Maryvas
23.06.14,14:07
Dobrý deň, ako je to s preplácaním sviatkov u zamestnancov pracujúcich na základe pracovnej zmluvy, odmeňovaní hodinovou sadzbou, prípadne mesačnou mzdou. Je správne, keď je na výplatnej páske uvedené - "sviatok 1 deň", ale nie je uvedená výška náhrady za sviatok? Zamestnávateľ tvrdí, že výška náhrady za sviatok je súčasťou hrubej mzdy. Ďakujem.
Tweety
23.06.14,12:08
AK má zamestnanec mesačnú mzdu, tak áno, sviatok je už zahrnutý v HM.
Maryvas
23.06.14,12:34
A platí to aj v prípade zamestnanca odmeňovaného hodinovou mzdou? Môže byť výška náhrady mzdy za sviatok súčasťou hrubej mzdy?
kopretinka
23.06.14,12:35
nie je pravda,ja mám mesačnú mzdu a príplatky za sviatky máme......
veronikasad
23.06.14,12:39
Zadávatelka nepíše, že vo sviatok pracovala
veronikasad
23.06.14,12:41
Pozri § 122, odst. 3 ZP

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
...
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
kopretinka
23.06.14,12:43
aha,náhada je niečo iné ako príplatok.........som to pochopila inak.
veronikasad
25.06.14,07:45
Náhrada mzdy za sviatok zamestnaca odmeňovaného hodinovou mzdou (ak v tento deň nepracoval), je súčasťou hrubej mzdy - nie však súčasťou základnej mzdy, ale patrí medzi náhrady a platí sa priemerným zárobkom.