Jana Motyčková
12.04.06,11:04
Rozvrhnutie pracovného času a dovolenka pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase



Všeobecne:
O nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase hovoríme vtedy , ak rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne presiahne 3 hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín.
Zamestnávateľ môže nerovnomerne rozvrhnúť pracovný čas na jednotlivé týždne len po prerokovaní so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom. ( Dohoda so zamestnancom sa najčastejšie realizuje v pracovnej zmluve.)
Rozvrh pracovného času vypracúva zamestnávateľ spravidla na obdobie celého roka, pričom v rozvrhu napíše na jednotlivé dni v mesiaci pracovné zmeny jednotlivých zamestnancov v súlade so Zákonníkom práce, t.j.. priemerný týždenný pracovný čas nesmie presiahnuť v období najviac 4 mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas. V prípade činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce, môže zamestnávateľ rozvrhnúť ( samozrejme opäť po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo po dohode so zamestnancom) nerovnomerne pracovný čas na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako 4 mesiace, maximálne na obdobie 12 mesiacov.
V prípade, že zamestnanec nenaplní v priemere ustanovený týždenný pracovný čas u zamestnávateľa, rozvrh pracovných zmien nie je správny. Zamestnancovi je potrebné rozvrh pracovných zmien upraviť tak, aby spĺňal podmienky podľa ZP. V opačnom prípade, ak zamestnanec neodpracuje ustanovený týždenný pracovný čas , ide o kratší pracovný čas.
Pri stanovení týždenného pracovného času netreba zabúdať, že:
Ak sa jedná o jednozmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 40 hodín.
Ak sa jedná o dvojzmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 38,75 hodín.
Ak sa jedná o trojzmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 37,5 hodín.




Nárok na dovolenku.
Podľa § 104 ZP ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere. Základná výmera dovolenky je v ZP určená v týždňoch .Týždeň dovolenky zamestnanca v nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času predstavuje toľko pracovných dní, koľko ich priemerne pripadá na jeden týždeň. Práve takýto prepočet dovolenky má význam z hľadiska toho, aby zabránil čerpaniu dovolenky zamestnancami v týždňoch s väčším objemom pracovného času. V prípade, že zamestnanec čerpá dovolenku v kratších než týždenných častiach, je nevyhnutné určiť prepočet jej výmery na jednotlivé dni. Ak zamestnanec pracuje v režime 10 alebo 11,5 hodinových zmien a čerpá dovolenku v rozsahu 10 alebo 11,5 hodinovej zmeny, vyčerpá si jeden deň dovolenky.




Zisťovanie splnenia podmienok nároku na dovolenku:
Podľa § 144 odst.5 ZP na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni.
Príklad: Ak nastúpi do pracovného pomeru v jeden deň zamestnanec, ktorý má rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a zamestnanec, ktorý má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a obidvaja odpracujú svoje pracovné dni -zmeny, podmienku nároku na dovolenku za kalendárny rok splnia obidvaja v jeden deň. ( Napriek tomu, že neodpracovali rovnaký počet pracovných dní – zmien).


Dovolenku za kalendárny rok ( ak zamestnanec splnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku) vypočítame:
Počet zmien v roku ( bez nadčasových) X
Priemerný počet týždňov v kalendárnom roku : 52,178571
Nárok na dovolenku v týždňoch podľa ZP 4(5)
Počet dní dovolenky: ( X:52,178571)*4(5)
Počet pracovných dní pripadajúcich priemerne na 1 týždeň
( súčasne aj na 1 týždeň dovolenky) : X:52,178571


Príklad:
Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Pracuje v 10 a 11,5 hodinových zmenách. Počet týchto zmien za celý rok je 174. Podľa ZP má nárok na 4 týždne dovolenky. Za kalendárny rok má nárok na dovolenku: (174: 52,178571)*4=13,33= 13,5 dňa dovolenky.
Ak si čerpá dovolenku v deň, keď mal odpracovať 11,5 hodinovú zmenu , jeden deň jeho dovolenky bude 11,5 hodinový. Ak si čerpá dovolenku v deň, keď mal odpracovať 10 hodinovú zmenu , jeden deň jeho dovolenky bude 10 hodinový.
Ak si čerpá dovolenku po týždňoch, jeden týždeň jeho dovolenky budú u neho 3,5 po sebe nasledujúce pracovné zmeny (174: 52,178571=3,33=3,5)


Pomerná časť dovolenky: (zamestnanec splnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku, ale nepracoval u neho celý rok) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Do PP nastúpi 5.5.2006. Za kalendárny rok bude mať nárok na 7/12 z dovolenky za kalendárny rok. Ak budeme vychádzať z výpočtu, že zamestnanec má nárok na 13,5 dňa dovolenky, jeho pomerná časť bude 13,5*7/12=7,87=8 dní dovolenky.




Dovolenka za odpracované dni: ( ak zamestnanec nesplnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku )
Za každých 22 odpracovaných pracovných dní má nárok na 1/12 dovolenky za kalendárny rok
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Nastúpil do pracovného pomeru 1.1.2006 a v Januári odpracoval všetky svoje pracovné zmeny ( bez ohľadu na ich počet).1.2.2006 už má nárok na 1/12 dovolenky.






Preplatenie nevyčerpanej dovolenky pripracovných zmenách rozličnej dĺžky:
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Pracuje v 9,5; 10; a 11,5 hodinových zmenách. 30.4.2005 končí pracovný pomer. Nevyčerpal si 5 dní dovolenky, ktorá sa mu pri skončení PP preplatí. Do 30.4.2005 odpracoval spolu 528 hodín v 48 smenách. Každý takýto deň preplatenej dovolenky bude zodpovedať 11 hodinovej zmene ( 528:48=11).




Krátenie dovolenky
Pre počítanie odpracovaných/neodpracovaných dní na účely krátenia dovolenky sa postupuje podľa § 144 odst.5 ZP. T. j. aj keď nemá zamestnanec rozvrhnutý pracovný čas na všetky pracovné dni v týždni, posudzuje sa ako keby pracoval 5 dní v týždni.




Prepočet dovolenky pri prechode z nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času na rovnomerný.
Príklad: Zamestnanec z nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času prechádza na rovnomerne rozvrhnutý. Zostatok jeho dovolenky je 7 dní.
Pri prepočte vychádzame z toho, že základná výmera dovolenky je v ZP určená v týždňoch. Pri výpočte dovolenky za kalendárny rok pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase vieme zistiť, koľko pracovných dní dovolenky pripadá na jeden týždeň ( počet zmien : 52,178571) Ak na jeden týždeň pripadá 3,5 pracovného dňa dovolenky, 7 pracovných dní dovolenky sú 2 týždne ( 7:3,5=2). 2 týždne dovolenky pri rovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe je 10 pracovných dní.( 2*5=10).


BTW.
Náhrada mzdy vo sviatok
Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy vo sviatok len vtedy, ak mu na sviatok pripadla zmena, ktorú z tohto dôvodu neodrobil.
Práca vo sviatok
Zamestnanec má nárok na príplatok za sviatok, ak odrobí zmenu, ktorej začiatok pripadol na sviatok.( minim.50% priemerného zárobku na pracovnoprávne účely) .
Ondrej89
26.10.06,08:56
RE : BTW.
Náhrada mzdy vo sviatok
Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy vo sviatok len vtedy, ak mu na sviatok pripadla zmena, ktorú z tohto dôvodu neodrobil.

Ako je to s počítaním hodín do fondu prac. času(FPČ) u zamestnanca, ktorý nemal plánovanú zmenu vo sviatok a ktorý mal plánovanú. Ak totiž započítam do FPČ sviatok obom, ten, ktorému vyšla zmena na sviatok je zvýhodnený, lebo tie hodiny nemusí fyzicky odpracovať. Zamestnanec, ktorému nevyšla zmena na sviatok má vlastne tento deň nepretržitý odpočinok alebo nie je jeho pracovným dňom - počítať tieto hodiny do FPČ ? Žiadny zamestnanec totiž či už s rovnomerne alebo nerovnomerne rozvrhnutým prac. časom nemá započítané sviatky, ktoré pripadli na So,Ne do FPČ, tak prečo by zamestnanec, ktorému pripadla jeho So,Ne na iné dni v týždni napr. Ut,St a zároveň bol v tento deň sviatok mal tieto hodiny odpracovať.
Zaujímalo by ma ako určiť u týchto zamestnancov obvyklý pracovný deň, lebo od toho slovíčka obvyklý sa vlastne odvíja aj započítavanie sviatku ako odpracovaného. Môže byť obvyklý prac. deň Pondelok - Nedeľa ?
Myslím že obvyklý je ten, v ktorý počas dlhšieho obdobia (napr. aj za celý rok) odpracuje väčšinu prac. času. Teda v prevádzke kde sa pracuje Po - Ne sa odpracuje každý deň v týždni vrátane So,Ne približne rovnaký počet hodín denne. Môžem určiť obvyklý prac. deň na Po-Pi ak priemerne v tieto dni sa odpracuje 72% FPČ a v So,Ne len 28%. Alebo je niekde všeobecne určené že obvyklý je Po-Pi ?
val1319
13.11.06,07:35
Prosím Vás o radu.
Pracujem ako recepčná - väčšinou 2dni (12 hodín), 2dni voľna.
Prosím o radu, ako by mi mal majiteľ zaplatiť sviatok, ktorý mám voľno a ako sviatok, ktorý odpracujem. Najnovšie nám 8hodín sviatku, ktorý odrobím stiahne z odpacovaných hodín, vraj máme zaplatený sviatok(50%).
Takže ak má byť v mesiaci november odpracovaných 160hodín a ja odrobím 2 sviatky, stiahne mi 16 hodín a ja mám odpracovaných len 144hod.
Je toto normálne?
Tiež nemáme žiadne príplatky za soboty a nedele, takže ak sviatok pripadne na sobotu, alebo nedeľu, nemáme žiadne príplatky.
Za Vašu odpoveď vopred ďakujem
ivemar
21.11.06,14:16
Preplatenie sviatkov je najlepsie - strucne a vystizne popisany v 1. prispevku od Somij. Ja sa len pokusim rekapitulovat inymi slovami. Sviatok je plateny nahradou ( myslim, ze v pripade zamestnancov odmenovanych mesacnou mzdou by mal byt plateny ako odpracovany den), ak sviatok pripadne na pracovny den ( zmenu) zamestnanca, ale kvoli sviatku zamestnanec v tento den nepracuje. Cize sviatky, cez ktore by tak ci tak nepracoval nemaju byt preco platene ( sviatok v So, Ne v pripade rovnomerneho pracovneho tyzdna Po-Pia alebo sviatok v den, na ktory nepripada zamestnancovi pracovna zmena). Naopak ak vo sviatok zamestnanec pracuje ( je jedno ci preto, ze jeho riadna pracovna zmena je vo sviatok, alebo ze z nejakych dovodov je nariadena-povolena praca vo sviatok, v ktory by za normalnych okolnosti nepracoval ), tak by mal byt tento sviatok plateny ako odpracovany + priplatok (50%).
elenka10
05.04.07,17:54
Chcela by som sa opýtať. Manžel pracuje v 12 zmennej prevádze (2 dni denné, 2 dni voľno, 2 dni nočné a 2 dni voľno). Teraz cez veľkú noc by mal pracovať v nedeľu a v pondelok denné zmeny. Obidva dni sú sviatky. V nedeľu má ísť do práce a v pondelok mu zamestnávateľ povedal, že by si mal čerpať dovolenku. Je tento postup správny. Má si cez sviatok vypisovať dovolenkový lístok a čerpať dovolenku. Je to takto v nepretržitej prevádzke? Ďakujem za radu.
Marína
06.04.07,06:18
Pre Tvojho manžela je veľkonočný pondelok riadnym pracovným dňom, aj keď je to deň pracovného pokoja (nie sviatok). Podľa ZP_§111_ods.3
(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak.
Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
toria
09.04.07,15:36
Prosím o radu: Máme novú zakázku kde potrebujeme, aby zamestnanci pracovali 3 mesiace po 10 hodín denne 5 dní v týždni. Je to nejaký problém??? Je to možné, nie aby sa nám stalo, že príde kontrola z inšpektoriátu práce a dá nám pokutu?!?
Ďakujem
Marína
10.04.07,05:54
ZP_§85_ods.9
Pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 týždenne.
Ondrej89
18.04.07,09:28
Re: elenka10
Chcela by som sa opýtať. Manžel pracuje v 12 zmennej prevádze (2 dni denné, 2 dni voľno, 2 dni nočné a 2 dni voľno). Teraz cez veľkú noc by mal pracovať v nedeľu a v pondelok denné zmeny. Obidva dni sú sviatky. V nedeľu má ísť do práce a v pondelok mu zamestnávateľ povedal, že by si mal čerpať dovolenku. Je tento postup správny. Má si cez sviatok vypisovať dovolenkový lístok a čerpať dovolenku. Je to takto v nepretržitej prevádzke? Ďakujem za radu.
§112
(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.
Podľa tohto by na pondelok nemal mať dovolenku.
bawy
20.09.07,13:02
Zdravim chcem sa opýtat, vela som cital o nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase a dovoolenkach, ale vie mi niekto laicky vysvetlit,... aky mam narok na dovolenku ked spravym mesacne 180hodin ????? to znamena robim 15x 12hodin v mesiaci.... ? DAKUJEM ZA SKORU AP RESNU ODPOVED
bawy
20.09.07,14:41
Zdravim chcem sa opýtat, vela som cital o nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase a dovoolenkach, ale vie mi niekto laicky vysvetlit,... aky mam narok na dovolenku ked spravym mesacne 180hodin ????? to znamena robim 15x 12hodin v mesiaci.... ? DAKUJEM ZA SKORU AP RESNU ODPOVED
roseane
12.03.08,17:40
Tvoja téma mi poskytla množstvo informácií.
Otázka naviac: ako by si postupovala pri prepočte dovolenky pri prechode z rovnomerne rozvrhnutého pracovného času na nerovnomerný v priebehu roka a čo so zostatkom dovolenky z predchádzajúceho roka?
Vďaka.
Jana Motyčková
13.03.08,11:06
Prepočítala by som zostatok dovolenky na týždne a postupovala by som podľa odseku "Nárok na dovolenku" v článku.
adam
22.04.08,10:41
Zamestnanec pracuje 3 dni v týždni po 10 hodín. Rok má 52 týždňov a nárok na dovolenku vypočítam:Za 52 týždňov odpracuje 156 zmien, (156:52,178571) *4 =11,95, teda nárok na dovolenku za
1 rok má 12 dní. Je môj výpočet správny ?
Jana Motyčková
26.05.08,20:30
Áno .
lydinka
15.06.08,21:52
Dobrý večer, neviem, nerozumiem celkom dobre, tým dovolenkám pri rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase.
Mám zamestnancov, ktorý robia 12tky, v zmluvách majú 38 a 3/4 hod. úväzok. Na den to teda vychádza 7,75 hod. Ked si teda zoberie zamsetnanec den dovolenky, tak mu mám dat náhradu za 7,75 hodiny alebo 8 hodín??? Ďakujem
Marína
16.06.08,07:22
Predpokladám, že si myslela na nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Náhradu za deň dovolenky vypočítaš za toľko hodín, koľko by zamestnanec v daný deň odpracoval, keby nemal dovolenku.
lydinka
16.06.08,07:57
Dobrý deň, oni majú denný pracovný uväzok určený na 7,75 hod, týždenný 38 a 3/4 hod.
Ale v skutočnosti odpracujú 12 hodinové zmeny, potom maju den volna, hodiny odpracované nad fond pracovného času su preplácané ako nadčasy. Čiže ked si zobral 2 dno dovolenky, tak mu mám dat náhrady za 2x12 hodín???
Ďakujem
Marína
16.06.08,09:48
7,75 hod. je priemerný prac. čas na deň. Uvediem príklad. Ak mal zamestnanec napr. odpracovať 12 hod. v Po, St a v tieto dni bude mať dovolenku, náhrada je za 24 hod.x priemer. zárobok.
Zaujímalo by ma, ako zamestnancom vypočítavate nárok na dovolenku/rok. Ako sa má vypočítať je uvedené v úvodnom článku v odseku Dovolenka za rok, aj s príkladom. Tabuľku pre výpočet nároku na dovolenku pre nerovn. rozvrh. prac. čas nájdeš tu: http://www.porada.sk/319206-post4.html
michelle84
28.07.08,11:58
Ako mám správne postupovať v nasledovnom prípade? Dvaja zamestnanci pracovali do júna 8,5 hod. denne. Každý pracovný deň. V mesiaci júl už pracovali na polovicu, čiže jeden 3 dni v týždni, druhý dva dni v týždni a takto sa to striedalo. Tu tiež neviem, keď robili za toho druhého, či to mám rátať už ako nadčas, alebo ako normálny pracovný čas. Od augusta už idú robiť o hodinu dlhšie a tiež sa budú striedať, raz 3 dni v týždni odpracujú a raz 2 dni. Ako mám správne postupovať pri výpočte ich pracovného času a nároku na dovolenku?
mizerakova.s
28.07.08,15:28
Dobrý deň. a keď pracujem ako sbs v LIDL. čiže nemám rovnomerný pracovný čas...robím aj soboty aj nedele. mám nárok na nejaké príplatky za soboty a nedele??? ďakujem za odpoved Silvia
Marína
28.07.08,17:18
Zo Zákonníka práce nevyplýva nárok na príplatok za sobotu, nedeľu. Platí iba vtedy, ak je to dohodnuté v pracovnej alebo kolektívnej zmluve.
Marína
28.07.08,17:28
Pre michelle84:
Pozri prísp. č. 11 a 12.
michelle84
29.07.08,18:33
Viete mi prosím Vás bližšie poradiť? Do konca júna pracovali normálne 8,5 hodiny denne. V júli sa striedali každý druhý deň, čiže jeden týždeň odrobili 3 dni a ďalší týždeň 2 dni. Od augusta už idú pracovať 9,5 hodiny denne. Ako mám počítať nárok na dovolenku? A keď niektorý deň zastupujú toho druhého, rátam to do pracovného času alebo do nadčasu? Ďakujem za odpovede.
michelle84
06.08.08,11:29
Viete mi aspoň poradiť, keď doteraz mal 8,5 hod. pracovný čas a od augusta už 9,5 hod. pracovný čas. Keď bude v auguste čerpať dovolenku, ktorá mu vznikla ešte počas 8,5 hod. pracovného času, zaplatím mu to už ako 9,5 hod. zmenu? Čiže jeden deň dovolenky, len bude mať o jednu hodinu viac preplatené?
vedona
04.09.08,06:40
Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať.Pracujeme v nepretržitej prevádzke v soc. zariadení v 12 hod.prac.zmenách. Chceli by sme tak pracovať aj po 12-tich mesiacoch,lebo nám to tak viacej vyhovuje.Poradte, či sa da vybaviť nejaká výnimka _a na koho sa máme obrátiť-, alebo stačí sa dohodnúť zo zamestnávateľom.Dakujem
Jana Motyčková
04.09.08,07:20
michelle84 :
Prepočet dovolenky bude obdobne ako keď prechádza z nerovnomerného rozvrhnutia PČ na rovnomerné rozvrhnutie - viď 1.prípevok predposledná časť.
Jana Motyčková
04.09.08,07:23
Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať.Pracujeme v nepretržitej prevádzke v soc. zariadení v 12 hod.prac.zmenách. Chceli by sme tak pracovať aj po 12-tich mesiacoch,lebo nám to tak viacej vyhovuje.Poradte, či sa da vybaviť nejaká výnimka _a na koho sa máme obrátiť-, alebo stačí sa dohodnúť zo zamestnávateľom.Dakujem
Nepamätám si obmedzenie, že by nepretržitá prevádzka s 12-hod. zmenami mohla byť dohodnutá iba na 12 mesiacov.
vedona
04.09.08,13:52
Vracim sa k môjmu dotazu,ohladom12-hod.pracovných zmien v nepretržitej prevádzke.V zákonníku práce je paragr.87,kde je napísané,že môžeme 12-hod zmeny robiť iba 12 mesiacov.Potom sa musíme vrátiť na 8-hod zmeny.Preto Vás prosím,ak viete poradiť s čím mame argumentovať,aby sme mohli dalej takto pracovať.Dakujem.
KEJKA
04.09.08,19:42
Vracim sa k môjmu dotazu,ohladom12-hod.pracovných zmien v nepretržitej prevádzke.V zákonníku práce je paragr.87,kde je napísané,že môžeme 12-hod zmeny robiť iba 12 mesiacov.Potom sa musíme vrátiť na 8-hod zmeny.Preto Vás prosím,ak viete poradiť s čím mame argumentovať,aby sme mohli dalej takto pracovať.Dakujem. ............
uvedené znenie už v ZP nie je - zbytočné obavy, obmedzenie neexistuje.
Marína
05.09.08,11:27
vedona
06.09.08,12:39
Veími pekne Vám všetkým dakujem.Som tu nová.Ste super.
vassovaszilvia
17.02.09,06:30
dobry den ,ja sa chem opytat na neplatené volno .ked mám v minulom roku 5 dni a vtedy mi to zobrali v peniazoch zo mzdy, ci majú nárok v tomto roku zase zobrat z dovolenky za odpoved dakujem
Jana Motyčková
17.02.09,08:54
Z dôvodu neplateného voľna nie je možné krátiť dovolenku. Iba ak by bolo neodpracovaných (z rôznych dôvodov) aspoň 100 dní, potom by sa krátila dovolenka ale za minulý rok.
lukika
27.02.09,07:43
dobry den, prosim o "odobrenie", ci rozmyslam dobre:
zamestnanci pracuju:
po - nepracuje
ut - nepracuje
st - 6,00 hod
št - nepracuje
pia - 8,00 hod
so - nepracuje
ne - 8,00 hod
po - nepracuje
ut - 5,00 hod
st - nepracuje
št - 8,00 hod
pia - nepracuje
so - 5,00 hod
ne - nepracuje
tento strnastdnovy turnus sa opakuje stale dokola. v pracovnej zmluve maju 4-hodinovy uväzok (20 hod na tyzden).
mame zvyseny narok na dovolenku o tyzden. narok na dovolenku vypocitam (156/52,178571 * 6 = 17,938 = 18 dni)
ked cerpa dovolenku po jednotlivych dnoch - dam jej konkretne tolko hodin dovolenky, kolko by mala odpracovat v ten den, ked dovolenku cerpa? logicky asi ano, ale ked si bude cerpat iba dovolenku v "dlhe" dni - to nevadi?
Marína
27.02.09,15:09
Náhradu za dovolenku jej dáš toľko hodín, koľko by v daný deň odpracovala, keby nemala dovolenku. Pozri tu http://www.porada.sk/225600-post14.html a celú tému tu http://www.porada.sk/t24428-dovolenka-vypocet-pri-nerovn-rozvrh-prac-case.html
lukika
27.02.09,16:31
ano, myslela som si, len som si to chcela uistit. velmi, velmi pekne dakujem za odpoved.
prajem pekny vikend.
janulka12345
04.04.09,10:42
Prosim Vas, je to spravne? Potrebujem dat 2 predavacky na 12 hodin. Mozu mat jeden tyzden pondelok 12, utorok 12, piatok12, sobota 8, nedela 4=48 hod. tyzdenne a druhy tyzden len stredu 12 a stvrtok 12 hodin=24 hod. tyzdene? Dakujem
mzdarka renca
04.04.09,11:05
môžeš to tak urobiť, ale mne vychádza, že úväzok bude 36 hod./týždeň.
raya1
08.04.09,08:49
Ak zamestnanci pracujú 2 dni po 12 hod. a 2 dni po 12 hod. nočné, potom majú 4 dni voľno, je správne ak im za 1 deň dovolenky zoberú 1,5 dňa ?
Ďakujem !
Jana Motyčková
08.04.09,10:36
Ak im evidujú nárok na dovolenku 20/25 dní, tak je to OK. Ale celkom správne by malo byť, že nárok nie je 20/25 dní, ale menej cca 13,5/16,5 12-hodinových dní, resp. 4/5 týždňov.
mzdarka renca
08.04.09,10:44
Súhlasím s Jankou. Ja to počítam tak, že si prerátam na hodiny nárok na dovolenku a pri normálnom prac. čase a vynásobim to dĺžkou smeny, je to pre mňa jednoduchšie a to:
(20x8) : 12 = 13,5 dní
(25x8) : 12 = 16,5 dní
motylik7
18.04.09,23:14
raya1 môžete si prosím vymazať aspoň jednu súkromnú správu ? Pokiaľ si nevymažete, nedajú sa vám posielať ďalšie
Monika Kováčová
21.04.09,10:04
Zamestnanec odpracoval v 2/09 6 pracovných smien a v 3/09 14 pracovných smien (nerovnomerný pracovný čas 11,5 hod.). Spolu odpracoval 20 pracovných smien (41 dní na zápočet) a pp ukončil. Má nárok na náhradu za nevyčerpanú dovolenku za odpracované dni podľa § 105 vo výške 1/12 ?
Jana Motyčková
22.04.09,07:53
Pozri §144 ods.5
V tomto prípade pre účely nároku na dovolenku sa počíta ako odpracovaný taký počet zmien, akoby robil pravidelne od pondelka do piatku. Čiže vznikne mu nárok na 1/12 dovolenky.
Olgica
28.04.09,10:41
Už som toho prečítala veľa ale jednoznačnú odpoveď som nedostala: ZC pracuje v 12hod.zmenách. 1.5.09 je sviatok ale pripadla mu zmena - mal by robiť, lenže ZĽ vyhlásil celozávodnú dovolenku. Má si vypísať dovol.lístok na tento deň? mne vychádza že áno, ale zmiatol ma §112 ods.3Zák.Práce (Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky). Ak by mu na tento deň nepripadla zmena tak sa nič nedeje - nečerpá dovolenku? chápem to správne?
Olgica
28.04.09,10:55
potvrdíte mi moju domnienku? prosím...
Olgica
28.04.09,11:27
posúvam
GajMa
29.04.09,06:30
Podľa mňa nemá čerpať dovolenku, ibaže by mal v rámci mesiaca odpracovaných viac ako 19 dní, a jeho pracovný deň by padol na 1. alebo 8. mája, vtedy by mal mať zaplatené príplatky za prácu vo sviatok a za prácu nadčas. Inak dovolenka za sviatok tam nemá čo robiť v žiadnom prípade..
leony
03.06.09,09:09
Ja by som sa opytala , ked pracuju 3 smeny v hotely na recepcii, tiez sa to povazuje za prevadzku s nerovnomerne rozvrhn. casom? vsetci pisete len o 12...a kolko mi vyjde dni dovolenky? ja som to ratala podla mzdarky Renči a vyslo mi 20. dakujem moc
Marína
03.06.09,19:19
Ja by som sa opytala , ked pracuju 3 smeny v hotely na recepcii, tiez sa to povazuje za prevadzku s nerovnomerne rozvrhn. casom? vsetci pisete len o 12...a kolko mi vyjde dni dovolenky? ja som to ratala podla mzdarky Renči a vyslo mi 20. dakujem moc
Dovolenku vypočítaš v tabuľke, ktorú si môžeš skopírovať z http://www.porada.sk/319206-post4.html
raya1
11.09.09,09:20
Známa pracuje tak, že 2 dni od 6,00 do 18,00 a 2 dni nočné od 18,00 do 6,00, potom 4 dni voľno.
Od utorka začali 4 dni voľna. Nakoľko ochorela, lekárka ju vypísala na PN od 9 -ho, teda v čase tých 4 dní voľna. Ona sa chcela dať vypísať až od soboty, teda od nástupu do práce - nepochodila.
Ako to má byť ?
Ďakujem !
mzdarka renca
11.09.09,09:32
u koho nepochodila? ............ PN-ka je v poriadku a zamestnávateľ jej má za tie dni zaplatiť náhradu príjmu pri dočasnej PN.
RENU
19.11.09,10:05
Ahojte - som asi tak začiatočník, pretože nie je mi jasné, ak zamestnanec je zmenový pracovník /pracuje 8 hod. denne/ - aký ma mať pracovný fond v mesiaci, ktorý má aj štátny sviatok? Teda je mi jasné, že týždenný pracovný fond má 38,75 hod. ale koľko dní má fyzicky odrobiť ak má mesiac napr. 20 pracovných dní a jeden sviatok. Zmenový pracovník odpracuje 21 alebo 20 dní fyzicky? Ďakujem
Judith18
03.12.09,13:14
Ahojte,
V prvom príspevku som sa dočítala toto:

O nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase hovoríme vtedy , ak rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne presiahne 3 hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín.

Nechápem, tej veci, že v jednotlivých dňoch pracovný čas presiahne 9 hodín ???
To musí byť, inak to nie je nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas??? Ale nikde v zákone túto podmienku nevidím....

Mam zamestnancov v kaviarni a potrebujem aby jeden tahal cely den a druhy mu chodil len pobede pomahat ked je viac ludi, tak som potrebovala rozhodit hodiny tak aby im vysiel v priemere 40 hod/tyz., ale vtedy odpracuje len pol dna, cize menej ako 9 hodín...
Ako to mam riesit?
Jana Motyčková
03.12.09,13:47
Malo tam byť alebo "3 hodiny alebo pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín"

Presne zo Zákonníka práce :
"Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne tri hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín. "
Ak teda prac.čas nespĺňa túto podmienku, ide o nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas.
kifli
13.12.09,10:46
Dobry den,

pracujeme v 12 hodinovej nepretrzitej prevadzke systemom dva dni ranna, dva dni volno, dva dni nocna, dva dni volno.

Chcel by som sa sptyt ako to je so sviatkami.

1. Ak zamestnanec ma podla rozpisu pracovat aj pocas sviatku, a on nepride do prace lebo je sviatok, ake moze dostat postihy? Mozem mu za to dat absenciu aj ked je to sviatok?

2. Ak chce zamestnanec pracujuci v nepretrzitej preavdzke volno pocas sviatku ( podla rozpisu by mal pracovat), musi si aj na sviatok zobrat dovolenku?

Dakujem za odpoved
petra2412
14.12.09,14:40
Malo tam byť alebo "3 hodiny alebo pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín"

Presne zo Zákonníka práce :
"Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne tri hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín. "
Ak teda prac.čas nespĺňa túto podmienku, ide o nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas.

Cize, ked zamestnanec 1. podmienku splna a 2. podmienku o pracovnom case v jednotlivych dnoch nepresiahne 9 hodin- tuto nesplna, pretoze zamestnanec mi pracuje PO/UT/PIA po 11 hodin na spominane dni, tak ide o nerovnomerne rozvrhnuty cas? ... takto som to pochopila, len prosim este od niekoho, aby mi to potvrdil ... dakujem
ivka70
14.12.09,15:03
Dobry den,

pracujeme v 12 hodinovej nepretrzitej prevadzke systemom dva dni ranna, dva dni volno, dva dni nocna, dva dni volno.

Chcel by som sa sptyt ako to je so sviatkami.

1. Ak zamestnanec ma podla rozpisu pracovat aj pocas sviatku, a on nepride do prace lebo je sviatok, ake moze dostat postihy? Mozem mu za to dat absenciu aj ked je to sviatok?

2. Ak chce zamestnanec pracujuci v nepretrzitej preavdzke volno pocas sviatku ( podla rozpisu by mal pracovat), musi si aj na sviatok zobrat dovolenku?

Dakujem za odpoved

1. ano, pre neho to bol riadny pracovny den, na ktory nenastupil, takze moze dostat absenciu
1. ak zamestnanec ma planovanu zmenu, ale z nejakeho dovodu je zmena zrusena /lebo ju zrusi zamestnavatel alebo zakon a pod./, tak ma zamestnanec narok na nahradu za sviatok, pretoze je to den, kedy by normalne pracoval, ale kvoli sviatku nepracoval.
V tom pripade si dovolenku neberie.

Ak vsak zamestnanec potrebuje zostat doma /bude na dovolenke v zahranici napr./, ma naplanovanu zmenu, ale nechce prist, pricom v zamestnani sa riadne pracuje /zamestnavatel musi za neho urcit nahradu/, vtedy si musi aj napriek sviatku zobrat dovolenku.
zalm
06.01.10,13:34
Chcel by som Vás poprosiť o radu:

Moje miesto práce je Bratislava odkiaľ chodím do zahraničia na pracovnú cestu - kde potom pracujem cca 10-15 dní v kuse. Sú mi preplácané diéty podľa zákona. Moja otázka znie, do pracovného času sa mi ráta aj presun autom na pracovisko???
A ako je to s prácou cez sviatky??? Pracujeme aj počas nich, denne robíme cca 9-10 niekedy aj 12-13 hodín. Podľa zmluvy máme odrobiť 40 hodín týždene. Mám na rok počas štátneho sviatku na bonusy podľa zákona??? (mám paušálnu mesačnú mzdu, bez ohľadu na to, či pracujem v piatok, či v nedeľu...)

Ďakujem za informáciu.
rodina1
17.01.10,08:41
pracujeme v 12 hodinovej nepretrzitej prevadzke systemom dva dni ranna, dva dni volno, dva dni nocna, dva dni volno.

Chcel by som sa sptyt ako to je so sviatkami.

1. Ak zamestnanec ma podla rozpisu pracovat aj pocas sviatku, a on nepride do prace lebo je sviatok, ake moze dostat postihy? Mozem mu za to dat absenciu aj ked je to sviatok?

2. Ak chce zamestnanec pracujuci v nepretrzitej preavdzke volno pocas sviatku ( podla rozpisu by mal pracovat), musi si aj na sviatok zobrat dovolenku?

Dakujem za odpoved



1. ano, pre neho to bol riadny pracovny den, na ktory nenastupil, takze moze dostat absenciu
1. ak zamestnanec ma planovanu zmenu, ale z nejakeho dovodu je zmena zrusena /lebo ju zrusi zamestnavatel alebo zakon a pod./, tak ma zamestnanec narok na nahradu za sviatok, pretoze je to den, kedy by normalne pracoval, ale kvoli sviatku nepracoval.
V tom pripade si dovolenku neberie.

Ak vsak zamestnanec potrebuje zostat doma /bude na dovolenke v zahranici napr./, ma naplanovanu zmenu, ale nechce prist, pricom v zamestnani sa riadne pracuje /zamestnavatel musi za neho urcit nahradu/, vtedy si musi aj napriek sviatku zobrat dovolenku.

Dobrý deň. Prosím vás, na základe akého paragrafu ZP sa v tomto prípade postupuje? Ďakujem.
rodina1
18.01.10,10:54
... posúvam ...
pooldy
21.01.10,10:10
Pracujem ako kuchar v hoteli, zmluvu mam klasicky na 40 hodin tyzdenne, no kedze pracujeme aj vikendy a sviatky, podla pracovneho kalendara by sme mali hodin odpracovat niekedy viac a niekedy menej. Zamestnavatel mi vacsinou neda moznost (podla rozpisu smien) odpracovat ani tych 160 hodin a hodiny, ktore chybaju do 160 (popripade 168 januar 184 bude v marci) sa mi odpocitavaju z dovolenky. Ma pravo nato aby mi vlastne nutene odpisoval dovolenku?
danieladara
25.01.10,20:59
dobry den.chcela by som sa informovat na par veci. mam 54. rokov,v decembri som zacala pracovat v Rakusku ako opatrovatelka na zivnost,odvody si odvadzam v rakusku a chcem vediet ci si nemam aj tu na Slovensku platit zdravotne poistenie?ak by som ochorela bude mi poistovna vyplacat nemocenske davky?odpracovane roky v Rakusku -ako sa mi to zarata do dôchodku?Vopred dakujem za odpoved.DANIELA
tibor1000
03.05.10,10:26
Dobrý deň,prosím Vás,keď zamestnanci u nás pracujú v 1-zmennej prevádzke,na kratší pracovný čas - 11 hodín+1 hod obed,do pracovnej zmluvy počítame s 11 hodinovým pracovným časom - správne prosím?
TEda aj týždenný pracovný čas počítam s 11 hodinami x počet dní,správne?
ďakujem pekne
Jana Motyčková
03.05.10,11:27
Správne .
tibor1000
11.05.10,19:39
ďakujem pekne za odpoveď
certik
22.07.10,06:49
"O nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase hovoríme vtedy , ak rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne presiahne 3 hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín" - chcem sa spýtať ak zamestnanec odpracuje jeden týždeň 6 dní (38 hodín) a druhý týždeň odpracuje 5 dní (32,5) ale ani jeden deň nepresiahne jeho pracovný čas 9 hodín - ide aj v tomto prípade o nerovnomerne rozvrhnutie pracovného času? Vopred vďaka za odpoveď.
silmol
28.07.10,12:02
chcela by som sa opýtať, že na koľko dovolenky má nárok zamestnanec, ktorý robí len 40hodín mesačne.
Jana Motyčková
29.07.10,05:52
"O nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase hovoríme vtedy , ak rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne presiahne 3 hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín" - chcem sa spýtať ak zamestnanec odpracuje jeden týždeň 6 dní (38 hodín) a druhý týždeň odpracuje 5 dní (32,5) ale ani jeden deň nepresiahne jeho pracovný čas 9 hodín - ide aj v tomto prípade o nerovnomerne rozvrhnutie pracovného času? Vopred vďaka za odpoveď.
V tej citácii by správnejšie bolo miesto sopjky "a" (podčiarknutej) použiť spojku "alebo". V uvedenom prípade pôjde o nerovnomerne rozvrhnutý p.č..
Jana Motyčková
29.07.10,05:54
chcela by som sa opýtať, že na koľko dovolenky má nárok zamestnanec, ktorý robí len 40hodín mesačne.
Má nárok na 4/5 týždňov dovolenky. Koľko je to dní a hodín závisí od toho, ako má rozvrhnutý pracovný čas.
agata2
30.07.10,17:34
Dobrý deň,
potrebovala by som súrne poradiť. Zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za jún. Vediem si u neho pokladňu, v ktorej mám zostatok cca zodpovedajúci nevyplatenej mzde. Môžem si nechať namiesto mzdy ktorú mi zamestnávateľ dlží peniaze z pokladne vo výške dlžnej mzdy?
Ďakujem za radu
rodina1
31.07.10,12:41
Podľa mňa si peniaze z pokladne nemôžeš vziať, pretože by vzniklo manko a zamestnávateľ by toto manko určite od teba vymáhal.
Ak ti dlhuje mzdu, obráť sa na príslušný Inšpektorát práce. Píšeš, že ti nevyplatil mzdu za jún. Aký máte výplatný termín?
Inak Zákonník práce:
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Skús si preštudovaj aj:
http://www.porada.sk/t138606-vypoved-zamestnanca-pre-neuhradenie-mzdy.html
alebo si daj do "vyhľadávača" - "nevyplatená mzda" a nájde ti veľa príspevkov, z ktorých môžeš čerpať.
irena249
31.08.10,14:00
Dobrý deň, môžete mi prosím potvrdiť prípadne opraviť nasledovné: Na pracovisku č.1 sa striedajú zamestnanci od pondelka do piatku na nočných 12 hod. zmenách, cez víkend sa striedajú na dennej a nočnej po 12 hodín. Je to nepravidelne rozvrhnutý pracovný čas, kde budem počítať s časom podľa ročného plánu zmien? Alebo ako pri dvojzmennej prevádzke s týždenným pracovným časom 38,75 h.? Z odpracovanej 12 hod. zmeny odpočítam 1 hod. na obed a pod.? Minimálny mzdový nárok je 1,8250 €/hod ako pri dvojzmennej prevádzke alebo iný? Na pracovisku č.2 sa striedajú zamestnanci v 12 hod. zmenách denná/nočná 7 dní v týždni. Je to rovnako nepravidelný pracovný čas pri dvojzmennej prevádzke? Alebo prevádzka nepretržitá? Stretla som sa totiž s tým, že sa to pri kontrole za nepretržitú prevádzku nepovažovalo? Viem, že je to veľa otázok, ale čím viac o tom čítam, tým menej mi tam naše podmienky pasujú. Ďakujem aj za čiastočné odpovede.
certik
06.09.11,11:00
Prosím vás pekne o radu: zamestnávateľ má týždenný pracovný čas 37,5 hod. nerovnomerne rozvrhnutý. Zamestnanci robia 11,5 hodinové mzdy. Ak si niekto čerpal dovolenku, musím najprv zistiť, či mu na ten deň pripadla služba a ak áno tak bude mať zaplatený 1 deň dovolenky s počtom hodín 11,5?
Ďakujem
certik
08.09.11,13:33
Prosím vás o radu, naozaj sa neviem vymotať z tohto tu: Ak zamestnanec nastúpil do zamestnania 01.02.2011 a má týždenný pracovný úväzok 18,75 hodiny a nerovnomerne rozvrhnutý, akosprávne vypočítam jeho nárok na dovolenku. Som z toho úplne dopletená:-( Ďakujem
ivanasp11
26.05.12,18:58
dobry deň.pracujem po:15
ut:15
pi:17
so:15
ne:13
a druhy tyžden str:15
št:15
hodin, a takto stale dookola, v priemere 220 h. mesačne.študujem popri zamestnani, prave maturujem, tak som si musela vziať jeden den dovolenky.učtovnička mi za ten jeden den napisala dva dni. je to správne? na kolko dni mam vlastne nárok? vychadza mi smena na 5.7-št.sviatok, to ale budem čerpať dovolenku.prídem aj za tento sviatok o dva dni ?
Candy
16.12.13,17:49
Dve zamestnankyne pracujú 5 dní v týždni (Po-Pi), odmeňované časovou mzdou, ale jeden týždeň robí jedna 6 hodín a druhá 10 hodín a druhý týždeň naopak. Majú 40-hodinový prac.týždeň. Jedna si ale čerpá dovolenku cez "dlhý" týždeň (10-hodinové smeny) a druhá cez "krátky" (6-hodinové smeny).

Môžem im vypočítať dovolenku v hodinách (5 týždňov * 40 hodín) a čerpať v hodinách podľa príslušnej smeny? Ak im preplatím dovolenku v dňoch - jednej dlhé smeny a druhej krátke, bude to nespravodlivé, lebo za tie isté peniaze a rovnaké čerpanie dovolenky v dňoch bude jedna pracovať viac a druhá menej.

Bude čerpanie dovolenky v hodinách v poriadku z pohľadu Zákonníka práce?
enad
18.03.14,11:44
Pri NRPČ nevieme zamestnancom vopred na celý rok naplánovať smeny. Zákonník práce (http://www.porada.sk/zakonnik-prace#__AUTOKW) to ani neprikazuje. Plánujeme vždy na jeden mesiac (aktuálny) Ako potom správne vypočítať nárok na dovolenku za rok? Okrem toho zamestnanci pracujú v smenách s rôznymi dĺžkami smeny.

ďakujem
rencikasmile
04.10.14,18:59
Prosím vás o radu. Mám nepravidelný týždenný pracovný čas 38,75 hodín. Môj zamestnávateľ tvrdí, že keď sviatok pripadne na pracovný deň cez týždeň (po-pia) a ja ho odpracujem, zaplatí mi ho. Ak ho však neodpracujem, nemám nárok na mzdu za tento deň a navyše ho musím nadrobiť. Má zamestnávateľ pravdu? Ďakujem
ivka70
04.10.14,20:15
Prosím vás o radu. Mám nepravidelný týždenný pracovný čas 38,75 hodín. Môj zamestnávateľ tvrdí, že keď sviatok pripadne na pracovný deň cez týždeň (po-pia) a ja ho odpracujem, zaplatí mi ho. Ak ho však neodpracujem, nemám nárok na mzdu za tento deň a navyše ho musím nadrobiť. Má zamestnávateľ pravdu? Ďakujem
Tvoj zamestnávatel má pravdu, postupuje v súlade so zákonom. Až na to, ze ty chápeš zle, ze nejaký sviatok musíš nadrabať - to nie je pravda. Ty si vo sviatok nemala pracovať, bol to tvoj voľný deň, nemôžeš mat zan náhradu mzdy za sviatok. Je to to iste, ako keby chcel zamestnanec pracujúci pondelok- piatok náhradu mzdy za sviatok pripadajúci na nedeľu.
rencikasmile
07.10.14,16:48
Prosím vás o radu. Mám nepravidelný týždenný pracovný čas 38,75 hodín. Môj zamestnávateľ tvrdí, že keď sviatok pripadne na pracovný deň cez týždeň (po-pia) a ja ho odpracujem, zaplatí mi ho. Ak ho však neodpracujem, nemám nárok na mzdu za tento deň a navyše ho musím nadrobiť. Má zamestnávateľ pravdu? Ďakujem
Tvoj zamestnávatel má pravdu, postupuje v súlade so zákonom. Až na to, ze ty chápeš zle, ze nejaký sviatok musíš nadrabať - to nie je pravda. Ty si vo sviatok nemala pracovať, bol to tvoj voľný deň, nemôžeš mat zan náhradu mzdy za sviatok. Je to to iste, ako keby chcel zamestnanec pracujúci pondelok- piatok náhradu mzdy za sviatok pripadajúci na nedeľu.

Ďakujem pekne za odpoveď. Stále však nerozumiem tomu, prečo by som mala štátny sviatok odpracovať v iný deň. Vysvetlili mi to tak, že ak mi smena nevyjde na pondelok 17. novembra (štátny sviatok) a do práce tým pádom neprídem, musím namiesto tohto pondelka pracovať v sobotu 22. novembra, v opačnom prípade mi nepripíšu normohodiny a budú mi v mesiaci november chýbať. Podľa môjho názoru by som však mala v štátny sviatok nepracovať, dostať mzdu ako za bežný pracovný deň a mať pripísané normohodiny. Vopred ďakujem za odpoveď!
veronikasad
07.10.14,16:56
Prosím vás o radu. Mám nepravidelný týždenný pracovný čas 38,75 hodín. Môj zamestnávateľ tvrdí, že keď sviatok pripadne na pracovný deň cez týždeň (po-pia) a ja ho odpracujem, zaplatí mi ho. Ak ho však neodpracujem, nemám nárok na mzdu za tento deň a navyše ho musím nadrobiť. Má zamestnávateľ pravdu? Ďakujem
Tvoj zamestnávatel má pravdu, postupuje v súlade so zákonom. Až na to, ze ty chápeš zle, ze nejaký sviatok musíš nadrabať - to nie je pravda. Ty si vo sviatok nemala pracovať, bol to tvoj voľný deň, nemôžeš mat zan náhradu mzdy za sviatok. Je to to iste, ako keby chcel zamestnanec pracujúci pondelok- piatok náhradu mzdy za sviatok pripadajúci na nedeľu.

Ďakujem pekne za odpoveď. Stále však nerozumiem tomu, prečo by som mala štátny sviatok odpracovať v iný deň. Vysvetlili mi to tak, že ak mi smena nevyjde na pondelok 17. novembra (štátny sviatok) a do práce tým pádom neprídem, musím namiesto tohto pondelka pracovať v sobotu 22. novembra, v opačnom prípade mi nepripíšu normohodiny a budú mi v mesiaci november chýbať. Podľa môjho názoru by som však mala v štátny sviatok nepracovať, dostať mzdu ako za bežný pracovný deň a mať pripísané normohodiny. Vopred ďakujem za odpoveď!
Tvoj názor nie je správny, ak na sviatok nemáš plánovanú smenu, mzda (pri mesačnej mzde), alebo náhrada mzdy (pri hodinovej mzde) ti za sviatok nepatrí
Katarina1
01.11.14,21:01
Zamestnanec pracuje na polovičný úväzok 20 h/týždeň (5+2+3+5+5), má nárok na 30 dní dovolenky za rok. Je potrebné aj tu prepočítavať dovolenku ako pri nepravidelnom pracovnom čase, keďže nespĺňa ani jednu podmienku? A dovolenku mu budeme preplácať presne podľa hodín na jednotlivé dni?