liviag
25.06.14,08:08
Dobry den vsetkym, mam dost kurioznu otazku: Mame maleho psika, ktory je pocas letnych mesiacov cele dni vonku na dvore, mame dost tesny plot, ale pes je velky cca ako kocur a dokaze sa stale prepchat cez 6 cm strbinku. Takze sem tam sa zvykne vybrat sam na prechadzku.. Uz 2x mi volali z mestskej policie, ze ho stale niekto nasiel a odniesol na policiu, psik ma cip tak vedia hned zistit kto je majitel, 2x mi volali cudzi ludia, ktori ho nasli a odniesli k veterinarovi a tak ma zase nasli.. chvalabohu.. naposledy ked utiekol, tak skoro vletel pod auto na ceste, auto prudko zabrzdilo, nastastie nikto iny za tym autom nesiel ale sofer sa dost zlakol.. ako je to v pripade, zeby psik sposibol nejaku dopravnu nehodu? Mame poisteny dom, mame poistku od Generalli, poistenie Domino, kde je napisane aj "zodpovednost za skodu sposobenu beznym obcianskym zivotom a skodu vyplyvajucu z vlastnictva, drzby, najmu alebo spravy nehnutelnosti uvedenej v tejto poistnej zmluve". Mame aj poistenie Zodpovednost za skodu. Vztahovalo by sa to aj na psa? Dakujem pekne
alaya1
25.06.14,06:17
Myslim si, ze v prvom rade mas zabezpecit to, aby ti pes neutekal z domu. Su rozne moznosti zabezpecenia plotu, aby sa pes cez neho preprepchal. Zjavne ti jeho uteky neprekazaju, skor myslis na ine veci. S poistkou to myslim nie je mozne, nakolko pes je vec. Zameraj sa na zebezpecenie psa.
ninka24
25.06.14,06:26
Mala som podobny problem, moj drobec sa mi vedel prepchat cez tycky v plote, tak som kupila huste stvorcekove pletivo, pripevnila som ho plastovymi stahovackami, natiahla som ho na branu a plot a je klud. Branu a plot to nespati, prtoze ho takmer nevidno a ja mam klud ze sa mu nic nestane!
Co sa tyka poistovne neviem, ale urcite by som sa skor snazila predist takejto situacii, nez sa spoliehat na poistovnu.
buchač
25.06.14,06:29
Pes je vec špecifického významu .

Poistka sa nebude vzťahovať na situáciu dopravnej nehody , ktorú spôsobí pes .
Ako majitelia psa ste zodpovední za jeho správanie ... čiže , ak by došlo k nehode , znášali by ste všetky jej následky . Dalo by sa povedať , že poisťovňa by dokonca mohla od vás vymáhať aj sumu , ktorú by zaplatila účastníkom dopravnej nehody .

Ďalšou stránkou je aj to zdravie účastníkov nehody . Pokiaľ by došlo k nejakým odreninám , čert to ber . No ak by auto v snahe vyhnúť sa psovi nabúralo do nejakej pevnej prekážky , tak to je už iné . Auto na totálku a posádka pár týždňov v špitáli .
Veľa peňazí vo vzduchu lieta ... ak Ti ide len o to ( vzhľadom na otázku a poisťovňu ) . Nestojí to za tie eventuálne problémy

Radšej zabezpečte poriadne psokocúra ... nech sa nefláka ...
dmc
25.06.14,06:43
Prave vcera som uzatvaral poistku na dom ako stavbu + poistenie zodpovednosti a prave tuto situaciu popisovala poistovnicka ako priklad. Ak mate psa, riadne prihlaseneho - vybehne na ulicu a sposobi dopravnu nehodu - bude sa vztahovat poistka (zodpovednost) do vysky poistnej dojednanej sumy. - poistovna Allianz.

Pokial viete o tom ze Vam pes odbieha Vasou povinnostou je zabezpecit aby k tomu nedochadzalo. Pokial Vam poistovna dokaze ze to bolo opakovane a vedeli ste o probleme - obavam sa ze poistovak sa bude snazit znizit poistne plnenie a bude urcite hladat dovod aby poistovna nemusela platit.
liviag
25.06.14,07:33
asi by som si to mala preverit u svojej poistovne, nesuhlasim ze pes je vec, chodim s nim stale vonku, ale ked v okoli haraju feny, tak ho proste neviem udrzat a dat ho na retaz mi nepride normalne.
liviag
25.06.14,07:37
Pes nie je vec, je to clen rodiny a on je drobny, flexibilny, v okoli ma psa uplne kazdy, takisto ich stretavam samych na prechadzkach tak ma to zaujimalo, uz prebiehal aj odchyt zo strany mestskej policie, pretoze sa ludia stazovali, islo o velkych psov. Ale ked haraju feny v okoli, ani neviem kade uteka, pretoze plot ma pletivo od seba vzdialene 6 cm a podhrabany nie je nikde.
dmc
25.06.14,07:41
Psa mam volne pusteneho na zahrade. Ked sa haraju feny - zatvaram ho v mojej nepritomnosti do koterca
buchač
25.06.14,07:42
Že Ty nesúhlasíš , to je pekné .

Ale z hľadiska zákona je to iné .
Pes , mačka , papgáj ......je proste vec a nič s tým neurobíš .
kopretinka
25.06.14,07:42
podľa zákonov tejto republiky je pes vec.aj ja mám takú vec doma.kúp zajačie pletivo,tade sa neprepchá.možno vylezie hore po plote
arizona
25.06.14,08:22
Podla zakona si ty,ako majitel psa zodpovedny zabezpecit si svoj pozemok tak, aby pes neprenikal na vedlajsie, cudzie pozemky.
To ze mas maleho psa a zmesti sa ti cez plot a utecie ta neospravedlnuje.
Existuje vela sposobov,ako to vyriesit /pridavne pletivo s mensimi okami a pod/....
Namiesto hladania odpovede, ci ti poistovna preplati poistnu udalost, ktoru sposobi tvoj volne behajuci pes,by si mal radsej googlit,ako zabezpecit svoj pozemok.

Aj ked niektore poistovne mozno ponukaju nejake moznosti,pre takyto pripad, v prvom rade budu skumat, ci si urobil nieco,cim by si utekom psa zabranil /spominane pridavne pletivo, ci ine opatrenia/, takze pochybujem, ze by nieco preplatila.

Co, ked kvoli tvojmu volne pobehujucemu pobehujucemu psovi zomru napr. nevinni ludia,ktorym vbehne do cesty pri autonehode? Tu nejde len o to,ci poistovna preplati, ci nie! Tu ide o to, ze si mohol tomu zabranit a neurobil si to...

Ked uz si sa raz rozhodol mat psa, si za neho zodpovedny a je jedno, ci je to maly, ci velky pes. Sam, bez doprovodu pes nema co na ulici robit! Nejde len o mozne sposobenie dopr.nehody,ale volne pobehujuci pes obtazuje aj chodcov, bicyklistov,ci majitelov inych psov,ktori maju svojich psov na voditku...
arizona
25.06.14,08:27
To su iba vyhovorky! Akoze ho nevies udrzat? Ved nie si jediny majitel psa.Vies si predstavit, ze by sa vsetci majitelia psov vyhovarali na to, ze ich nevedia udrzat a zabezpecit? Ak si nevies zabezpecit vhodny plot, daj psa kastrovat, budes mat pokoj s utekmi za fenami
alaya1
25.06.14,08:44
ak nesuhlasis, ze pes je vec, oslov poslancov NR SR, aby to zmenili.:)
erik555
25.06.14,09:17
Uteka jej pes z okolia domu, ona nic neurobi pre zabezpecenie a pyta sa na poistku, ci to plati aj na psa. Mam tusak, ze ona chce za psa skor peniaze z poistky :D
Aanika
25.06.14,09:38
Donedavna sme mali podobny problem. Tiez mame psa fenku,trosku väcsieho /boxera/ a ta ked bola vonku a zbadala postarku tak nemala problem preskocit aj plot. Samu bez dozoru sme ju nemohli nechavat vonku. Vyriesili sme to elektrickym ohradnikom. Zo zaciatku ,kym to nepoznala tak ju tusim 2x "upozornilo" a teraz uz si dava velky pozor a aj ked ide postarka , tak sa rozbehne , ale asi meter od ohradnika sa zastavi a uz len zasteka. KEd sme doma , tak ju mozeme kludne nechat aj bez dozoru.
alaya1
25.06.14,10:18
humanny pristup.
erik555
25.06.14,12:00
alaya1, neprehanaj...Ved nejakym sposobom bolo potrebne psovi "prepnut mozog", aby nerobil nieco, co si majitelia nezelaju.A to je dobry odvykaci sposob. Parkrat zistil ze tadeto nie a uz tam nenabehne, takze tvoje kritizovane uz neokusi. Verim tomu, ze keby ohradnik teraz ani nemala, tak ten jej pes sa zastavi pred branou ;) A inak elektricke ohradniky maju aj zvierata na pasi.
liviag
25.06.14,12:22
nie je tu moznost UBOHE tak doplnim.... UBOHA odpoved..
liviag
25.06.14,12:26
a ako sa to presne vola? elektricky ohradnik? kde si to zohnala? dakujem ti
erik555
25.06.14,13:05
sorry, ale potom aj tvoja otazka sa moze oznacit za UBOHU. Pytas sa na poistku, ci plati aj na psa a pritom nic nerobis pre napravu, aby ti pes neutekal na ulicu? :eek:
erik555
25.06.14,13:07
alaya1
25.06.14,13:12
Ja som cvicila psa a aj odporucam vycvik psa podla americkej cvicitelky Victorie Stilwell, ktora cvici psa na zaklade pozitivnej motivacie a nie sokov. Tato cvicitelka elektricke impulzy v plotoch ako aj elekt. obojky zasadne odmieta a ja s nou suhlasim. Jej sposob je casovo narocnejsi, ale u psa nevzbudzuje negativne odozvy vycviku.
erik555
25.06.14,13:16
a podarilo sa ti odnaucit psa, aby neutekal za svoje teritorium? Von na ulicu?
erik555
25.06.14,13:18
este by som sa rad spytal liviag, ci chodi so psikom na prechadzku mimo domu.
alaya1
25.06.14,13:20
Pozri si jej videa, je tam cast aj o le.plotoch. Inak, ak nepoznas jej vycvikove metody, je tazke tu o tom polemizovat. Moj pes pocuva na povely. Nikdy sa nestratil, ani ho neodchytavala mestska policia. Moznosti na bezpecnu ochranu tak maleho psa je viacero, aj tu v inych prispevkoch spominanych.
erik555
25.06.14,14:10
samozrejme, ze ju poznam...tusim, ze to kedysi davno islo na Spektrume. neviem, ale mne sa jej metody so zradlom nepacili :D V jednej casti mali hostia pri vstupe do domu ponukat pamlsky psovi, ktore boli pripravene v predsieni...uz ani neviem, o co islo s tym psom, ale stacilo mi to, toto som si zapamatal :D Ta chodila vsade s tou ladvinkou s pamlskami :D Ja uznavam iba metody Cesara Millana! Namiesto vsade nosenia pamlskou iba zasyci a hned pes vie, co nema robit :D
alaya1
25.06.14,14:19
Kazdy podla svojho gusta. Ja som videla s nim cast, ako riesil psa v psom salone, ked sa bal strihania. Mala som dost. Kazdy vychovava a cvici psa podla svojich predstav, preto ja tie elektr. bludy neuznavam,.
erik555
25.06.14,14:26
ale snad on neriesi iba elektricke bludy :D Ak, tak iba vo vaznejsich pripadoch. Tak potom si malo toho videla s Cesarom! On podstatne ako vodca svorky sa sprava ku psom tak, ako sa spravaju psi medzi sebou! Psi medzi sebou nechodia s pamlskami a neponukaju ich druhym psom, ked nemaju normalne spravanie, ale sa dotykaju...ked je potrebne sa dotknut psa, tak je to OK ;) Ved aj on pri niektorych pripadoch vyuziva aj pamlsky, ale zaklad je kludna, asertivna povaha a byt vodcom svorky a nie naopak.
erik555
25.06.14,14:47
alaya1, chcel by som vidiet Victoriu, ako by riesila napr. tieto pripady https://www.youtube.com/watch?v=vDYczKBPBQ8
erik555
25.06.14,14:59
Aanika
26.06.14,05:47
Kupis si to aj z internetu, ale my sme to kupili v predajni, ktora predava krovinorezy, motorove pily ,vysokotlake cistice,kosacky,chceli sme to vidiet "nazivo"
Aanika
26.06.14,05:54
Ano,mozno podla tvojho presvedcenia, ale preco potom druzstva,ktore chovaju dobytok ,maju tiez elektricke ohradnik. Viem, ze nas psik je teraz ovela stastnejsi, ze sa moze pohybovat po celom pozemku a nemusi byt zatvoreny v koterci ,alebo priviazany na retaz.A el.ohradnik mu nijako neublizi....
truch
26.06.14,06:37
Ja mám tiež problém, naša sučka sa teraz hára a neviete si predstaviť, koľko psov k nám teraz chodí :( Urobili sme plot nanovo, do zeme sme dali karirohože, skoro 1/2 m do zeme, pomohlo to, psíci stoja za bránkou :) už sa nepodhrabú :)
liviag
26.06.14,11:32