ajacik
24.06.14,19:46
Dobrý večer. Vopred sa ospravedlňujem za otázku, ktorá tu bola zodpovedaná už veľakrát.
Po materskej sa vraciam naspäť k práci externého spracovania miezd pre firmy

Mám strašný guláš v oblasti Ochrany osobných údajov ........

Pochopila som to takto:
1. Prevádzkovateľ musí mať vypracovanú Smernicu o spracovaní OÚ
2. Prevádzkovateľ a ja (ext. účtovník) spolu podpíšeme Zmluvu o spracovaní OÚ
3. Ja ako ext. účtovník musím registovať svoj IS? Mám Olymp
4. Prevádzkovateľ je aj poskytovateľom eschopu ..... musí tiež niekde registrovať svoj IS? Fakturuje cez Omegu

Veľmi pekne vám dakujem za pomoc, naozaj sa z toho neviem vysomarit
ajacik
24.06.14,18:14
Zamestnavatel = prevadzkovatel. Som to zle napisala
avalik
24.06.14,19:32
1. prevadzkovatel spracuje bud bezpecnostny projekt alebo zdokumentuje bezpecnostne opatrenia - pozri § 19 zakona 122/2013 - mzdy - spracovanie rodneho cisla, PC pripojeny na internet (vykazy do poistovni a na DU) = bezpecnostny projekt
2. ano, zmluva podla § 8 zakona
3. Olymp je aplikacia - pracovny nastroj - ten sa neregistruje, definicia IS osobnych udajov je v § 4 ... cize IS mzdy si eviduje prevadzkovatel .... ale nezabudni, ze aj ty si sama pre seba prevadzkovatel a posudzujes sa samostatne podla druhu spracovavanych osobnych udajov
4. IS eshop sa oznamuje na urad - pred zacatim spracovavania osobnych udajov - § 35

odporucam este raz preluskat poradu, je tu toho dost vratane stanovisk uradu
ajacik
25.06.14,15:22
dakujem krasne, idem to nejako preluskat
lianett
25.06.14,15:48
Ja by som ešte mala doplňujúcu otázku k zákonu o ochrane osobných údajov.

Znamená to, že ja, ako externý účtovník, pokiaľ poskytujem služby spracovania mzdového účtovníctva a mám prístup k osobným údajom zamestnancov klienta, si musím registrovať /viď nižšie OZNÁMENIE/ svoj SW /IS/ na Úrade pre ochranu osobných údajov?

Ja som ešte mzdy zatiaľ nerobila, ale plánujem si rozšíriť vzdelanie aj na túto oblasť a som rada, že som natrafila aj na porade aj na túto problematiku.

OZNÁMENIE
informačného systému osobných údajov (ďalej len „informačný systém“) podľa § 35 ods. 2 zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 84/2014 Z. z. (ďalej len „zákon“)
avalik
25.06.14,16:03
ako som pisala vyssie, vela je uz toho na porade vysvetleneho, treba vyhladavat a prisposobit aktualnemu zneniu zakona (napr. "registracia IS OU" je od 15.4.2014 "oznamenie IS OU" ... napr. http://www.porada.sk/t225282-mzdar-v-postaveni-sprostredkovatela-a-povinnost-prevadzkovatela-evidovat-is.html
lianett
25.06.14,16:22
Vďaka za užitočné linky.
ajacik
25.06.14,17:38
k vystavujem faktury pre FO .... aky o aky IS sa jedna? Niekde som tu zahliadla IS faktury .... ale stratila som to a neviem to najst. dakujem krasne