sway
12.04.06,09:41
Ak niekto vie nech hodí názor, škriepime sa ohľadom Daní pri predaji zdedeného bytu:

-Na osvedčení o dedičstve je suma bytu 1,8 mil
-Predali ho za 2,2 mil
-Notárka im povedala, že musia z rozdielu zaplatiť 4,5 % dane :eek:

máte niekto čerstvú skúsenosť? - dajte názorček - vďaka :)
Pepa
12.04.06,07:52
Ak niekto vie nech hodí názor, škriepime sa ohľadom Daní pri predaji zdedeného bytu:

-Na osvedčení o dedičstve je suma bytu 1,8 mil
-Predali ho za 2,2 mil
-Notárka im povedala, že musia z rozdielu zaplatiť 4,5 % dane :eek:

máte niekto čerstvú skúsenosť? - dajte názorček - vďaka :)
To je čo?:eek: :eek:
A čo sa týka predaju zdedeného bytu a dane: na takto položenú otázku sa nedá odpovedať. Treba "preskúmať" či sa nejedná o oslobodené príjmy podľa par. 9 ods.l písm. c/.
mysimis
12.04.06,07:53
zaujímavá sazdba dane - 4.5 % - ktovie kde to pani notárka berie. Považujem to z jej strany za zavádzajúce.
sway
12.04.06,07:56
To je čo?:eek: :eek:
A čo sa týka predaju zdedeného bytu a dane: na takto položenú otázku sa nedá odpovedať. Treba "preskúmať" či sa nejedná o oslobodené príjmy podľa par. 9 ods.l písm. c/.
spĺňa podmienky §9, ale tu ide o to, že v dedičskom osvedčení je suma 1,8 mil a tá je teda oslobodená.
Ale suma 2,2 - 1,8 je to 400 tisíc vraj podlieha dani.

neviem či je tu čosi nové, lebo už som sa stretla s tým, že si byty dávajú radšej pri dedičskom konaní nadhodnotiť...:rolleyes:
Pepa
12.04.06,08:03
spĺňa podmienky §9, ale tu ide o to, že v dedičskom osvedčení je suma 1,8 mil a tá je teda oslobodená.
Ale suma 2,2 - 1,8 je to 400 tisíc vraj podlieha dani.

neviem či je tu čosi nové, lebo už som sa stretla s tým, že si byty dávajú radšej pri dedičskom konaní nadhodnotiť...:rolleyes:
No tak ak raz ide o príjmy oslobodené podľa par. 9 ods. 1 písm. c tak sú príjmy oslobodené a hotovo. A celé príjmy tzn. 2,2 mil. a na "vraj" zabudni.
alušik
12.04.06,09:20
Ja si osobne tiež myslím, že daň z príjmu by platiť nemali, ak teda spĺňajú podmienky oslobodenia, ako je uvedené v §9. Ale tá sadzba mi je podozrivá. Akoby to bola nejaká iná daň a nie daň z príjmu. Lenže pokiaľ viem, tak je zrušená už aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, rovnako aj daň z dedictva a darovania, tak potom naozaj neviem, odiaľ to tá notárka vzala.:confused:
sway
12.04.06,09:28
Ja si osobne tiež myslím, že daň z príjmu by platiť nemali, ak teda spĺňajú podmienky oslobodenia, ako je uvedené v §9. Ale tá sadzba mi je podozrivá. Akoby to bola nejaká iná daň a nie daň z príjmu. Lenže pokiaľ viem, tak je zrušená už aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, rovnako aj daň z dedictva a darovania, tak potom naozaj neviem, odiaľ to tá notárka vzala.:confused:

práve preto som to hodila aj sem, nakoľko ma to úplne zmiatlo... notárka asi netuší o čo hovorí..., na druhom sedení sa jej spýtam a dám vedieť - aby sme boli v obraze....;)
ajobs
12.04.06,09:36
Podľa sadzby by som usudzoval, že ide o odmenu notárky ako súdnej komisárky pri vysporiadaní dedičstva, ale tá odmena sa platí z celej čiastky percentuálne, čo pri dedičstve 2,2 mil. Sk je postupne 2-1-0,7-0,4%, a v Sk je to 14.300 Sk. Žiadna iná daň sa neplatí.
(pozri vyhlášku č.31/1993 Z.z. §§12-13).
alušik
12.04.06,09:39
No áno, ale predsa nevidím dôvod, aby sa doplácalo z toho, čo sa dedičom podarilo predať nehnuteľnosť za lepšiu cenu. Veď predsa pri dedičskom konaní bola nehnuteľnosť ohodnotená a platili sa poplatky notárovi z tej sumy. Ako potom notár neskôr zistí, za akú cenu dediči nehnuteľnosť naozaj predali?
Pepa
12.04.06,09:42
Ja si osobne tiež myslím, že daň z príjmu by platiť nemali, ak teda spĺňajú podmienky oslobodenia, ako je uvedené v §9. Ale tá sadzba mi je podozrivá. Akoby to bola nejaká iná daň a nie daň z príjmu. Lenže pokiaľ viem, tak je zrušená už aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, rovnako aj daň z dedictva a darovania, tak potom naozaj neviem, odiaľ to tá notárka vzala.:confused:
Žiadna iná daň nie je. Tie percentá mi pripomínajú daň z prevodu /ale prečo by to malo byť z rozdielu, teda 400 tis. mi je záhadou/. Ale aj tak sa mi marí, že v období pred zrušením to boli 3% a nie 4.5%.
Hm - možno bolo notárke "zle rozumené" a mala na mysli "svoje percentá".
ajobs
12.04.06,09:42
No áno, ale predsa nevidím dôvod, aby sa doplácalo z toho, čo sa dedičom podarilo predať nehnuteľnosť za lepšiu cenu. Veď predsa pri dedičskom konaní bola nehnuteľnosť ohodnotená a platili sa poplatky notárovi z tej sumy. Ako potom notár neskôr zistí, za akú cenu dediči nehnuteľnosť naozaj predali?

Ak to najprv zdedili, a dedičstvo (vrátane poplatkov) už bolo vysporiadané, tak to notár nijako nezistí.
alušik
12.04.06,09:44
No veď práve, nemá ako na to prísť...
Pepa
12.04.06,09:46
No áno, ale predsa nevidím dôvod, aby sa doplácalo z toho, čo sa dedičom podarilo predať nehnuteľnosť za lepšiu cenu. Veď predsa pri dedičskom konaní bola nehnuteľnosť ohodnotená a platili sa poplatky notárovi z tej sumy. Ako potom notár neskôr zistí, za akú cenu dediči nehnuteľnosť naozaj predali?
Podľa mňa dotyční zle pochopili pani notárku:rolleyes:
ajobs
12.04.06,09:52
Podľa mňa dotyční zle pochopili pani notárku:rolleyes:

Aj to je možné.:) :eek:
sway
12.04.06,13:29
Podľa sadzby by som usudzoval, že ide o odmenu notárky ako súdnej komisárky pri vysporiadaní dedičstva, ale tá odmena sa platí z celej čiastky percentuálne, čo pri dedičstve 2,2 mil. Sk je postupne 2-1-0,7-0,4%, a v Sk je to 14.300 Sk. Žiadna iná daň sa neplatí.
(pozri vyhlášku č.31/1993 Z.z. §§12-13).

no toto ma tiež veľmi zaujíma - vysvetlíš mi to prosím Ťa? ten princíp výpočtu. Dík;)
sway
12.04.06,13:36
Podľa mňa dotyční zle pochopili pani notárku:rolleyes:

Notárku som pochopila veľmi dobre - tak ako som tu písala mi to aj povedala, skôr začínam mať dojem, že chcela aby bol výmer na dedičskom čo najvyšší aby boli poplatky čo najvyššie a preto mi tam povedali takúto zavádzajúcu informáciu.
Jednoducho ide o to akú dať do dedičského hodnotu bytu. Pre koho to má aký význam....

vďaka za odpovede.;)
Pepa
12.04.06,13:46
Notárku som pochopila veľmi dobre - tak ako som tu písala mi to aj povedala, skôr začínam mať dojem, že chcela aby bol výmer na dedičskom čo najvyšší aby boli poplatky čo najvyššie a preto mi tam povedali takúto zavádzajúcu informáciu.
Jednoducho ide o to akú dať do dedičského hodnotu bytu. Pre koho to má aký význam....

vďaka za odpovede.;)
Dúúúúfam, že nie si urážlivá:) .
Odmena notárky sa odvíja od hodnoty majetku, ktorý je zdedený. My sme tiež dedili byt a z hodnoty, ktorá bola uvedená v osvedčení bola vyrátaná odmena pani notárke /z 900 tis. nejakých všehovšudy 8-9 tis./.
Ak ide skutočne o príjem oslobodený podľa par. 9 1 c) - teda dedič v priamom rade, može byť dotyčnému dedičovi jedno /čo sa týka predaja/, aká cena bude v osvedčení o dedičstve. Rozdiel 400 tis. na zdanenie by sa týkal dediča, ktorý nie je priamym dedičom. My sme napríklad neboli dedičmi v priamom rade a predali sme byt za cenu, ktorá bola v osvedčení o dedičstve /na papieri/ - chvíľu nám síce trvalo nájsť "vhodného" kupca, ale našli sme, predali, DP podali a daň neplatili.
Mne to zaváňa snahou pani notárky zinkasovať čo najviac.:rolleyes:
sway
12.04.06,13:56
Dúúúúfam, že nie si urážlivá:) .
Odmena notárky sa odvíja od hodnoty majetku, ktorý je zdedený. My sme tiež dedili byt a z hodnoty, ktorá bola uvedená v osvedčení bola vyrátaná odmena pani notárke /z 900 tis. nejakých všehovšudy 8-9 tis./.
Ak ide skutočne o príjem oslobodený podľa par. 9 1 c) - teda dedič v priamom rade, može byť dotyčnému dedičovi jedno /čo sa týka predaja/, aká cena bude v osvedčení o dedičstve. Rozdiel 400 tis. na zdanenie by sa týkal dediča, ktorý nie je priamym dedičom. My sme napríklad neboli dedičmi v priamom rade a predali sme byt za cenu, ktorá bola v osvedčení o dedičstve /na papieri/ - chvíľu nám síce trvalo nájsť "vhodného" kupca, ale našli sme, predali, DP podali a daň neplatili.
Mne to zaváňa snahou pani notárky zinkasovať čo najviac.:rolleyes:

ale preboha niéééé :p,
to len aby sa téma nezvrtla, aj mne sa zdá, že to bude tak ako píšeš na konci....;)
ajobs
13.04.06,12:21
no toto ma tiež veľmi zaujíma - vysvetlíš mi to prosím Ťa? ten princíp výpočtu. Dík;)

Ahoj Ivka, skopíroval som časť vyhlášky o odmenách notárov, kde sú sumy za úkony v dedičskom konaní. Celá vyhláška je na www.notar.sk (http://www.notar.sk)

Takže tu je text



B/1 Vyhláška o odmenách a náhradách notárov - Druhý diel






DRUHÝ DIEL



Odmena notára za ďalšiu činnosť a odmena správcu dedičstva

Prvý oddiel

Odmena notára za ďalšiu činnosť

Odmena notára ako súdneho komisára

§ 11
Odmena notára ako súdneho komisára (ďalej len "súdny komisár") za úkony vykonané v konaní o dedičstve, ktoré bolo zastavené pre nedostatok podmienok konania, pretože poručiteľ nezanechal majetok alebo súd vydal majetok nepatrnej hodnoty tomu, kto sa postaral o pohreb, je 400 Sk.



§ 12
(1) Základom odmeny súdneho komisára za iné úkony vykonané v konaní o dedičstve, ako sú uvedené v § 11, je všeobecná cena majetku poručiteľa 5), ktorý sa stal predmetom konania o dedičstve.
(2) Ak je predmetom konania o dedičstve majetok poručiteľa, ktorý sa objavil po právoplatnosti uznesenia, ktorým bolo konanie o dedičstve skončené, základom odmeny súdneho komisára za úkony vykonané v tomto konaní je všeobecná cena tohto majetku.
(3) Ustanovenie § 4 ods. 2 platí obdobne.



§ 13
Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je:
z prvých 100 000 Sk základu 2 %,
z presahujúcej sumy až do 500 000 Sk základu 1 %,
z presahujúcej sumy až do 1 000 000 Sk základu 0,7 %,
z presahujúcej sumy až do 3 000 000 Sk základu 0,4 %,
z presahujúcej sumy až do 20 000 000 Sk základu 0,2 %,
najmenej 700 Sk.
Čiastka nad 20 000 000 Sk sa do základu nezapočítava.



§ 14
(1) Odmenu určenú podľa § 11 alebo vypočítanú podľa § 13 môže súd primerane zvýšiť, najviac však o 50 %, ak úkony notára boli mimoriadne obťažné alebo časovo náročné.
(2) Ak bolo v dedičskom konaní činných viac notárov alebo ak notár vykonal len niektoré úkony, patrí mu podiel odmeny určenej podľa § 11 alebo vypočítanej podľa § 13, prípadne zvýšenej podľa odseku 1, ktorý zodpovedá rozsahu jeho činnosti.



Druhý oddiel

Odmena správcu dedičstva

§ 15
Ak je správcom dedičstva notár (ďalej len "správca dedičstva"), základom odmeny je všeobecná cena poručiteľovho majetku, na správu ktorého bol správca dedičstva ustanovený. Ustanovenie § 4 ods. 2 platí obdobne.



§ 16
Ak správca dedičstva vykoná správu poručiteľovho majetku alebo jeho časti štyri mesiace, patrí mu odmena vo výške vypočítanej podľa § 13; ak vykonáva správu kratší alebo dlhší čas, odmena sa mu pomerne zníži alebo zvýši.



§ 17
Odmenu vypočítanú podľa § 16 môže súd primerane zvýšiť, najviac však o 50 %, ak úkony správcu dedičstva pri správe dedičstva boli mimoriadne obťažné alebo časovo náročné.



Tretí oddiel

Náhrada niektorých hotových výdavkov súdneho komisára a správcu dedičstva

§ 18
(1) Súdny komisár a správca dedičstva majú popri nároku na odmenu aj nárok na
a) náhradu hotových výdavkov účelne vynaložených v súvislosti s vykonávaním činnosti súdneho komisára a správcu dedičstva (najmä cestovné a telekomunikačné výdavky, zaplatená odmena za znalecký posudok, preklad, odpis a iné),
b) náhradu za stratu času.

(2) Súdny komisár a správca dedičstva sa môžu so žiadateľom vopred dohodnúť na druhu a výške niektorých hotových výdavkov, ktorých vynaloženie sa predpokladá v súvislosti s vykonávaním činnosti súdneho komisára a správcu dedičstva.
(3) Ak sa náhrada cestovných výdavkov nedohodla podľa odseku 2, určí sa podľa osobitných predpisov ³).
4) Odmena a náhrada hodových výdavkov Notárskej komory Slovenskej republiky za prístup do centrálneho informačného systému je zahrnutá v odmene notára určenej touto vyhláškou