sam3
25.06.14,07:18
Zam-ci maju prac.zmeny rozvhnute rovnomerne od pondelka do piatku, spolu 37,5 hod v 2-zmennej prevadzke. Stvrtok na zaklade naliehania zakaznika mame vynimocne pracovat v noci. nemaju LP na nocnu zmenu ani v zmluve uvedenu nocnu zmenu. ale jedna sa o velku vynimku a zam-ci s tym nemaju problem. jedna sa len asi o 5% zam-cov ktorych sa to ma dotknut. maju pracovat strtok od 22:00. s tym ze stvrtok cez den aj v piatok budu mat volno. co si o tom myslite? staci im to pisomne oznamit min teda 24 hod vopred? ze sa jedna o zmenu prac.zmeny?
Llívia
25.06.14,07:37
Rozvrhnutie pracovných zmien je zamestnávateľ v zmysle Zákonníka práce oznámiť týždeň vopred.

Zákonník práce
§ 90 Začiatok a koniec pracovného času
(9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.

Ak majú pracovný čas stanovený v pracovnej zmluve, musel by sa urobiť dodatok k pracovnej zmluve.
sam3
25.06.14,07:44
preco dodatok? jedna sa len o vynimku - jeden den - namiesto rannej zmeny nocna zmena. nie je ziadna vynimka v zakone?
Llívia
25.06.14,07:54
Ak chcú ísť pracovať v noci dobrovoľne, dohodnite sa na tom s nimi. Ak im to treba nanútiť, podľa mňa nenanútite viď § 90.
Nemajú LP - tým myslíš lekársku prehliadku? Nemusia mať, ak je to jednorazovo. Prehliadky musia mať, ak sa práca v noci vykonáva pravidelne viď § 98 Zákonníka práce
sam3
25.06.14,08:06
vyborne Llívia, dakujem za odpoved, ano nocnu zmenu som si uz prezistila ze nepotrebuju lek.prehliadku. dobrovolne by som to mala zvladnut - teda staci ak im dam podpisat ake tlacivko? ze Suhlas s vymenou pracovnej zmeny? dakujem.
Zuzanka_ba
25.06.14,14:57
Dala by som im podpísať, že súhlasia s odpracovaním nadčasu od-do podľa § 97 ods. 5. A zároveň, že súhlasia aby im bolo za toto poskytnuté náhradné voľno podľa § 121 ods. 3 a ods. 4. Avšak nie je mi jasné z formulácie otázky, či si nadčasom v noci vo štvrtok odrobia vopred smenu ktorá mala byť piatok? Náhradné voľno by malo nasledovať až po odpracovaní nadčasu.
sam3
25.06.14,15:02
Dala som podpisat suhlas so zmenou zmeny - namiesto rannej zmeny pridu do prace ten isty den ale na nocnu zmenu, piatok maju volno a namiesto piatku pridu do prace v sobotu teda odpracovat si nahradne volno za piatok.