Isabelle82
24.06.14,06:10
Dobrý deň. Poberám opatrovateľský príspevok na syna. Zároveň som živnostníčka. Počas jeho pobytu v škole sa mi dá na živnosť pracovať. Ročne posudzujú výšku príjmu z potvrdenia z DÚ. Okrem toho mám vraj mesačne predkladať čestné prehlásenie že môj príjem nepresahuje cca 380€. Účtujem na paušál. Po novom odpočítavam povolenú čiastku 5040€ v daňovom. Teda prijmy minus naklady ak odpocitam mesacne pomernu cast nedosahuju 380€. Co mam teda uvadzat do cestneho prehlasenia? Lebo skutocny prijem je az v danovom priznani? Mam odpocitat pomornu cast do vydavkov a kazdy mesiac uviest prijmy minus pausalne vydavky? Dakujem za radu.
veronikasad
24.06.14,04:20
Sleduje sa príjem= tržby, alebo základ dane ?
Ak základ dane, mesačne odpočítaš zo skutočného príjmu=tržieb sumu 420€.
Isabelle82
24.06.14,05:53
no toto mi veľmi ani pani na úrade sociálnych vecí a rodiny, v ročnom príjme posudzujú Základ dane pred znížením o*nezdaniteľnú časť základu dane
(r. 36 DP typ A*alebo súčet r. 70, 71 a*72 DP typ B) čiže predpokladám že príjmy-výdavky. aj ja si myslím že by som potom do čestného prehlásenia mala uviesť svoj príjem znížený o 420€, ktoré si podľa zákona môžem dať do nákladov a teda ten rozdiel by mal byť ten posudzovaný príjem. nerada by som niečo mala zle preto si radšej svoj pocit potrebujem utvrdiť, keďže ani pani na úrade nemala v tom jasno.
veronikasad
24.06.14,06:48
Ak to má byť základ dane, tak k výdavkom okrem paušálu 420€ mesačne treba pripočítať aj zaplatené poistné.
Treba ale dať pozor, paušálne výdavky nemusia byť vždy 420€. Paušál je 40 % z príjmov, max. 420€ mesačne. Napr. ak by si mala mesačné príjmy 500€, ako paušál si môžeš odpočítať len sumu 200€+zaplatené poistné.
Naopak, pri vysokých príjmoch, napr. 1500€ mesačne si neodpočítavaš 40 % z 1500€, ale len sumu 420€+zaplatené poistné
Isabelle82
24.06.14,07:14
aha vidíš to ma ani nenapadlo, že vlastne je to stále tých 40% max 420€. keď si robím daňové účtovný software mi to automaticky vypočíta a neriešim. v rýchlosti v marci ani nevšímam viac menej. ďakujem v podstate som si to myslela správne len som teda pozabudla na tie percentá. tým pádom som pokojná, lebo stále som v limite príjmu aby som mohla poberať opatrovateľský tak ako doteraz. aj tam mám v tom trošku chaoz. doposiaľ im stačilo to ročné potvrdenie o príjme zo živnosti, ktoré sa potvrdzuje na DÚ. zrazu mám dávať mesačne čestné prehlásenia. jak u blbých. živnostník si predsa aj tak vedie účto viac menej ročne, to aby som si každý mesiac dopočítavala príjmy.