veronika713
24.06.14,15:55
Prosím o radu. Potrebujem zaradiť veľmi špecifický majetok. Jedná sa o rekreačný areál, ktorý pozostáva z montovanej budovy z dreva, ktorá však nemá základy - nieje teda pevne spojená so zemou ale má inžinierske siete. ďalej 5 menších montovaných budov z dreva, ktoré tiež majú el. en. a vodu. ďalej bazén a veľkú plochu trávnatú so zavlažovaním a veľkú plochu s pieskom. plus príslušenstvo ako sprchy a veľká detská preliezka. všetko to funguje ako jeden areál. avšak pozemok je v prenájme. absolútne sa neviem rozhodnúť čo a ako s tým...ďakujem za každú úvahu, pripomienku a radu.
zlatica76
25.06.14,07:29
Osobne by som to rozdelila na jednotlivé súčasti, ako si vymenovala. Ak to kupujete, v kúpnej zmluve (alebo v nejakej prílohe) je pravdepodobne ocenenie od znalca pre každú súčasť areálu.
Bude to aj pre teba ľahšie v budúcnosti identifikovať napr. škody (môže sa poškodiť len jedna z malých budov, môžete vyradiť len pieskovisko alebo preliezku).
Predpokladám, že každý kus rekreačného zariadenia môže mať inú dobu odpisovania - skús si pozrieť nejaké materiály napr. aj ohľadom komponentného odpisovania.
veronika713
26.06.14,08:48
len ono to nekupujeme...my sme to vytvorili...všetko to mám na obstaraní 042...áno preliezku zvlášť - to sú nejaké hračky a hry...ale budovy sú síce zvlášť, ale ja ich neviem oceniť zvlášť, lebo materiál sa kupoval naraz na celý areál...piesku je tam 2000t...je to ako veľká pláž...ako taký asi nie je majetkom, ale ako areál - na ktorý bol aj projekt - tak tam je súčasťou...no neviem...
zlatica76
27.06.14,05:20
V každom prípade by som rozmýšľala nad nejakým delením. Je mi jasné, že ako účtovníčka to sama nespravíš - musíš ti v tom pomôcť majiteľ/vedúci prevádzky. Možno by nejaký nápad dala napr. poisťovńa - ako to bude poisťovať? ako celok? ako bude vypočítať napr. čiastočné škody? Skús to ešte z tejto strany, ako sa na to bude pozerať poisťovňa.

Ja viem, na začiatku to bude veľa roboty, ale neskôr sa ti to môže vyplatiť, ak majiteľ/vedúci prevádzky bude mať zvedavé otázky.

Napr. čo sa týka materiálu budovy - je síce pravda, že sa kúpil naraz, ale predsa nejaký stavebný plán musí existovať, ktorý povie, koľko sa toho kde spotrebovalo (príp. použiť aj nejaký rozumný pomer spotrebovaného materiálu). Takisto aj práce - tiež sa to dá rozumne rozdeliť.

Skús sa nad tým zamyslieť aj v spolupráci s majiteľom - či to fakt chce sledovať ako jeden celok, alebo je rozumný a rozdelí to na nejaké zmysluplné časti a bude spolupracovať aj pri rozúčtovaní faktúr.