sofiads
12.04.06,12:49
Ahojte,
viem že moja otázka nesúvisí s témou, ale rada by som poznala váš názor. Potrebujem ako podklad k diplomovej práci istý údaj z výročnej správy a firma v ktorej tú prácu robím mi ju odmieta poskytnúť k nahliadnutiu s tým, že je to verejnosti neprístupné. Ide totiž o to, že potrebujem k údaju o výške úveru (ktorý poznám zo súvahy- tú mi spolu s výkazom ziskov a strát poskytli) napísať o aký typ úveru ide, čo ním financovali , počet splárok a na aké dlhé obdobie.
Aký je váš názor?
Ďakujem
Chobot
12.04.06,11:00
Ahojte,
viem že moja otázka nesúvisí s témou, ale rada by som poznala váš názor. Potrebujem ako podklad k diplomovej práci istý údaj z výročnej správy a firma v ktorej tú prácu robím mi ju odmieta poskytnúť k nahliadnutiu s tým, že je to verejnosti neprístupné. Ide totiž o to, že potrebujem k údaju o výške úveru (ktorý poznám zo súvahy- tú mi spolu s výkazom ziskov a strát poskytli) napísať o aký typ úveru ide, čo ním financovali , počet splárok a na aké dlhé obdobie.
Aký je váš názor?
Ďakujem


Sú tie údaje, ktoré žiadaš, uvedené vo výročnej správe (napr. v poznámkach k účt. závierke)? Ak áno, tak to nie je tajný údaj, pretože účtovná jednotka je povinná uložiť výročnú správu do zbierky listín, ktorá je verejne dostupná. Ak Ti to odmietajú poskytnúť, skús im to vysvetliť, že aj tak je to verejné, alebo si to prefoť z uloženej výročnej správy.

Ak tie údaje nie sú vo výročnej správe, tak je naozaj na firme, či Ti tie údaje poskytne alebo nie. Najmä ak nechce, aby tieto informácie boli zverejnené.
sofiads
12.04.06,11:16
ďakujem za názor, tiež si myslím, že už keď uvedú v súvahe výšku úveru, tak nevidím dôvod, prečo by mi neposkytliaj tento údaj a zvlášť, keď je možnosť , aby tá diplomovka potom neboôla prístupná v univerzitnej knižnici (dá sa to vyhlásením zabezpečiť) Prosím ešte o radu, kde sa dá dostať k výročnej správe - v zbierke listín? Ďakujem äuž mám z toho poridane nerváky, termín odovzdania sa blíži a stále mám takéto problémy)
Chobot
12.04.06,11:25
ďakujem za názor, tiež si myslím, že už keď uvedú v súvahe výšku úveru, tak nevidím dôvod, prečo by mi neposkytliaj tento údaj a zvlášť, keď je možnosť , aby tá diplomovka potom neboôla prístupná v univerzitnej knižnici (dá sa to vyhlásením zabezpečiť) Prosím ešte o radu, kde sa dá dostať k výročnej správe - v zbierke listín? Ďakujem äuž mám z toho poridane nerváky, termín odovzdania sa blíži a stále mám takéto problémy)

Ak výročnú správu už uložili do zbierky listín, tak treba ísť na obchodný register, ktorého súčasťou je aj zbierka listín. V BA majú sídlo v Justičáku. Neviem presne ako sa žiadajú údaje, ale prevdepodobne na nejakom talčive dáš požiadavku na prefotenie dokumentu.

Ak nie si si istá, či výročnú správu uložili, choď na www.orsk.sk (http://www.orsk.sk), tam si môžeš preveriť, aké dokumenty uložili do zbierky listín (po tom, čo si vyhľadáš tú firmu).
sofiads
12.04.06,11:34
Máš pravdu, akurát som sa vrátila z www.orsr. sk ale nic také tam neuložili
:-(((. No čo idem teraz s tým robiť? Konzultantka z fakulty trva na tom , aby som to tam uviedla. No ale odkiaľ, hm? Ďakujem ti za rady a posilam ti bodík.
sofiads
12.04.06,11:36
Ešte jedna otázočka, podľa akého zákona je povinnosť uložiť VS do zbierky listín? V prípade že budem s nimi ešte na túto tému rozprávať, aby som vedela konkrétne.
Chobot
12.04.06,11:45
Ešte jedna otázočka, podľa akého zákona je povinnosť uložiť VS do zbierky listín? V prípade že budem s nimi ešte na túto tému rozprávať, aby som vedela konkrétne.

Je to zákon o účtovníctve 431/2002 konkrétne §21:
§ 21
Zverejňovanie údajov


(1) Účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, družstvo alebo štátny podnik sú povinné uložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po schválení účtovnej závierky, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.
sofiads
12.04.06,12:19
Ďakujem za info, takže z toho mi vyplýva, že vlastne túto povinnosť ktorá im vyplýva zo zákona zatiaľ nesplnili (ale to je ich problém). Pre mňa je podstatné, že akonáhle je povinnosť uložiť výročnú správu do zbierky listín, nie je to len pre potreby podniku, ale je to k nahliadnutiu aj pre prípadných záujemcov. Rozumiem tomu dobre?
Chobot
12.04.06,13:36
Ďakujem za info, takže z toho mi vyplýva, že vlastne túto povinnosť ktorá im vyplýva zo zákona zatiaľ nesplnili (ale to je ich problém). Pre mňa je podstatné, že akonáhle je povinnosť uložiť výročnú správu do zbierky listín, nie je to len pre potreby podniku, ale je to k nahliadnutiu aj pre prípadných záujemcov. Rozumiem tomu dobre?

Áno, presne tak. Zbierka listín je verejne prístupná. Je to síce za určitý poplatok (vyhotovovanie fotokópií), ale má k tou prístup každý rovnako ako napr. k výpisu z obchodného registra.
sofiads
12.04.06,13:47
Sú tie údaje, ktoré žiadaš, uvedené vo výročnej správe (napr. v poznámkach k účt. závierke)? Ak áno, tak to nie je tajný údaj, pretože účtovná jednotka je povinná uložiť výročnú správu do zbierky listín, ktorá je verejne dostupná. Ak Ti to odmietajú poskytnúť, skús im to vysvetliť, že aj tak je to verejné, alebo si to prefoť z uloženej výročnej správy.

Ak tie údaje nie sú vo výročnej správe, tak je naozaj na firme, či Ti tie údaje poskytne alebo nie. Najmä ak nechce, aby tieto informácie boli zverejnené.

Neviem, či sú tieto údaje (rozbor úverov -sumy atď) vo výročnej správe, keďže som nemala možnosť do nej nahliadnuť. Ale spolužiačke bez problémov poskytli VS a tam tieto údaje sú. A jedná sa o ďaleko väčšiu a dôležitejšiu firmu ako je táto.
kattka.c
12.04.06,13:48
Ahoj,
ked som bola na VS, tiez sme mali taketo problemy - firmy nam nechceli davat vyrocne spravy. Aj ked zo zakona su verejne.
Riesili sme to tak, ze ked nam jeden zamestnanec nechcel dat isli sme za inym.
Napr. v jednej firme nam manazer nechcel dat - ani za svet. Tak sme si zistili kedy tam nebude a isli sme za jeho sekretarkou s tym, ze nam ten manazer slubil tie vyrocne spravy a ze uz mali byt pre nas nachystane...
Sekretarka samozrejme o nicom nevedela, spravy nemala, ale ochotne koli nam pobehala celu firmu a nakoniec sme odisli s tym po co sme prisli.:rolleyes:
tibor
12.04.06,13:52
v OR je to spoplatňované kombináciou kolkov, ktorými platíš počet firiem, ktoré chceš vidieť či nahliadnuť a kombináciou peňazí, kde platíš za počet strán, ktoré prefotíš. nemuseli to tam ešte uložiť ak je to za rok 2005...

pozri si poznámky pozornejšie - stretol som sa ale už s prípadom, že v úverovej zmluve bola poznámka, že nebudú zverejňované podmienky úveru - i za cenu pokuty...
sofiads
12.04.06,13:52
To nie je zlý nápad, ale keď môj konzultant nemá k tomu prístup a tento Ing. účtovník je tam na úseku sám. Je to firma len s 5 THP prac. tak by som asi ťažko niečo podobné vymýšľala. Ale tip je to dobrý. Asi si tam niečo vymyslím a prispôsobím tomu číslu zo súvahy.
sofiads
12.04.06,13:55
Tibor, ale keď oni mi ani poznámky nechcú dať k nahliadnutiu - vraj je to dokument ktorý citujem: "Ani výročná správa ani poznámky firma nerverejňuje" a čo potom ten zákon 431/2002 ( to mi poradil prečítať chobot), v ktorom je do zadefinované?
tibor
12.04.06,14:01
inak aj ja Výročnú správu robím tak, aby mala čo najmenšiu vypovedaciu schopnosť a len to minimum čo je písané v zákone zverejním...

ak nechcú zverejniť - nepomôžeš si...ale iste sa dá zistiť výška splátok podľa bankových výpisov a trochu pokombinuj s čísielkami vo výpisoch bankových, kam išli peniaze po pripísaní na účet a podobne - a isto viac zistíš - teda ak vieš čítať súvahu a výpisy. tak isto ten úver musí byť klasifikovaný ako dlhodobý či krátkodobý. pozeraj pri pripísaní úveru čo pribudlo v aktívach...

tým zákonom by som sa pred nimi neoháňal - chobot to isto myslel len ako z čoho im vyplýva povinnosť to zverejniť uložením v OR.
sofiads
12.04.06,14:06
Tibi, to je všetko pekné, aj to by bolo riešenie. Ale roblém je v tom, že jediný dokument ktorý sú mi ochotní poskytnúť je súvaha a VZaS, tak čo ti budem hovoriť. Je tam len vyčíslena suma úveru a to je všetko. Źiadne iné podklady nemôžem od nich dostať. A výpisy z účtu?!!! Na to zabudni. K tomu sa nedostanem. Takže si asi pôjdem kúpiť povraz!
kattka.c
12.04.06,14:12
Este dodam: ak je to na diplomovku, neviem na aku skolu chodis,
ale my sme si do skoly udaje, ku ktorym sme sa nedostali, vymysleli.
Neviem aky dolezity je ten udaj o uvere pre pracu, ale podla mna ucitelia pri obhajobe nebudu skumat vysku uveru danej firmy.
sofiads
12.04.06,14:18
Nemám v úmysle presviedčať ich o ich povinnostiach vyplývajúcich zo zákona, ale pomohlo mi to (info od chobota) pre moje znalosti.
va1ke
19.04.06,19:01
ahojte nemáte náhodou niekto vzor ako sa píše taká výročná správa? veľmi by mi to pomohlo. ďakujem
Chobot
19.04.06,20:37
ahojte nemáte náhodou niekto vzor ako sa píše taká výročná správa? veľmi by mi to pomohlo. ďakujem

Záleží od toho, aký typ spoločnosti zostavuje tú výročnú správu (banka, výrobná spoločnosť, nadácia, ...). Najepšie je pozrieť si nejakého konkurenta alebo podobnú firmu a podľa toho vytvoriť vlastnú.

Vo všeobecnosti by mala mať nasledovnú štruktúru:
- príhovor predsedu štatutárneho orgánu
- správa dozornej rady
- správa o činnosti spoločnosti za uplynulý rok
- účtovná závierka (súvaha, výkaz ziskov a strát)
- poznámky k ÚZ
- správa audítora (ak je povinnosť auditovať ÚZ )
- výhľad budúcej činnosti

Ak ju potrebuješ len na založenie do zbierky listín, pozri si zákon o účtovníctve, ktoré sú povinné časti výr. správy.
KEJKA
19.04.06,20:48
alebo pozri nanete... tuším Slovak Telecom má zverejnené VS na internete, videla som za rok 2004