tobu
25.06.14,07:13
Mam uz schvalenu dovolenku na Jul, ktorou si vycerpam poslednych 5 dni z 20ich dnoch celorocneho naroku. Medzicasom som sa rozhodol, ze v Juli podam vypoved a tym ukoncim pracovny pomer ku koncu Septembra. To znamena, ze narok som mal len na 15 dni dovolenky. Moze mi zamestnavatel zrusit uz schvalenych 5 dni dovolenky bez toho aby mi preplatil naklady suvisiace so stornom uz zakupenej dovolenky?
Dáša_
25.06.14,05:20
ty chceš čerpať dovolenku, na ktorú vieš, že nebudeš mať nárok?
tobu
25.06.14,05:25
O dovolenku som ale poziadal pred tym ako som to vedel, rozhodnutie podat vypoved prisla az potom ako bola dovolenka schvalena a zakupena.
tobu
25.06.14,05:33
Nemam problem s tym ze z poslednej vyplaty mi nebude zaplatena mzda za tych 5 dni, to je samozrejmost, otazka ale je ci mi moze zamestnavatel tuto schvalenu dovolenku zrusit bez toho aby mi preplatit storno poplatky?
kopretinka
25.06.14,05:36
nemáš nárok na dovolenku,z toho vyplýva,že ti ju MUSEL zrušiť a jasné,že ti nič nepreplatí.........čo na tom nechápeš
tobu
25.06.14,05:38
zamestnavatel mi ju schvalil ked som narok na nu mal... nasledne som si uhradil naklady spojene s naplanovanim dovolenky, letenky atd... zrusit mi ju nezrusil, lebo vypoved som este nepodal.. pytam sa hypoteticky, ak podam vypoved, ci mi tuto dovolenku moze zrusit BEZ toho aby mi preplatil storno poplatky...
veronikasad
25.06.14,05:39
Požiadaj zamestnávatela o neplatené volno - to ale má aj ďalšie dôsledky. Preruší sa ti positenie v soc.poisťovni a v zdr.poisťovni musíš zaplatiť za toto obdobie zdr.poistenie ako samoplatitel.
kopretinka
25.06.14,05:41
prečo zavádzaš? hore píšeš,že sa to už udialo a teraz,že hypoteticky...........odpoveď sa nemení.
tobu
25.06.14,05:45
nepisem ze sa to udialo, hore pisem ze v juli podam, jul este nie je
veronikasad
25.06.14,05:46
Ešte sa neudialo, výpoveď chce podať v júli, len nepíše, kedy chce isť na dovolenku - či pred podaním alebo po podaní výpovede. Ale na odpovediach poraďákov to naozaj nič nemení.
tobu
25.06.14,05:49
Na dovolenku chcem ist v Juli. Takze bude rozumnejsie, ak vypoved podam az po dovolenke, tym padom mi uz nebude moct byt co zrusene a na alikvontnu cast dovolenky ktoru uz budem my vycerpanu ale vypovedou spatne stratim narok mi len odrataju z poslednej mzdy. Tak je?
veronikasad
25.06.14,05:51
Na náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú ti nevzniknenárok - nemáš nárok. Nepíšeš, že ti zamestnávatel nechce poskytnúť volno. Nekomplikuj život sebe aj zamestnávatelovi, požiadaj o neplatené volno s doplatením zdr.poistenia.
tobu
25.06.14,05:55
Okej, dakujem za odpovede. Vyriesim to tym ze vypoved podam az po dovolenke a to v Auguste a potiahnem o mesiac viac.
veronikasad
25.06.14,05:57
Ak potiahneš o mesiac viac, aj tak ti nevznikne nárok na 20 dní dovolenky, ale len 10/12. Zbytočne komplikuješ život vyčerpaním dovolenky, o ktorej vieš, že ti nárok na ňu nevznikne.
tobu
25.06.14,05:59
Ale uz jej vycerpanim o nu nepridem, a o to mi ide. To ze vycerpam 2/12 na ktore nemam narok bude vyriesene tym ze za tie 2/12 mi nebude zaplatena mzda, nie?
veronikasad
25.06.14,06:03
Naozaj ? Tak to sa chlapče veľmi mýliš ...

§ 117

Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.
kopretinka
25.06.14,06:05
nechaj tak,šak on to už má prešpekulované.........
tobu
25.06.14,06:06
Vsak to som mal na mysli tym ze mi nebude zaplatena, teda ze tych 2/12 vratim, len neviem ako sa to vyrata.
tobu
25.06.14,06:08
Kopretinka, prepac ale pytam sa tu normalne otazky na normalny problem. Bol som riadnym zamestnancom 8 rokov, nie som ziadny spekulant, chcem ist na normalnu dovolenku ktoru som si uz zaplatil a medzicasom som sa rozhodol o bezny krok v zivote - podat vypoved, a tak riesim ako to spravit tak aby som neposkodil seba a zaroven odisiel korektne. Ci je to uz vratenim alikovtnej ciastky 2/12 alebo akokolvek, a o to mi tu ide.
kopretinka
25.06.14,06:10
prepáč,ale chceš od zamestnávateľa,aby ti preplatil storno poplatky z dovolenky,na ktorú nemáš nárok a to,že ten nárok nemáš,dobre vieš.to nie je špekulácia?
veronikasad
25.06.14,06:11
Tobo, čítaš čo ti píšem ? Na náhradu mzdy nárok nemá ani špekulant, ani riadny zamestnanec. Požiadaj o neplatené volno, nekomplikuj prácu mzdárke - uži si dovolenku a výpoveď môžeš podať aj v júli
tobu
25.06.14,06:13
Stale ale nikde nevidim pravne napisane ze mi zamestnanec moze zrusit dovolenku na ktoru uz raz schvalil (zakonne urcil) bez toho aby mi preplatil storno poplatky. Bezohladu na to, ze neskorsiou vypovedou stracam na nu narok. V tomto pripade si myslim ze sa rovnako uplatni § 117, a to tak ze vyplatenu nahradu za tuto dovolenku vratim.
tobu
25.06.14,06:15
Veronika, ale ak podam vypoved az po dovolenke, nahradu mzdy uz dostanem, lebo v tom case som na nu narok este mal, teda mzda mi bude za July riadne vyplatena. Osetri sa to potom § 117, teda ze ju spatne vratim. Nemam pravdu?
veronikasad
25.06.14,06:16
Tobo, zamestnávatel ti neruší dovolenku, len ti odmieta vyplatiť náhradu mzdy, na ktorú ti nevznikol nárok. Je neseriozne od teba voči zamestnávatelovi, ak vieš že nebudeš pracovať do konca roka, čerpať celoročnú dovolenku pred podaním výpovede.
Dav
25.06.14,06:17
Dovolenka u zamestnávateľa a dovolenka - zájazd, sú dva rozdielne pojmy. Zamestnávateľ ti môže zrušiť schválenú dovolenku, lebo na ňu nemáš nárok a výpoveďou si aj ty porušil podmienky, za akých ti ju schválil. Môžeš sa s ním dohodnúť na neplatenom voľne, aby ti zájazd - dovolenka neprepadla.
tobu
25.06.14,06:19
Veronika, ok, ja budem akceptovat ak mi tu nahradu mzdy nevyplati, s tym problem nemam, nechcem zamestnavatela o nic okratit, ale chcem tuto dovolenku absolvovat nakolko som si ju uz zaplatil a zaroven co najskor zo zamestnania odist.

Ci to bude tebou navrhnutou ziadostou o neplatene volno a doplatenim soc/zdr, alebo § 117, je mi jedno.
veronikasad
25.06.14,06:24
Tak sa zachovaj k zamestnávatelovi charakterne, spolu s výpoveďou pred dovolenkou odovzdaj aj žiadosť o neplatené volno. Nevidím žiadny dôvod, aby ťa zamestnávatel "úveroval" náhradou mzdy za dovolenku, na ktorú už teraz vieš že ti nevznikne nárok a musel by si ju vrátiť pri skončení prac.pomeru. Zopakujem - ako mzdárka - skomplikuješ život mzdárke zamestnávatela.
tobu
25.06.14,06:25
Okej dakujem velmi pekne Veronika. Budem postupovat tvojou radou. Prajem pekny den.
tobu
25.06.14,07:18
Spytal som sa este pravnika, a ten mi povedal nasledovne:
"Zamestnavatel ti uz urcil cerpanie dovolenky (to moze spravit aj ked ti este nevznikol na nu narok podla §113). V pripade ak ti zrusi alebo zmeni cerpanei dovolenky, postupuje sa podla §112 - je povinny nahradit zamesnancovi naklady, ktore mu vznikli preto ze mu zamestnavatel zmnenil cerpanei dovolenky. Zakon pocita s tym ze moze nastat situacia ze na cerpanie dovolenky narok nevznikne alebo na nu zamestnanec stratil narok, v tomto pripade je zamestnanec povinny vratit vyplatenu nahradu mzdy za dovolenku (§117)."
veronikasad
25.06.14,07:22
Situáciu, že ti nevznikne nárok na celú dovolenku si zavinil ty, nie zamestnávatel. Buď seriozny voči nemu ...