Eka15
24.06.14,13:57
Chcem sa spýtať ako postupovať pri škodovej udalosti (bol spísaný správa o dopravnej nehode, ja ako vinník) v tom prípade, ak technik poisťovne vylúčil možnosť vzniknutia nahláseného poškodenia auta mojím autom. Čo mám robiť, ked ma nikto neinformoval ani poisťovňa ani znalec a poškodený si vymáha zaplatenie vzniknutej škody.
Chobot
24.06.14,12:29
Určite to vylúčil súdny znalec?

Nebolo to len tak, že poisťovňa zamietla poistné plnenie, lebo likvidátor či obhliadač určil, že škodu si nemohla spôsobiť? Lebo súdny znalec nastupuje zvyčajne až vtedy, ak sa škoda či plnenie poisťovňou rieši na súde.

Poškodený nech si vymáha škodu od tvojej poisťovne. Ak poisťovňa odmietne, môže sa s poisťovňou súdiť.
Eka15
24.06.14,12:50
ospravedlňujem bol to asi likvidátor, ale ja som nedostala žiadne oznámenie z poisťovne a jej to údajne nechcú preplatiť. Nechce to riešiť cez poisťovňu ale žiada preplatenie faktúry odo mňa.
Chobot
24.06.14,13:14
Poisťovňa posiela aj poškodenému aj poistenému záver zo šetrenia poistnej udalosti, kde uviedie, či plní z poistky alebo plnenie zamieta. Tebe to asi príde v najbližších dňoch.

Poškodenému povedz, že je to vecou poisťovne, ty mu nemáš prečo preplácať škodu. Žalovať bude musieť poisťovňu, nie teba.

Ak by aj podal návrh na súd, v tvojom vyjadrení sa odvolaj na tvoju zákonnú poistku a navrhni, aby súd návrh zamietol z dôvodu chybne určeného odporcu. Ak by aj súd rozhodol o plnení, zaviaže k tomu poisťovňu, nie teba.

A neviem, prečo to zamietli, asi bolo na poškodení niečo podozrivé - asi sa nezhodujú poškodenia na jeho aute a tvojom aute. My to ale nevieme posúdiť, trebalo by vidieť obe autá pri sebe aj s poškodeniami alebo aspoň fotky.

Pri nehode ste urobili fotodokumentáciu? Niekedy aj to pomôže pri likvidácii poistnej udalosti. Ja si to vždy nafotím ešte predtým, než sa autá odtiahnu nabok.

Ak to neriešila polícia, tak bude ťažké presvedčiť poisťovňu, že škodu si spôsobil ty. Poškodený nech napíše odvolanie voči rozhodnutiu poisťovne, nech to ešte raz prešetria.
Eka15
24.06.14,13:31
Udalosť sa stala koncom decembra, ale poškodená mi to dala vedieť až po druhom odvolaní koncom apríla. Mne žiadne vyrozumenie neprišlo.
Na jej druhé odvolanie prišla odpoved, že "dané poškodenie nezodpovedá danému popísanému priebehu udalosti, nezodpovedajú výškové pomery..." Fotodokumentácia nebola hned vyhotovená , nakoľko to bol to len škrabanec predného nárazníka. Fotodokumentáciu urobil až technik pri obhliadke. Poškodený sa už raz odvolal /zamietnuté/ a nechce dalej riešiť s poisťovňou ale so mnou. Jedná sa o čiastku cca vyše 340,- EUR, ktorú vymáha odo mna. Končí je splatnosti vyplatenia FA a ak to do daného termínu nevyplatím dá ma na súd.
Chobot
24.06.14,21:12
Povedz jej, že môže dať na súd poisťovňu. Ty máš uzatvorené riadne PZP, ty nemáš prečo hradiť jej škodu. Ak poisťovňa škodu neuznala, má sa súdiť s poisťovňou.

Nechaj ju tak, možno nakoniec návrh ani nepodá a ak áno, nič sa nedeje, jednoducho namietneš odporcu. Podľa mňa jej návrh súd zamietne.

Ak k tomu dôjde, skús si na nete vyhľadať nejaké súdne spory ohľadne zamietnutia plnenia z PZP.