merry123789
24.06.14,12:43
Mam problem s Komunálnou poistovnou a s Kooperativou, kedze je patria k sebe tak sa ani nedivim ze nereaguju na moje ziadosti o zrusenie PZP a havarijného poistenia. Chcela by som vediet kam sa treba obratit ak nedodrzali 30 dnovu lehotu a este stale mi nebolo poslane nespotrebovane poistne. Je to urazajuce pre nas obyvajnych ludi, kt. musíme poistky a ine poplatky zaplatit do konkrétneho terminu a institucie maju na vsetko cas, pre nich neplatia ziadne pravidla alebo co?!!! Je nemozne sa do jednej alebo do druhej poistovne dovolat, operatori su vzdy vsetci do jedneho obsadeny, takze som sa spojila s osobou kt. uzatvara poistky od roznych poistovni a ta sa tam dovolala a obe poistovne jej potvrdili ze moje ziadosti o zrusenie PZP a havarijného poistenia eviduju a maju ich uz "podotykam daaavno " zrusene, ale mne ako klientovi stale nic neposlali ziadnu pisomnost o zruseni a ani ziadne peniaze na ucte. Co v takomto pripade robit??? Nejde o malu sumu takze kazde euro navyse sa hodi. Dakujem za info. Po sudoch sa urcite s nimi tahat nechcem.
sosak
24.06.14,11:09
Vypovedať, resp. zrušiť poistenie možno 6. týždňov pred splatnosťou poistenia.
ivka70
24.06.14,11:14
Na zaklade coho bolo zrusene PZP?
A kedy?
merry123789
24.06.14,12:09
dakujem to velmi dobre viem, tuto lehotu sme sice nestihli ale par tyzdnov na to sme auto kt. sa to tykalo predalo takze sme nasledne na to poslali druhy krat ziadost o zrusenie bolo to niekedy v aprili a boli po 30 dnoch ochotny mi napisat ze k zruseniu potrebuju TP nového majitel, ktory sme mi nemali nakolko sme auto predali do bazaru, ale mali sme potvrdenia ktore nam dali v bazare na zaklade ktorých sme mohli poistky zrusit (ktore nam vraj poistovna neakceptovala, neviem preco). Potom sme sa az dozvedeli ze kym sa auto v bazare nepreda dovtedy budeme platit PZP aj havarijnu my, co sme teda museli akceptovat, zaplatili sme poistky. Pred 2 tyzdnami nam prisiel odhlaseny TP a ten sme obratom poslali na poistovnu. Volala mi tam znama ako som uz v prvom komentari spominala ktorej poistovna potvrdila ze PZP s havarijnou poistkou uz maju zrusenu k aprilu, ked sme posielali prvy krat odhlasku a kde sme nestihli 6 tyzdnovy termin. Tak teraz nechapem preco mne poslali ze to neakceptuju ked sme to do terminu nestihli a jej povedali ze to akceptuju. Maju tam zjreme dost velky bordel a preto sa pytam preco este nemam peniaze ked to poistovna respektuje uz od aprila???
merry123789
24.06.14,12:15
asi to nema hlavu patu, tak ked pridem domov napisem to tak ako sa to patri aj s konkrétnymi dátumami kedy co bolo posielane a prevzate poistovnou.
merry123789
24.06.14,12:20
najprv z dovodu ze sa islo predat auto ale az ked z poistovne odpisali ze sme nestihli 6 tyzdnovu lehotu na zrusenie a ze potrebuju TP nového majitela, tak az ked sme auto predali do bazaru tak sme tam poslali odhlasku druhy krat aj s potvrdeniami ktore nam dali v bazare a odvtedy sa nam nikto neozval a je to uz viac ako 30 dni. pisala som to teraz aj nizsie v komentari
sosak
24.06.14,12:26
Pred 2 tyzdnami nam prisiel odhlaseny TP a ten sme obratom poslali na poistovnu. To je relevantná informácia, od tohoto dátumu plynie 30 dňová lehota.
Chobot
24.06.14,12:34
Asi v tom máš riadny zmätok. PZP a havarijná sú dve úplne nezávislé a samostatné poistky. Nemusia byť súčasne zrušené. Mohlo sa stať, že havarijnú ti poisťovňa zrušila na základe výpovede, ale PZP pokračovalo.

Ak si auto predala až pred 2 týždňami, tak PZP zaniklo v deň prevodu auta na nového majiteľa. Dovtedy si ty povinná platiť PZP.

Z havarijného, ak bolo skončené výpoveďou možno ani nie je nespotrebované poistné. A z PZP ti bude vyplatené až teraz.
merry123789
24.06.14,17:09
No ved to som si aj ja myslela ze treba cakat dalsich 30 dni ale nepochopili ste ma, na poistovni mojej poistovacke potvrdili ze PZP je odhlasene ku dnu kedy si oni prevzali mnou zaslany TP na poste.,PZP ma az tak netrapi to skor ta havarijna. A Chobot mala som v tom jasno este pred tym nez som sem hodila moj dotaz.Co sa tyka nespotrebovaneho poisteneho tak ver tomu z nejake je,pretoze potom co mi este pri prvej ziadosti zamietli zrusenie tychto dvoch odlisnych poistiek som musela zaplatit plnu sumu havarijneho poistenia pre rok 2014 vo vyske 250 eur aj nejake drobne,takze by som ocenila keby mi to poistovna vratila viem ze to nebude presne tato suma ale urcite to bude min. 200 eur kedze par dni po zaplateni sa auto predalo. Nechajme tak,vidim ze je to komplikovane ja som len chcela vediet co treba robit ked poistovne nedodrzia 30 dnovu lehotu na odpoved voci svojmu klientovi, o nic ine mi neslo.
Katy a R
24.06.14,17:24
treba si overiť, že aká je lehota na vyplatenie nespotrebovaného poistného ... je veru dlhšia :mee:
- ale v každej poisťovni treba občas "pourgovať" ;) - ale tak po dvoch mesiacoch - nie po dvoch týždňoch! ;)
Chobot
24.06.14,21:43
Neexistuje 30 dňová lehota na odpoveď. Poisťovne nie sú viazané žiadnym zákonom ani predpisom, aby ti odpovedali do 30 dní.
merry123789
25.06.14,05:35
Dakujem, konecne sme sa dopracovali k odpovedi.Tkaze vsetky ostatne urady a institucie maju 30 dnovu lehotu len poistovne nie??? Ak tomu spravne rozumiem tak sa 30 lehota ako vztahuje len na vybavenie staznosti a reklamacii???
merry123789
25.06.14,05:45
to znamena ze ked by prislo k nejake poistnej udalosti tak ja na vyrovnanie od poistovne alebo aspon nejake vyjadrenie mozem cakat hoc aj rok??? to je pekna blbost.
merry123789
25.06.14,06:24
a mohol by si mi napisat nazov a cislo zakona podla ktore ho to tak je? dakujem
cinky16
25.06.14,07:39
my smte taktiez zrusili pzp v koperative a zvysne poistne nam bolo vyplatene po tristvrte roku....oni maju vzdy cas
Katy a R
25.06.14,07:43
lenže zadávateľ píše, že dostali TP (odhlásenie) len pred dvoma týždňami a následne poslali do poisťovne;) - takže?
tiež som opakovane posielala do A .. - ale určite po dvoch týždňoch nemá význam;) (neviem ani, kde zobral tú 30 dňovú lehotu?)
Chobot
25.06.14,07:52
Ak nemajú takú povinnosť, tak ti ťažko napíšem zákon, podľa ktorého takú povinnosť nemajú. Ak im to žiadny zákon neukladá, aký zákon ti uvediem?

Vo všeobecnosti sa poisťovne riadia nasledovnými zákonmi:

1. Občianskym zákonníkom (č. 40/1964), kde sa poistné zmluvy riaida pätnástou hlavou.

2. Zákonom o poisťovníctve (č. 8/2008), kde sa skôr pojednáva o organizácii riadenia poisťovne.

3. Zákon o povinnom zmluvnom poistení - tento zákon upravuje podmienky samotného povinného zmluvuného poistenia.

a kopcom ďalších zákonov, (napr. zákonom o dohľade nad fin. trhom), opatreniami NBS a inými právnymi predpismi.

Neviem odkiaľ máš, že iné inštitúcie sú povinné odpovedať do 30. dní. Žiadny zákon neprikazuje právnickej ani fyzickej osobe odpovedať na akýkoľek list do nejakej lehoty (okrem prípadov, kedy to prikazuje nejaký zákon - napr. zákon o slobodnom prístupe k informáciám č. 211/2000, kde štátne inštitúcie sú povinné poskytnúť informáciu žiadateľovi do určitého termínu).

Teba asi pletie tá lehota na vybavenie reklamácie. Tá je ale daná v zákone o ochrane spotrebiteľa (250/2007), podľa ktorého môže spotrebiteľ reklamovať tovar a predajca je povinný vybaviť reklamáciu do 30 dní (§ 18). Výpoveď poistenia ale nie je reklamácia, preto poisťovňa nie je povinná reagovať do 30 dní.

Pokiaľ ide o poistné plnenie, tak o tom pojednáva prvý uvedený zákon (obč. zákonník) v § 797, podľa ktorého je poisťovňa povinná vyplatiť poistné plnenie do 15 dní od skončenia šetrenia. Šetrenia ale môže prebiehať aj mesiace. A u teba to nie je ani poistné plnenie, pretože si nemala poistnú udalosť, len si ukončila poistenie.

Poisťovňa je povinná vyplatiť preplatok na poistnom, nikde ale nie je uvedené, do akej lehoty. V praxi bohužiaľ to trvá týždne, niekedy aj mesiace (u niektorých poisťovní....) najmä z dôvodu, že poisťovne čakajú, či nebude spätne nahlásená nejaká poistná udalosť.

Keďže nevieme jednoznačne, kedy skončilo tvoje havarijné a PZP poistenie (infomráciu máme len od teba a aj ty to máš z poisťovne len "per huba"), tak je ťažké vyjadriť sa k údajnému mešianiu výplaty preplatku poistného.

A k tej požiadavke poisťovne, na predloženie TP - myslím, že je oprávnená. JEdnoznančým dokladom o tom, že auto bolo prevedené na nového majiteľa, je zápis v TP o odhlásení auta na nového majiteľa. Je to bežné, že poistneci dokladujú kópiu veľkého TP s týmto zápisom. Nejaké potvrdenie z autobazáru nie je poisťovňa povinná akceptovať, je to nespoľahlivý doklad.

Znovu opakujem - podľa mňa tvoje poistenie zaniklo až ku dňu predaja auta a nespotrebované poistné dostanete cca do 30 dní odo dňa predaja.
Žabinka
25.06.14,08:00
tiež neviem nič o 30 dňovej lehote na odpoveď.. poisťovňa má jedinú povinnosť pri zániku PZP z dôvodu prevodu držby vozidla na inú osobu v evidencii motorových vozidiel (okrem vyplatenia zostávajúcej časti poistného - bez uvedenia doby dokedy..), a to do 15 dní od zániku PZP vydať poistníkovi na základe jeho žiadosti doklad o škodovom priebehu poistenia zodpovednosti.. toto platí v kooperative.. Všeobecné poistné podmienky poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou MV, Článok VII., Povinnosti poisťovne, ods.(2)..
merry123789
25.06.14,08:15
Dakujem za pomoc, aspon som sa utvrdila v tom ako to v poistovnictve funguje. Co sa tyka 30 dnovej lehoty tak ja pracujem na úrade a my sa tejto lehoty drzat musíme, takze neviem ci len na zaklade toho aby sme vyhoveli stazovatelovi resp. podavatelovi ziadosti aleob to teda naozaj je aj podla nejakého zakona. Nevadi v kazdom pripade este raz velmi pekne dakujem, prave som hovorila so svojou poistovackou a mala pre mna dobru spravu, ze uz mi nespotrebovane PZP poslali na ucet a havarijnu uz maju tiez spracovanu a do konca budúceho tyzdna by mi mali poslat aj to. Takze moj zaver je asi taky, ze treba urgovat, urgovat a urgovat a pojde to a hlavne ked mate k dispozicii ochotného poistovacieho agenta :)
Katy a R
25.06.14,08:30
:):)