piwik
24.06.14,19:11
Dobrý deň prajem,

Chcel by som sa informovať ohľadom prerušenia odvodov do soc. poisťovne.
Som živnostník zapísaný na DÚ podľa paragrafu 7a, minulý rok som dosiahol príjmy nižšie ako 4 830 eur, tým pádom od júla nebudem musieť platiť jeden rok odvody do soc.poisťovne.
Do 8.7.2014 by som mal poslať odhlášku.
Od sociálnej poisťovne mi prišla odpoveď, že ak chcem ostať sporiteľom v II. pilieri, musím sa prihlásiť na dôchodkové poistenie ako dobrovoľne poistená osoba - samoplatca.
Ale ako treba postupovať voči DSS, ktorú som si už vybral v minulosti hneď ako mi vzniklo povinné dôchodkové poistenie ? Je treba podpísať nanovo zmluvu s DSS alebo v tomto smere netreba nič riešiť ?
Snáď som to napísal zrozumiteľne :)

Dopredu Vám ďakujem za informáciu a prajem pekný deň.
Katy a R
24.06.14,17:26
netreba nič riešiť podľa mňa .... zmluva ti ostáva, len na ňu nebudeš sporiť . je to to isté, akoby ti skončil pracovný pomer.
samozrejme, ak chceš platiť dobrovoľné poistenie - prihlásiť sa môžeš - a to hocikedy :)
piwik
24.06.14,17:36
Ďakujem za odpoveď. Ja to chápem tak, že dobrovoľne sa musím dať poistiť v soc. poisťovni, aby som ostal v II. pilieri (teda po skončení povinného poistenia, čo nastane 30.6.2014) .. aspoň tak som to pochopil z odpovede soc. poisťovne :) Je mi divné, že takúto informáciu som doteraz na internete nenašiel. Takže odhlásim sa z povinného poistenia zaslaním odhlášky do 8.7.2014 a následne pošlem aj prihlášku na dobrovoľné poistenie a vo vzťahu k DSS nebudem nič riešiť ... je to tak správne áno ?
Katy a R
24.06.14,17:40
nemusíš ... alebo máš toľko peňazí ?
Ešte raz - zanikol by ti druhý pilier, keby si skončil zamestnanie?
veď si prečítaj podmienky (II. p)
piwik
24.06.14,17:45
Práveže ja by som nechcel platiť od 1.7.2014 do 30.6.2015 nič sociálnej poisťovni...ale z ich odpovede mi pripadá, že musím byť dobrovoľný platca ... pre istotu preposielam odpoveď od soc. poistovne ... ďakujem za trpezlivosť, nevyznám sa v tom ....

Odpoveď:

Aby ste boli sporiteľom II. piliera musíte byť dôchodkovo poistený v Sociálnej poisťovni ako zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) alebo dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Z uvedeného vyplýva, ak Vám zanikne povinné dôchodkové poistenie SZČO a Vy chcete byť i naďalej sporiteľom II. piliera museli by ste sa prihlásiť a platiť si dôchodkové poistenie ako dobrovoľne poistená osoba – samoplátca.