Janka455
24.06.14,09:15
Sme viacerí spoluvlastníci nehnuteľnosti.V dome až do smrti bývala jedna zo spoluvlastníkov. Zomrela 29.5.2013. Dedičské konanie prebehlo 24.10.2013 a nadobudlo platnosť 9.11.2013. Oznámenie o zápise do katastra 19.2.2014, na LV je nehnuteľnosť vedená ako dom, obec ho prekvalifikovala na rozhodnutí o miestnych daniach na ostatné stavby,
Postupovala správne?
tictac7
24.06.14,07:19
luja5
25.06.14,12:15
Myslím si, že obec mohla postupovať správne.
Pre miestne dane sú určujúce daňové zákony, nie katastrálny zákon. Podľa daňových zákonov sa stavby pre účely miestnej dane z nehnuteľnosti zaraďujú do jednotlivých skupín podľa skutočného účelu využitia stavieb k 1. januáru zdaňovacieho obdobia a nie na základe toho, ako je stavba zapísaná (vedená) na LV. Na rozhodnutie obce sa preto treba pozrieť z tohto pohľadu.
Janka455
25.06.14,17:20
V dome sa nepodnikalo, nechovalo, ucel domu zostal zachovany, a preto nevidim dovod na zmenu, robila som v tejto brandzi 15 rokov. A preto sa mi postup nezda spravny, keby sa tam podnikalo alebo by sa dom pouzival na ine ucely tak by som zmenu pochopila.
luja5
25.06.14,17:38
V dome sa nepodnikalo, nechovalo, ucel domu zostal zachovany, a preto nevidim dovod na zmenu, robila som v tejto brandzi 15 rokov. A preto sa mi postup nezda spravny, keby sa tam podnikalo alebo by sa dom pouzival na ine ucely tak by som zmenu pochopila.
Zo zadania otázky a ani z doplnenia nie je jasné, či po smrti spoluvlastníčky v roku 2013, ktorá bývala v dome, ku dňu 1.1.2014 býval v dome niekto iný. Obec to môže vedieť cez evidenciu obyvateľov. Toto som mala na mysli, lebo predpokladám, že predtým bol dom zaradený zrejme do skupiny stavieb využívaných na bývanie. Ak sa v tomto nič nezmenilo, ja by som sa hneď po prevzatí rozhodnutia obce odvolala;):).