bbruv
24.06.14,09:00
S dlhodobo nezamestnaným sme uzatvorili dohodu o pracovnej činnosti na 4 dni. Volali mi zo sociálnej poisťovne, že mal povinnosť sa ísť sám odhlásiť z dôchodkového poistenia, aby za neho štát nemusel platiť, lebo sme platili my. Prihlásiť sa už nemusí ísť. Zmluvu samozrejme odniesol vopred na úrad práce, kde je evidovaný.
ivka70
24.06.14,07:11
Stat neplati dochodkove poistenie za evidovanych na UP.
To si nejako poplietla.
NA DP ho mal prihlasit (aj odhlasit) zamestnavatel.

Neslo nahodou o zdravotnu poistovnu?
Zarobil za 4 dni tolko, aby ho vyradili z evidencie UP?
bbruv
24.06.14,07:15
určite som to nepoplietla, mám aj meno zamestnankyne aj jej telefónne číslo, bola som veľmi prekvapená, čo mi hovorila. My sme ho prihlásili aj odhlásili, tak ako treba. Zarobil 40eur.
mondes
24.06.14,07:16
Ak je dlhdobo nezamestnaný evidovaný na ÚP, tak v tom prípade nie je dôchodkovo poistený v SP, teda všeobecne povedané, ÚP zaňho neplatí žiadne odvody do SP, len zdravotné poistenie do ZP.
Preto neviem prečo Vás kontaktovali zo SP. Skúste si to telefonicky overiť.
ivka70
24.06.14,07:19
Aj keby bol samoplatitelom, tak nema povinnost sa odhlasit, ked nastupi na 4 dni na dohodu do prace.
ivka70
24.06.14,07:19
Tak to naozaj museli nejako popliest.
Overte si to, nech vam cituju aj zakon a paragraf, na zaklade ktoreho to ma urobit ...

Nahlasit dohodu na UP aj priniest potvrdenie o prijme ale musi/musel.
mondes
24.06.14,07:20
Áno, máš pravdu. Opravujem.
ivka70
24.06.14,07:21
Cele je to nejkae cudne, treba kontaktovat SP, nech vysvetlia, co maju na srdci :)
bbruv
24.06.14,07:23
Takže ho tam teraz nepošlem, aby sa odhlásil dodatočne, tak ako to pani zo sociálky chcela a nás na to upozornila "v rámci dobrých vzťahov"?
som rada, že som neurobila chybu, ďakujem
bbruv
24.06.14,07:42
Volala som na sociálku a zistila som dôležité info: v roku 2007 mal evidovanú starostlivosť o blízku osobu - svoju starú mamu, tá je mŕtva od roku 2009, ale na úrade práce je to stále v evidencii, že má tú starostlivosť a tým pádom to je aj na sociálke, takže teraz to musí všetko obehať a zrušiť.... ako je to možné, že pri všetkých drahých IT systémoch to nie je zrušené????
všetkým Vám ďakujem za Vaše rady, určite ich využijem