1a4ter
24.06.14,12:54
Dobrý deň. Prosím o pomoc. Som v zložitej situácii. Rodinný známi mi daroval pozemok, v ktorom je 1/5 jeho a 4/5 susedové. Sused zmluvu napadol a súd ju určil za neplatnú. Potrebujem ten pozemok mať napísaný na seba aby som si vedel obhájiť vysporiadanie. Sused pozemok ohradil tak, že mi vyhradil jednu petinu o ktorú sa 15 rokov nikto nestaral. Pozemok som dal medzičasom do poriadku a sused si nárokuje stále na prechod cez hlavnú bránu, ktorá bola postavená za moje peniaze. Známeho syn žije s mojou sestrou ale nie sú zosobášení. Je možná prepísať pozemok darovacou zmluvou na jeho syna a súčasne na moju sestru, aby sestra potom mohla darovať pozemok mne? Lebo darovať pozemok kde su dvaja vlastníci že sa dá podla nejakého paragrafu 116 a 177 o.z. iba blízkemu príbuznému. Ďalej ma trápi vysporiadanie. Spoločná parcela je hneď vedla susedovej parcely a má na ňu prístup zo svojho dvora či záhrady, on však chce prechádzať od hlavnej cesty cez moju bránu aj keď má prístup od hlavnej cesty cez svoju bránu. Je to sviňa a neviem sa z toho vymotať.Obávam sa, že pokiaľ nebude pozemok napísaný na mňa, bude to na súde problém vysporiadať, lebo do pozemku som investoval čas,energiu a peniaze ja a nie "švagor" či jeho otec.
Mária27
24.06.14,14:13
Ten tvoj známy ako vlastník môže požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva, a to rozdelením veci (na jeho vlastný pozemok 1/5 a druhý pozemok 4/5). Tak by vznikli dva samostatné pozemky.

To, že prechádza len cez spoločný pozemok, problémy s obrábaním atd. mu pomôže. Bude potrebný geometrický plán ...

Problém môže byť ak ide o ornú pôdu a mal by vzniknúť menší pozemok ako 2 000 m2 (zákon č. 180/1995 - zákaz drobenia). Vtedy by musel dosiahnuť najprv preklasifikovanie.