kahu
12.04.06,10:33
Zdravím Vás poraďáci,

poraďte mi prosím - mám živnostníka, ktorý chce k 30.6.2006 pozastaviť živnosť na ako dlho ju môže pozastaviť? V evidencii majetku má stroje, ktoré odpisuje, čo sa stane s odpisovaním strojov pri pozastavení živnosti? Ak by chcel stroje predať predá ich za zostatkovú cenu a do nákladov si dá ZC bude teda 0.
A ešte keby boli stroje nefungovali môže ich vyradiť a čo zo zostatkovou cenou, akým spôsobom by to mohol urobiť.
Ďakujem
Dana K.
12.04.06,09:28
Maximálna doba pozastavenia živnosti presne určená nie je, iba minimálna. Tá je tuším 6 mesiacov alebo 1 rok. Pri pozastavení živnosti sa účtuje rovnako ako pri jej skončení.
Marína
12.04.06,12:16
Prerušenie živnosti - minimálna 1/2 roka.
erybka
12.04.06,12:28
renča1
12.04.06,15:50
Zdravím Vás poraďáci,

poraďte mi prosím - mám živnostníka, ktorý chce k 30.6.2006 pozastaviť živnosť na ako dlho ju môže pozastaviť? V evidencii majetku má stroje, ktoré odpisuje, čo sa stane s odpisovaním strojov pri pozastavení živnosti?

Myslím, že pri dobe 6 mesiacov sa pozastavenie živnosti nepovažuje a neúčtuje, ako pri ukončení živnosti. Záleží od doby, až potom môžeme začať rozoberať tento problémik.:)


Ak by chcel stroje predať predá ich za zostatkovú cenu a do nákladov si dá ZC bude teda 0.

Teraz neviem či aj v tejto otázke je myslené, že ak by daňovník prerušil živnosť .... , ale nie je to tu spomenuté. Vysvetlím, ako by sa postupovalo , ak by pokračoval v živnosti a nemal ju prerušenú. Ak by stroje predal, tak si uplatní do daňových výdavkov zostatkovú cenu v uzavier.operáciach, príjem za stroje zdaní včase príjmu.

A ešte keby boli stroje nefungovali môže ich vyradiť a čo zo zostatkovou cenou, akým spôsobom by to mohol urobiť.
Ďakujem

Znova uvediem príklad, ak by živnosť nebola prerušená, pretože tu tiež nie je opomenuté, že ide o prerušenie živnosti. Ak by stroje preradil, vyradil do osobného užívania , tak ZC si nemôže uplatniť do daň.výdavkov. ZC si uplatní pri predaji do 5 rokov a to do výšky príjmu. Ak by stroje vyradil na základe darovania, tak nemôže si uplatniť ZC.



Odpoved čiernou.:)
Fany
28.11.06,09:24
Je študent VŠ a popri tom SZČO (platí min.odvody do poisťovní)
Ak pozastaví od 1 do 9/07 živnosť, v majetku má počítač, ešte ho odpisuje. Ako vysporiadať tento? Nechce ho predať. Čo so zostatkovou cenou? má ju pri pozastavení zahrnúť do príjmov? Ak v 10/07 živnosť celkom zruší?
Ďalej bude iba študent VŠ. Aké platí, ak vôbec, odvody do poisťovní?
Vďaka.
Orsz
16.01.07,12:21
Obnovujem túto tému takmer po roku - ja mám problém - predaj majetku počas prerušenej živnosti - FO účtujúca v podvojnom účtovníctve. Ide konkrétne o predaj počítača, ktorý má zostatkovú hodnotu 32000,-Sk ( v podstate sa nezačal ani odpisovať, pretože sa kúpil 6.12.2004, a k 31.12.2006 sa prerušila živnosť - za 4Q/2004 si uplatnil aj DPH z tohto PC). Teraz ho chce predať za 20000,-Sk - musí podať DP z predaja, ale môžem tam uplatniť aj zostatkovú cenu, a akú 32000,- alebo len do výšky predaja? A čo DPH - má ho vrátiť z celej čiastky 32000,-Sk alebo z predajnej ceny?
Prosím o názory, trochu ma to mätie.
Orsz
16.01.07,15:36
Riešil niekto už takýto prípad? ....................