Mirco12
25.06.14,07:31
Mám staršie podlahové kúrenie a chystám sa vymeniť dlažbu (cca 80m2), kachličkár mi radí položiť novú dlažbu na pôvodnú, kurenár nemá v podstate námietky s tým že sa dlhšie bude nahrievať, ale potom že je to ok, chcem sa spýtať či tam predsa len nie je únik tepla čo by sa prejavilo na celoročnej spotrebe plynu.
ďakujem
TomasHC
25.06.14,06:00
Dlaždič je lenivý :) Fungovať to bude, teplo sa nikam nestratí, len to bude mať pomalší nábeh.
jslancik
25.06.14,06:06
alebo má moc roboty a nebude sa zdržiavať s podradnou robotou. Okrem toho by si to všetko dal zaplatiť, takže by to vyšlo drahšie pre klienta. S prakticky žiadnou pridanou hodnotou oproti navrhovanému riešeniu. ďalšia vec diskutabilná je akumulačná schopnosť dvoch úrovní dlažby. Bude sa síce dlhšie nahrievať, ale aj dlhšie chladnúť. Treba zvážiť.
TomasHC
25.06.14,07:53
V podstate áno, mohol som aspoň napísať, že ak teda nie je problém s tým, že bude podlaha o 10mm vyššie :)
Mirco12
25.06.14,10:36
Tak či onak, kúrenie zapínam na jeseň a vypínam na jar, za ušetrenie financií, bordelu a času to stojí...
jslancik
25.06.14,11:07
:O ale podlahu nemáš stále rovnako teplú, resp. stále sa nehreje kúrením.
Ing. Ľubomír Janoška
25.06.14,13:00
Presne ako píše Tomáš, kúrenie bude mať pomalší nábeh.
V miestnosti, v ktorej je termostat, ale pomalší nábeh nesmie byť, lebo sa bude neskoro vypínať a zapínať a teplota bude cvičiť vo veľkom rozsahu v dlhých intervaloch.
Mirco12
25.06.14,13:43
Termostat je o 1/2 poschodia vyššie, takže som zvedavý ako to bude fungovať, ale myslím že oproti terajšku nebude veľký rozdiel
Ing. Ľubomír Janoška
25.06.14,13:49
Ja som si tiež myslel, že nebude veľký rozdiel medzi miestnosťami s dlažbou a s miestnosťami so špeciálnymi parketovými vlyskami, určenými na podlahové kúrenie... a musel som presťahovať termostat. Takže to mám vyskúšané :)
Mimochodom, čo hovoria prahy a dvere na možnosť zvýšenia podlahy?
Mirco12
25.06.14,14:30
aj tie mením, kvôli bezbarierovému prístupu...
lapejko
26.06.14,04:34
ešte je možnosť vybodnúť sa na dlažbu, použiť spojovací mostík, nivelačku na starú dlažbu a nalepiť vinylovú podlahu, celková hrúbka cca 5 mm...a teplá podlaha na dotyk aj v prechodnom období keď sa nekúri...
alltracboy
26.06.14,05:39
ako keby pri podlahovke zalezalo na pomalom- rychlom nabehu. Neviem co mate za domy, ale ja ziaden nabeh nevnimam a to mam vsade 10mm laminatovu podlahu. Pri kachlickach to bude zanedbatelne. Mna by zaujimalo aky nabeh maju stare radiatory s 200+ litrami vody. Podla mna je to iba dalsi reklamny trik aby mohli nieco pripisat k nevyhodam podlahoveho vykurovania.
TomasHC
26.06.14,06:18
200 litrov vody sa neda porovnavat so zopar kubikmi poteru...
alltracboy
26.06.14,08:56
ale si uvedom, ze ked zacnes sezonu a nahrejes podlahu, tak ju asi nenechas vychladnut na 10 stupnov aby si potom zasa nahrieval. Cize nejaka doba nabehu je uplne nepodstatna. Ja to na jesen zapnem a mam 24 stupnov az kym to nevypnem. A aj ak by som vypol kurenie tak za jeden den mi to nepadne viac ako o 2-3 stupne. bavime sa o vykyvoch max 5 stupnov a povedzme si narovinu dom nieje jadrova elektraren ktora musi mat konstatnu teplotu. Ja osobne som ziadne vykyvy teplot nepostrehol. Staci mat dobre zaizolovany dom, ale to je snad predpoklad na pouzivanie podlahoveho vykurovania.