobiť? Môže ma preradiť na iné pracovisko, ak áno na aký čas a za akých podmienok? Pokiaľ by chcel ukončiť pracovný pomer skôr – pozerala som Zákonník práce § 71 – skončenie prac. pomeru na dobu určitú. V každom prípade ma potešia Vaše rady a skúsenosti či už v prípade preradenia, alebo prepustenia.
filka
12.04.06,07:43
No,myslím že okrem toho,že zamestnávateľ môže skončiť PP výpoveďou z dôvodu podľa §63 ods.1 písm.b) zákonníka práce (+poskytnúť ti odstupné ak budú splnené podmienky §76 ods.2 ZP) môže použiť §71 ods.4 ZP - t.j.okmažite skončí tvoj PP a je povinný ti vyplatiť náhradu mzdy za celé zvyšné obdobie,po ktoré mal podľa pracovnej zmluvy PP na dobu určitú trvať.
Pokiaľ ide o ponuku inej vhodnej práce,myslím že v prípade PP na určitú dobu takúto povinnosť zamestnávateľ nemá.Opravte ma ak sa mýlim.
dana9
12.04.06,07:46
Závisí to od možností zamestnávateľa, (ak je z jeho strany záujem a možnosť), je možné, aby ste sa dohodli (dodatkom k pracovnej zmluve), na zmene miesta výkonu práce.
Ak by nemal záujem Vás ďalej zamestnávať, tak by asi pristúpil k rozhodnutiu o organizačnej zmene, ktorou by zrušil Vaše pracovné miesto, dôvodom výpovede by bola nadbytočnosť, alebo by sa zrušila časť zamesnávateľa.
Vtedy si treba nechať doručiť výpoveď a ešte pred začatím plynutia výpovednej doby požadovať dohodu o skončení pracovného pomeru pred začatím plynutia tejto doby, jedine v takom prípade budete mať nárok na odstupné. :)

Čo sa týka preradenia, tak mi Vaša situácia na taký postup moc nesedí, k preradeniu dochádza vtedy, ak nastanú skutočnosti predpokladané v ZP, ide v zásade o skutočnosti keď sa sleduje ochrana zdravie ZC, alebo iných ľudí. Vtedy ja ZĽ povinný takto postupovať, v iných prípadoch ZĽ nemá povinnosť ZC preradiť, resp. pokračovať v PP vzťahu.

Ak sa rozhodne s Vami ukončiť PP, tak príliš veľa možností bohužiaľ nemáte:o

dana